مهر گزارش می هد؛

موج چهارم كرونا نمایان شد

موج چهارم كرونا نمایان شد

حیوان خانگی بگیر: هشدارهای وزیر و معاونین وزارت بهداشت نسبت به تبعات بروز موج چهارم کرونا در کشور، کم کم دارد خودش را نمایان می سازد.


خبرگزاری مهر؛ گروه سلامت: شروع سفرها و مسافرت های غیر ضرور تعدادی از هموطنان به نقاط خوش آب و هوا در فصل زمستان، آن هم بدون رعایت پروتکل های بهداشتی، نگرانی ها را نسبت به بروز موج چهارم کرونا در کشور، شدت بخشیده است. به صورتی که علاوه بر وزیر و معاونان وزارت بهداشت، سایر دست اندر کاران ستاد ملی مقابله با کرونا، نسبت به بروز بحران کرونا در موج چهارم، هشدار بدهند. حمید سوری رئیس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کووید ۱۹، ضمن اشاره به وضعیت کرونا در استان مازندران، اظهار داشت: عدم اجرای صحیح محدودیت های تردد و مجوزهای جابجایی، سفرهای غیر ضروری و همین طور تراکم جمعیت و نزدیکی شهرها در استان، موجب شعله ور شدن اپیدمی در مازندران شده است. وی با تکیه بر تأثیر جدی سفر بر شعله ور شدن اپیدمی، اضافه کرد: سفرها و به خصوص سفرهای غیرضروری الگوی اپیدمی در جوامع را بر هم زده و جابجایی های جمعیتی ناشی از سفر، وخامت ناشی از آنرا تشدید می کند، متأسفانه این اتفاق در مازندران رخ داده و بسیار نگران کننده است؛ بگونه ای که حدود یک پنجم کل فوتی های ناشی از کرونا طی چند روز گذشته تنها مربوط به مازندران بوده است.
سوری، پرهیز از سفرهای غیرضروری، رعایت پروتکل های بهداشتی و محدودیت ها، رفتارهای کنترل شده از طرف مردم و جلوگیری از اعمال سیاست های شتابزده در بازگشت به شرایط عادی را در بهبود شرایط مازندران مؤثر دانست و اظهار داشت: در روند کنترل اپیدمی مسئله طغیان اپیدمی یعنی افزایش ناگهانی بار بیماری در یک منطقه جغرافیایی محدود اهمیت به سزایی دارد، مانند اتفاقی که در مازندران رخ داده و باید به سرعت توسط تیم های واکنش سریع کنترل شود. این در شرایطی است که متأسفانه تعداد شهرهای قرمز این استان بیشتر شده و این مسئله به این معنا است که طغیان بجای کنترل گسترش پیدا کرده است. سوری، طغیان اپیدمی در مازندران به دلیل جهش ویروس را نادرست خواند و اظهار داشت: بااینکه توجه و رصد جهش های ویروس مسئله مهمی است، ولی هم اکنون بحث جهش ویروس شاخص مهمی در وضعیت اپیدمی در داخل کشور و منطقه مازندران محسوب نمی گردد.
اگرچه توجه و رصد جهش های ویروس مسئله مهمی است، ولی هم اکنون بحث جهش ویروس شاخص مهمی در وضعیت اپیدمی در داخل کشور و منطقه مازندران محسوب نمی شوددر حالی که وارد دومین ماه از فصل زمستان شده ایم، به نظر می آید با عنایت به حجم زیاد مسافرت هایی که شروع شده است، می بایست برای سه هفته آینده، منتظر تغییر رنگ شهرهای کرونائی بود. این مورد را، علیرضا زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، یاد شده قرار داده و عنوان داشته است که شرایط شکننده تهران در این ایام می تواند خطرناک و نگران کننده باشد. وی با عنوان این مطلب که طبقه بندی شهرها برمبنای رنگ ها کاملاً قراردادی است و به سرعت می تواند تغییر کند، اظهار داشت: آنچه در سطح شهر مشاهده می شود از آن حکایت می کند که با تقلیل رعایت شیوه نامه های بهداشتی رو به رو هستیم و در مکان هایی که در ایام اخیر تجمعاتی شکل گرفته فاصله گذاری اجتماعی کاملاً مختل شده است. زالی تصریح کرد: اگر می خواهیم رعایت شیوه نامه های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی تأثیرگذار باشد، میزان رعایت آن باید به بالای ۹۰ درصد افزایش یابد و تنزل این شاخص ها یک زنگ خطر جدی برای امواج بعدی تلقی می شود. اخبار و گزارش های مربوط به سفر تعدادی از هموطنان به جزایر قشم و کیش، بر شدت نگرانی ها افزوده است. به صورتی که در ایام گذشته شاهد خیل انبوه مسافران ورودی به این دو جزیره بوده ایم. مدیر یکی از آژانس های مسافرتی در جزیره کیش، حضور بی سابقه مسافران در این جزیره را تأیید کرد و اظهار داشت: سابقه نداشته در این ایام سال با چنین شلوغی مواجه باشیم. وی با عنوان این مطلب که وقت استراحت نداریم، اضافه کرد: پرسنل آژانس در دو شیفت به شدت مشغول کار هستند و اصلاً فرصت استراحت نداریم. البته ما از این شرایط برای خودمان ناراحت نیستیم، اما اینکه چرا هموطنان به فکر رعایت پروتکل های بهداشتی نیستند، جای تعجب دارد.
پرسنل آژانس در دو شیفت به شدت مشغول کار هستند و اصلاً فرصت استراحت نداریم. البته ما از این شرایط برای خودمان ناراحت نیستیم، اما اینکه چرا هموطنان به فکر رعایت پروتکل های بهداشتی نیستند، جای تعجب داردشنبه گذشته و در آخر جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا، علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد، از اینکه تعدادی از هموطنان نسبت به رعایت پروتکل های بهداشتی خونسرد شده و دست به مسافرت و تجمع می زنند، به شدت دلخور و گلایه مند بود. وی در واکنش به عدم ممنوعیت سفر به استان های جنوبی کشور، اظهار داشت: درست است که برای وضعیت زرد در کشور اعمال محدودیت تعریف نکرده ایم اما همین افرادی که وارد جزیره قشم شده اند از آن دسته افرادی هستند که به هر بهانه مبادرت به هنجارشکنی کرده و مهمانی و دورهمی راه می اندازند اینجاست که طبق تجربه باید از زور و فشار برای اعمال محدودیت ها استفاده نماییم. سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به اینکه ایجاد هر موج بیماری مساوی با ۱۰ هزار نفر مرگ بیشتر است، اضافه کرد: از وزارت کشور خواسته ایم تا باردیگر اعمال محدودیت های شدیدتر برقرار گردد. این هشدارها و گلایه ها در حالی مطرح می شود که نباید از وضعیت بیمارستان ها و کادر درمان غافل شویم. زیرا، یک سال است که نیروهای بهداشتی و درمانی و بطور کلی، مدافعان سلامت، سخت مشغول خدمت هستند و دیگر توان روزها و ماه های گذشته را ندارند. ضمن اینکه، وزیر بهداشت نیز نسبت به آماده نبودن زیرساخت های نظام سلامت کشور برای مقابله با موج چهارم کرونا هشدار داده و گفته است که نباید نسبت به بی رمق شدن کادر درمان خونسرد بود.
سعید نمکی ضمن ابراز نگرانی از اینکه شاهد موارد جدیدی از بیماران سرپایی هستیم، اضافه کرد: هر گونه ساده انگاری در میان مردم و مسئولین می تواند خطرناک باشد و اگر موج چهارم بیاید، ما را به شدت گرفتار می کند چون زیرساخت های کشور توان مقابله با موج چهارم را نخواهد داشت. وزیر بهداشت تصریح کرد: به شدت نگران خیز جدید بیماری و شروع موج چهارم با ارتفاعی بمراتب بیشتر از امواج قبلی هستیم.
به شدت نگران خیز جدید بیماری و شروع موج چهارم با ارتفاعی بمراتب بیشتر از امواج قبلی هستیمآنچه مسلم است، هر گونه سیاست گذاری بدون توجه کافی می تواند همه دستاوردهای حاصل شده را بر باد دهد و هزینه هنگفتی به جان و مال جامعه تحمیل کند. از همین رو، نباید خیلی خوش بینانه در مورد اپیدمی کرونا صحبت نماییم، البته با گذشت چند هفته دیگر، آسان تر می توان درباره چگونگی وضع این اپیدمی سخن گفت. حمید سوری رئیس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کووید ۱۹، با تکیه بر اینکه هنوز اپیدمی کرونا در کشور کنترل نشده و شرایط شکننده است، اظهار داشت: در ابتدای آذر ۹۹، ۱۵۰ شهر را برای دو هفته قفل کردیم و خسارت زیادی وارد شد. چند بار می توانیم دو هفته تعطیل نماییم. تعدادی از مدیران ما گرفتار توهم دانایی هستند و فکر می کنند در همه زمینه ها می توانند اظهار نظر کنند.
در همین حال، ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت، سفرهای هموطنان در چنین شرایطی را به خصوص به مناطق شمالی کشور، یک فاجعه خواند و اظهار داشت: ما نباید به خاطر راحتی خودمان، دیگران را در تنگنا و فشار قرار دهیم. کادر درمان ما یک سال سخت را با همه مشکلات و کمبودها، پشت سر گذاشته اند و دیگر توان و رمق روزهای گذشته را ندارند. بنابراین، اگر می خواهیم با فراغ بال و آسودگی خاطر وارد سال جدید شویم، باید نسبت به رعایت پروتکل های بهداشتی، جدی تر باشیم. اگر قرار باشد عادی انگاری نماییم، حتما شرایط باردیگر بدتر خواهد شد و این دفعه به آسانی نخواهیم توانست بر وضعیت به وجود آمده غلبه نماییم. زیرا، بیمارستان ها و کادر درمان ما، مشکلات خودشان را دارند و انتظار بیهوده ای است که توقع داشته باشیم وقتی خودمان موجب بیماری خودمان می شویم، بهترین خدمات را دریافت نماییم.


منبع:

1399/11/02
12:13:22
0.0 / 5
1022
تگهای خبر: آب , بهداشت , بیماری , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است