۷ نكته درباره تاثیر تغییرات جوی بر خلق و خو و جسم انسان

۷ نكته درباره تاثیر تغییرات جوی بر خلق و خو و جسم انسان

پژوهش های انجام شده نشان میدهد که شرایط سخت اقلیمی احساس رفاه انسان را تحت تاثیر قرار می دهد و شرایط آب و هوایی، دمای هوا، طوفان و... تاثیر مستقیمی بر احساس فیزیکی و روانی انسان دارد.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، وضع هوا بیش از آنچه که فکر می کنید بر سبک زندگی انسان تأثیر دارد. پژوهشی جدید نشان میدهد که دما و شرایط محیطی بر احساس فیزیکی و روانی انسان موثر است.

پژوهشکده هواشناسی کشور در مقاله ای آورده است که همزمان با عادی شدن شرایط سخت اقلیمی که واقعیتی است از تغییرات جوی، احساس رفاه انسان نیز تحت تأثیر قرار می گیرد. بعنوان نمونه هرچه هوای محیط خنک تر باشد، خواب شما نیز بهتر خواهد بود. یک دانشمند علوم محیط زیستی در آمریکا می گوید که دمای بهینه برای خواب ۱۵ تا ۲۰ درجه سلسیوس است چون در این دما گرمای بدن کاهش پیدا می کند و مغز آماده خواب می شود. در مقابل هوای گرم و مرطوب توانایی انسان برای برخورداری از خوابی مطلوب را می کاهد.

بر اساس این گزارش آب و هوای طوفانی نیز خواب را مختل می کند چونکه سر و صدا و رعد و برق ازجمله عوامل برهم زدن خواب هستند.

افراد ساکن در مناطقی که شرایط جوی حدی مانند طوفان، کولاک، گرد باد و... در آن بسیار رخ می دهد، بیشتر در معرض خطر مبتلاشدن به عارضه های روانی هستند. دانشمندان مسائل در رابطه با سلامت روان را بطور مستقیم با تغییرات آب و هوایی گره می زنند به شکلی که تنها در آمریکا حدود ۲۰۰ میلیون نفر در خطر مبتلاشدن به مشکلات روحی مثل اضطراب هستند که ناشی از مشکلات جوی است.

در ادامه این مقاله به این مساله اشاره شده است که روزهای روشن و آفتابی تاثیری مثبت بر خلق و خوی انسان دارد. برمبنای پژوهشی که در دانشگاه میشگان انجام شده است، افرادی که دست کم نیم ساعت در روز از هوای خوب بیرون لذت می برند، خوش خلق تر هستند.

از سویی دیگر دمای زیاد و گرما خطر عوارض قلبی را بیشتر می کند. کم آبی بدن و سکته قلبی هر دو می تواند بر خلق و خوی انسان تأثیر بگذارد و در وضعیت حاد منجر به عوارض مغزی شود همین طور پژوهش های انجام شده نشان داده است که فشار خون در ماه های تابستان در مقایسه با زمستان کمتر می شود، چونکه هوای سرد رگ های خونی را تنگ تر می کند و این عاملی است بر افزایش فشار خون.
1399/12/08
12:12:40
0.0 / 5
498
تگهای خبر: آب , اقلیم , زندگی , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است