افزایش مرگ پرندگان مهاجر در میانكاله علت بوتولیسم یا وبای پرندگان؟

افزایش مرگ پرندگان مهاجر در میانكاله علت بوتولیسم یا وبای پرندگان؟

از سال قبل تابحال شبهاتی درباره مرگ پرندگان مهاجر در تالاب میانکاله مطرح گردیده است. به تازگی مبتلا شدن به وبای پرندگان بعنوان فرضیه ای درباره علت این اتفاق طرح شده اما یک عضو هیات علمی گروه محیط زیست دانشگاه تربیت مدرس و عضو کمیته مشورتی میانکاله این مساله را رد می کند.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، اداره محیط زیست استان مازندران با صدور اطلاعیه ای اعلام نموده است که شمار تلفات غیرعادی پرندگان مهاجر در تالاب میانکاله و خلیج گرگان به بیشتر از ۱۸ هزار بال رسیده است البته این نخستین بار نیست که پرندگان مهاجر ازجمله فلامینگو، چنگر معمولی و مرغابی به طور گسترده در میانکاله تلف می شوند چونکه زمستان سال قبل هم بیشتر از ۴۰ هزار پرنده مهاجر در این تالاب از بین رفتند.

هرچند که سازمان دامپزشکی کشور اعلام نموده است که علت مرگ گسترده پرندگان مهاجر در تالاب میانکاله «سم بوتولیسم» است اما از سال قبل تابحال شک و شبهاتی درباره مرگ پرندگان مهاجر در این تالاب وجود داشته است. در تازه ترین اظهارنظرها این فرضیه مطرح گردیده است که آنچه سبب مرگ و میر پرندگان در این منطقه می شود، مبتلا شدن به وبای پرندگان است نه بوتولیسم.

با این حال کمیته مشورتی میانکاله که متشکل از سه دانشگاه دولتی کشور و افراد آگاه محلی است، فرضیه وبای پرندگان را رد می کند. محمود قاسم پوری - عضو هیات علمی گروه محیط زیست دانشگاه تربیت مدرس و عضو کمیته مشورتی میانکاله - به ایسنا می گوید: کار نمونه برداری و انجام آزمایش روی پرندگان تلف شده میانکاله با روش های کاملا استاندارد صورت گرفته است و نتایج به دست آمده نشان دهنده وجود سم «نوروتوکسین» در بدن آنها است.
مشاهدات آزمایشگاهی کمیته مشورتی، مرگ و میر پرندگان به دلیل انتشار «سم بوتولیسم» را تایید کرده است
او ادامه می دهد: در آزمایشگاه از کبد، کلیه و بافت های پرندگان نمونه برداری و به بدن موش های آزمایشگاهی تزریق شد. نشانه هایی که بعد از تزریق در بدن موش ها ظاهر شد کاملا مبین تأثیر سم «نوروتوکسین» بود. مشاهدات آزمایشگاهی ما مرگ و میر پرندگان به دلیل انتشار «سم بوتولیسم» در بدن آنها را تایید نمود اما در کنار این کار پایش ها و مشاهدات مستقیمی را هم در منطقه میانکاله داشتیم.

مرگ و میر پرندگان مهاجر تنها در قسمتی از تالاب میانکاله که ساحل جنوبی آن است، اتفاق می افتد ازاین رو نمی توانیم بگوییم که این مرگ و میر ناشی از آنفلوآنزا یا وبای پرندگان است. قاسم پوری ضمن بیان این نکات تصریح می کند: از آنجایی که این پرندگان دائم درحال جابه جایی و حرکت هستند چنانچه مبتلا به بیماری وبا بودند کل منطقه را آلوده و درگیر این بیماری می کردند. چنین موضوعی نشان داده است که ما با یک صدمه در محدوده ای مشخص درگیر هستیم.

به گفته او گرازهایی که در منطقه وجود دارند گاهی از این پرندگان مهاجر تغذیه می کنند و اگر این پرندگان مبتلا به وبا بودند، مرگ و میر در گرازها هم باید مشاهده می شد.

این عضو هیات علمی گروه محیط زیست دانشگاه تربیت مدرس دلیل دیگری بر رد بیماری وبا در پرندگان مهاجر میانکاله دارد. او می گوید: اگر پرنده ای گرفتار وبا شود، سوء تغذیه می گیرد و بر اثر ضعف و سایر عوارض این بیماری از بین خواهد رفت این درحالیست که در تشریح ۴۰ چنگر تلف شده میانکاله مشاهده شد که معده آنها از مواد غذایی پر است البته معده بعضی از فلامینگوها خالی بود چونکه بامداد زود برای تغذیه به منطقه آمده و بلافاصله تلف شده بودند.
بوتولیسم زمستانه هم وجود دارد
از طرف دیگر عنوان شده است که سم بیوتوکسین یا بوتولیسم در تابستان و در شرایط دمایی خاصی تولید می شود، نه در سرمای زمستان. بنابراین این سم نمی تواند علت مرگ پرندگان مهاجر میانکاله باشد. عضو کمیته مشورتی میانکاله دراین باره توضیح می دهد: درست است که تولید این سم بیشتر در تابستان اتفاق می افتد اما به هیچ عنوان نمی توان اظهار داشت که این بیماری در زمستان مشاهده نمی گردد حتی در خیلی از مقالات علمی بین المللی به بوتولیسم زمستانه اشاره شده است.

قاسم پوری در ادامه درباره علایم ظاهری پرندگان تلف شده در میانکاله می گوید: سم نوروتوکسین، نوعی سم اعصاب و فلج کننده است. بعد از ورود این سم به بدن پرنده، او تعادل خویش را از دست می دهد و قادر به ایستادن روی پا یا نگه داشتن سر خود نیست. بنابراین بلافاصله سر داخل آب فرو می رود. این علایم در پرندگان مرده دیده شده که نشانه ای تایید کننده از سم نوروتوکسین است.
عکس از کمیته مشورتی میانکاله


منبع:

1399/12/11
14:41:12
0.0 / 5
312
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است