گزارش حیوان خانگی بگیر؛

تنفس هوای آلوده خطرناك تر از بیماری های ویروسی

تنفس هوای آلوده خطرناك تر از بیماری های ویروسی

به گزارش حیوان خانگی بگیر آلودگی هوا بعنوان یکی از عوامل نامحسوس در بروز انواع بیماری های خطرناک به خصوص برای کودکان و سالمندان، این روزها به دغدغه ای فراتر از کرونا تبدیل گشته است.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از مهر، آن طور که دستگاههای سنجش آلودگی و همینطور پیشبینی های سازمان هواشناسی نشان می دهد، وضعیت آلودگی هوا در کلانشهرها به خصوص تهران، حداقل تا جمعه و شاید روز شنبه ادامه داشته باشد. بنابراین، خلوت بودن معابر و خیابان ها، نباید باعث فریب ما برای رفتن به بیرون از منزل شود.
شرایط در کلانشهر تهران بگونه ای است که دست اندرکاران حوزه سلامت و وزارت بهداشت هم نسبت به تنفس در چنین هوایی ابراز نگرانی کرده اند. در همین حال، سازمان جهانی بهداشت با بیان اینکه آلودگی هوا تهدیدی جدی برای سلامت کودکان و بزرگسالان تلقی می شود، نسبت به عوارض آلودگی هوا که بیشتر از خیلی از بیماری های ویروسی و عفونی برای کودکان زیر پنج سال خطر دارد، اخطار داده است.
بر اساس همین گزارش، افرادی که بیماری زمینه ای دارند مانند بیماران قلبی و عروقی، بیماران ریوی، بیماران گرفتار آسم و آلرژی، بیماری های متابولیک و بیمارانی که تحت عمل پیوند قرار گرفته اند، بیشتر و زودتر مستعد دریافت عوارض آلودگی هوا هستند.
سیستم تنفسی نخستین بخش از بدن انسان است که در تماس مستقیم با آلودگی هوا قرار می گیرد و ریه، مسئول جذب اکسیژن هوا و دفع دی اکسید کربن خون است. ازاین رو در صورتیکه غلظت آلاینده های هوا فراتر از ظرفیت تصفیه ریه انسان باشد، وارد جریان خون می شود و عوارضی همچون اختلال در انتقال اکسیژن به بافت های بدن، افزایش ضربان قلب، سکته قلبی، کاهش ظرفیت شش ها، آسم، برونشیت و سرطان ریه ایجاد می شود.
آلودگی هوا سبب تحریک مجاری هوایی و تشدید آسم در بین افراد به خصوص کودکان می شود تماس بلند مدت با هوای حاوی میزان بیش از اندازه مجاز آلاینده ها سبب بروز برونشیت مزمن، بیماری مزمن ریه، تنگی نفس، سرفه های مکرر و شدید، آب ریزش چشم و سوزش و التهاب می شود.
آلودگی هوا ضریب هوشی کودکان را می کاهد همینطور کم خونی و کمبود ویتامین D از دیگر تبعات آلودگی هوا است.
در آلودگی هوا وجود فلزاتی مانند سرب و آلاینده هایی مثل ازن بیشتر از مقدار مجاز است. وارونگی هوا فلزات سنگینی مانند سرب را در سطح پایین تری می آورد و کودکان به علت داشتن قد کوتاه، بیشترین قربانیان سرب هستند.
آلودگی هوا می تواند نحوه تکامل سیستم ایمنی کودکان را تحت تاثیر قرار بدهد. سیستم ایمنی کودکان در مقابل بیماری ها بسیار ضعیف است و ازاین رو بیماری های ناشی از آلودگی هوا به سادگی می تواند سیستم ایمنی آنها را هدف قرار دهد.
نتایج بعضی از مطالعات دیگر نشان داده است که هیدروکربن های چند حلقه ای آروماتیک (PAH) که ناشی از احتراق سوخت های فسیلی نظیر گازوئیل و دیزل هستند می توانند عامل ایجاد مشکلاتی در جنین شوند. این هیدروکربن ها با چسبیدن به ذرات معلق UFP که آنها هم ناشی از سوخت ماشین ها هستند و می توانند از سطوح دستگاه تنفس عبور کنند وارد جریان خون می شوند و از این راه وارد مغز و یا جفت زن حامله شده و احتمالاً جنین را در معرض مواد شیمیایی مضر قرار دهند، که می تواند سبب التهاب و در نتیجه زایمان زودرس شود.
این صدمه ها و عوارض در مادران زیر ۲۰ سال و بالای ۳۵ سال، زنان طبقه کم درآمد و یا زنانی با رژیم های غذایی ناسالم بیشتر است. عباس شاهسونی رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت، ضمن اشاره به خطرناک بودن شرایط آلودگی هوای تهران، اظهار داشت: باید اقدام جدی در جهت کاهش منابع انتشار آلودگی هوا صورت گیرد. وی با عنوان این مطلب که ما نگران سلامت مردم و وقوع شرایطی مانند یک حادثه ناگوار در شهر تهران و سایر کلانشهرها هستیم، اضافه کرد: شرایط نفس کشیدن در تهران سخت شده است. شاهسونی ضمن اشاره به پایداری وضعیت آب و هوا، پیش بینی نمود این شرایط تا هفته آینده ادامه داشته باشد. در همین حال، سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت، از شهروندان تهرانی خواست به علت شدت آلودگی هوا، کمتر بیرون بیایند. وی با اشاره به اینکه از هرگونه قدم زدن و انجام فعالیت ورزشی در فضای باز به صورت جد خودداری کنید، اظهار داشت: مرطوب نگه داشتن هوای فضای خانه به خصوص در مواردی که برای گرمایش از بخاری های گازی و نفتی و شومینه استفاده می شود، مفید می باشد. سخنگوی وزارت بهداشت، سالمندان و بیماران قلبی و ریوی را مورد خطاب قرار داد و اضافه کرد: افراد مسن و کسانی که بیماری قلبی و ریوی دارند، از فعالیت در مراکز شلوغ و پر تردد پرهیز کنند. آنچه مسلم است، اینکه صدمه ها و تهدیدات آلودگی هوا خیلی بیشتر از بیماری های ویروسی و عفونی، سلامت مردم را تهدید می کند. اما، شاید چون عوارض آلودگی هوا در کوتاه مدت چندان نمایان و محسوس نیست، ما هم آنرا جدی نمی گیریم.


منبع:

1399/10/26
23:05:26
0.0 / 5
1001
تگهای خبر: آب , آلودگی هوا , اقلیم , بهداشت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است