روز هوای پاك، سوگوار یك قانون!

روز هوای پاك، سوگوار یك قانون!

حیوان خانگی بگیر: مرکزی امروز 29 دی ماه روز ملی ˮهوای پاکˮ است، روزی که مقرر است ضرورت برخورداری از یکی از بدیهی ترین و ابتدایی ترین نیازهایمان را تاکید کند.


ولی با وجود اینکه قانون هم وظایف همگان را برای تحقق دسترسی به هوای پاک مشخص کرده، باز هم هوای پاک آنچنان که باید در دسترس نیست و برخی روزها اصلا خبری از آسمان آبی نیست. در حقیقت وضعیت هوای این روزهای اراک و دیگر کلانشهرهای کشور رسما اعلام می کند که قانون هوای پاک با گذشت ۳.۵ سال از تصویب، روی اجرا به خود ندیده است.
این قانون ۲۳ مردادماه ۱۳۹۶ توسط مجلس دهم در ۳۴ ماده به تصویب رسید و به دولت جهت اجرا ابلاغ گردید. ماده ۱۲ و ۱۳ این قانون مستقیما به فعالیت صنایع و جلوگیری از ایجاد آلودگی اشاره دارد، صنایعی که این روزها متهم اصلی زرد شدن آسمان آبی هستند.
اجرای قانون هوای پاک، نمره قبولی نمی گیرد
یکی از فعالان زیست محیطی استان مرکزی که اتفاقا در تدوین این قانون نقش داشته در گفت و گو با ایسنا با تاکید بر اینکه قانون هوای پاک، قانون رو به جلویی است که ظرفیت های جدیدی در آن دیده شد، اظهار داشت: در این قانون همه عوامل آلاینده و اقدامات لازم برای رفع آلودگی مانند نوسازی خودرو ها و از رده خارج کردن خودرو های فرسوده، واردات یا تولید خودرو های برقی و هیبریدی مد نظر قرار گفت و حتی آلودگی صوتی و امواج را نیز مورد توجه قرار داد و می توان آنرا قانونی نسبتا جامع دانست.
حمید اخوان با اعلان اینکه این قانون مسلما بهترین قانون نیست، اما در تاریخ کشور چنین نگاه کلانی در یک قانون وجود نداشته است و همین مورد نشان از مترقی بودن این قانون دارد، اضافه کرد: با وجود اینکه در تدوین قانون هوای پاک خوب عمل شده است، اما در اجرا نمره قبولی دریافت نمی کند.
به استانداردهای داخلی توجه نمی گردد، چه رسد به استانداردهای جهانی
وی اشاره کرد: وضعیت خودروسازی کشور که مشخص است، خودروسازان به هیچ عنوان سمت تولید خودرو های برقی و هیبریدی نرفته اند. از طرفی در این قانون تاکید می شود که تولید داخل مطابق با استانداردهای روز دنیا صورت گیرد، اما شاهدیم که نه فقط استانداردهای روز دنیا مورد توجه قرار نمی گیرد، بلکه در مواردی حتی استانداردهای داخلی هم مورد بی توجهی قرار می گیرد و تسهیلاتی که برای واردات یا تولید خودرو های برقی مدنظر بود پرداخت نشد.
اخوان با اشاره به صنعتی بودن استان مرکزی، اظهار نمود: مسلما مواد صنعتی مندرج در این قانون شامل حال استان مرکزی می شود، اما به صراحت می توان اظهار داشت که این مواد اجرائی نشده است. اساسا نمی توان یک صنعت آلاینده را ناگهانی سبز و پاک اعلام نمود و باید فرصت داد که اقداماتی جهت فیلتراسیون و اصلاح پروسه تولید در بازه زمانی مشخص صورت گیرد، اما کدامیک از صنایع استان در طول سه سال اخیر این اصلاحات را انجام داده اند؟
به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، طی یک ماه اخیر انگشت بهتان آلودگی هوای اراک مستقیما به سمت نیروگاه حرارتی شازند نشانه رفت، واحد صنعتی بزرگی که از ۲۱ آذرماه رسما استفاده از مازوت را شروع کرد و به تبع آن وضعیت کیفیت هوای این کلانشهر روزبروز بدتر شد.
ناسالم شدن هوای اراک در ایام متوالی موجب شد که شهروندان و سمن های زیست محیطی نسبت به این وضعیت اعتراض کنند بطوریکه نخستین جلسه اضطراری کارگروه کاهش آلودگی هوای کلانشهر اراک در روز چهارم دی ماه تشکیل شد و نقدهای تندی در قبال فعالیت نیروگاه شازند و مازوت سوزی آن صورت گرفت.
نتیجه این جلسه این شد که نیروگاه فقط می تواند روزانه دو میلیون لیتر مازوت بسوزاند، به دستور استاندار مرکزی، دو واحد از چهار واحد نیروگاه نیز از مدار خارج شد.
خروج این دو واحد مانعی بر سر آلودگی هوای اراک نشد چونکه طبق اعلام محیط زیست استان، واحد یک چهار برابر و واحد چهار نیز سه برابر حد مجاز (۷۰۰) گوگرد وارد هوای اراک و محیط اطراف خود می کند و این روند تا به امروز نیز ادامه داشته است و تنها به لطف وزش باد است که اراکی ها طی روزهای اخیر آسمان آبی می بینند و قدری هوای پاک تنفس می کنند.
آنچه در چند هفته اخیر درباب نیروگاه شازند و آلایندگی اش اتفاق افتاد، یکی از بهترین مصادیق عدم اجرای قانون هوای پاک است، نکته مهمی که اخوان نیز بر آن تاکید می کند.
نیروگاه شازند؛ مصداق اجرائی نشدن قانون هوای پاک
این فعال محیط زیست اظهار نمود: نیروگاه حرارتی شازند مصداق عیان اجرائی نشدن مواد صنعتی قانون هوای پاک است. طبق این قانون باید نیروگاه واحدهای خودرا فیلتراسیون می کرد، برای تولید برق بجای مازوت از گاز استفاده می کرد و در نهایت در صورت عملیاتی نشدن این مواد قانونی، تعطیل می شد، اما عملا شاهد عکس همه این موارد هستیم و با گذشت سه سال از ابلاغ این قانون هیچ یک از موارد مذکور در این واحد صنعتی اجرائی نشده و حتی بدتر هم شده و مازوت جای گاز را در این نیروگاه گرفته است.
ترجیح کارهای اقتصادی به سلامت مردم
این فعال محیط زیست در استان مرکزی با اعلان اینکه دستگاه های نظارتی موظفند پیگیر این نقض قانون باشند، اما تسامح کردند و تداوم کارهای اقتصادی را بر سلامت اجتماعی ارجح دانستند، اضافه کرد: در کارگروه طرح جامع کاهش آلودگی هوای اراک بعد از جنجال های بسیار بر سر مسئله مازوت سوزی نیروگاه شازند در طول یک ماه اخیر، مصوب شد که در سال آینده دو واحد از چهار واحد این مجموعه صنعتی فیلتراسیون شود در صورتیکه باید سه سال پیش این الزام برای نیروگاه صورت می گرفت، هرچند که تضمینی هم برای انجام این فیلتراسیون در سال آینده از سمت نیروگاه شازند وجود ندارد.
وی اشاره کرد: قوانین خوب و کاملی در کشور وجود دارد، اما اهتمامی برای اجرای آنها وجود ندارد و در نهایت خروجی آنها افزایش روزهای آلوده است. در حقیقت به اسم اقتصاد و تولید، فرصت ها به مجموعه های آلاینده داده می شود و قوانینی که با نگاهی کلان برای کشور تدوین شده است مورد بی توجهی قرار می گیرند.
کارگروه ها مجوزی برای اجرائی نشدن قوانین
اخوان با اعلان اینکه شاید این روزها به اسم تولید، اقتصاد و خدمات، کارهای این صنایع آلاینده تعطیل نمی گردد، اما اساسا در آینده این تسامح ها اثرات خودرا حتی در اقتصاد هم نشان خواهد داد و کشور را درگیر حاشیه می کند، اظهار داشت: قوانین با یک چشم انداز مشخص برای کشور تعریف می شوند، اما شاهدیم که همین قوانین به آسانی کنار گذاشته می شوند. کارگروه های استانی به جهت تسهیل و تسریع در اجرای قوانین و تحقق چشم اندازهای تعریف شده فعالیت می نمایند، اما این روزها این کارگروه ها تبدیل به مجوزی برای عدم اجرای قوانین شده اند.
وی اظهار نمود: کارگروه تصمیمی می گیرد که نمی توان بر طبق آن فردی را مورد خطاب قرار داد، در حقیقت مدیران با تصمیمی در کارگروه از زیر بار مسئولیت شانه خالی می کنند و در حقیقت کارگروه در کشور ما فرار برای انجام کارهای قانونی مدلول می دهد، اما سمن ها بر طبق عرف و قوانین این کشور به دنبال انجام اهداف و برنامه ها در راه قانون هستند. زمانی که کارگروهی مغایر با قانون عمل می کند، اخرین راهکار اعلام جرم است و همین مسئله موجب شد که سمن های استان مرکزی مقابل نیروگاه حرارتی شازند به مراجع قضایی اعلام جرم کنند.
اعلام جرم مقابل نیروگاه؛ هشدار به مدیران و آگاهی مردم/حمایت ۲۵۰۰ نفر از شکوائیه
اخوان اشاره کرد: مسئولیت مدیران دولتی این است که طبق قانون عمل کنند و اگر چنین نشود، سمن ها هشدار می دهند و در صورت ادامه یافتن عملکرد خلاف قانون، با بیان جرم مقابل متخلف، جامعه را آگاه می کنند.
این فعال محیط زیست با تاکید بر اینکه مسلما زمانی که قانون اجرا نشود، زیربار مصوبات کارگروه نمی رویم و بنا بر این نسبتا به عملکرد نیروگاه اعلام جرم صورت گرفت، اضافه کرد: خوشبختانه استقبال عمومی هم از این اقدام سمن های استان مرکزی خوب بوده است، بطوریکه طی سه روز اخیر ۲۵۰۰ نفر از شهروندان اراکی از این اعلام جرم حمایت کرده اند که نشان میدهد مردم نسبت به سلامت خود دغدغه مند هستند.
به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا؛ مسلما داشتن قانون، بهتر از بی قانونی می باشد، قانون هوای پاک که جای خالی آنرا می شد در کشور احساس کرد بعد از کش و قوس های فراوان به تصویب رسید و زمانی که یک قانون به تصویب می رسد تنها انتظار، اجرای آن است، اما فقط کافی است نگاهی گذرا به ۳۴ ماده این قانون بیندازید. مرور این قانون حتی به کسی که اطلاعات زیست محیطی نداشته باشد نشان میدهد که بخش قابل توجهی از آن هنوز روی زمین مانده و اینجاست که نگاه ها نسبت به قوانین کشور توام با شک و تردید می شود.
مسلما قسمتی از اجرا و البته نظارت بر اجرای این قانون به سازمان محیط زیست بازمی گردد، اما آیا محیط زیست هم این قانون را به دست فراموشی سپرده است؟
محیط زیست تکالیف خودرا انجام داده است
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی در این خصوص به ایسنا اظهار داشت: سازمان به تکالیف خود در قبال قانون هوای پاک عمل کرده است که می توان قسمتی از این اقدامات شامل جلوگیری از استقرار صنایع بالقوه آلاینده در شعاع ممنوعه ۳۰ کیلومتری اراک و ۱۲۰ کیلومتری تهران، برگزاری مستمر و منظم کمیسیون ماده ۱۱ قانون هوای پاک درباب واحدهای صنعتی، صدور اخطارهای پیگیری وضعیت واحدهای صنعتی و... است.
رضا میرزایی اضافه کرد: البته قانون هوای پاک دارای نقصها و ابهاماتی است که پیشنهادات لازم برای حل این نقصها به سازمان داده شده است که برای رفع آن پیگیر هستند.
به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، شاید بهتر بود در این روزهای ناسالم که مردم هوایی برای نفس کشیدن ندارند، به سراغ روز هوای پاک نمی رفتیم، اما مسلما تلنگرها می تواند جریان ساز باشد. مردم اراک و خیلی از مردم کشور این روزها در حسرت ذره ای هوای پاک هستند و حق مسلم آنهاست که به دغدغه آنها توجه گردد.
ضرورت از چرخش بازنایستادن چرخ صنعت را کسی منکر نمی گردد، اما بی توجهی به زیرساخت ها و فاکتورهایی که باید در زمان راه اندازی و فعالیت صنعت، هوای سلامت مردم را داشته باشند، معضلی است که اینروزها زخم های بزرگی را در جان محیط زیست و هوای کشورمان به وجود آورده که هرچند براحتی درمان نمی شوند، اما اساسا غیرقابل درمان هم نیستند.

منبع:

1399/10/29
17:25:30
0.0 / 5
937
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است