تأثیر انسان بر چرخه آب جهان

تأثیر انسان بر چرخه آب جهان

خراسان رضوی نتایج بررسی جدید دانشگاه براون ایالات متحده نشان داده است که انسان تأثیر عمده ای در چرخه آب جهانی دارد.


به نقل از ارث، محققان دریافتند، چرخه طبیعی آب شامل ورود آب باران و ذوب برف به رودخانه های متصل به اقیانوس و تبخیر باردیگر آن است و این چرخه همچنان ادامه دارد، اما در این چرخه انسان ها هم مداخله اساسی دارند و نتایج نشان داده است که انسان مسئول اغلب تنوع ذخیره سازی فصلی آب سطحی بر روی زمین است و اگر مخازن مدیریت شده انسانی تنها درصد کمی از آب های زمین را تشکیل دهند، بازهم این مخازن ۵۷ درصد از تنوع فصلی در سطح آب را شامل می شوند.
این بررسی بر داده های ماهواره ردیابی یخ ناسا یعنی ماهواره یخ، ابر و ارتفاع از سطح زمین (ICESat-۲) متمرکز بود و ردیابی تغییرات در ضخامت و ارتفاع صفحات یخ در سرتاسر جهان هدف اصلی مأموریت این ماهواره است و اندازه گیری ها با استفاده از ارتفاع سنج لیزر انجام و ارتفاع آن با دقت ۲۵ میلی متر محاسبه می شود.
کولی، محقق این بررسی از داده های ماهواره ای جهت بررسی سطح آب دریاچه های قطب شمال استفاده و با استفاده از داده های ICESat-۲ از سراسر کره زمین سطح دریاچه ها را بررسی کرد و اظهار داشت: ارتفاع سنج لیزری ICESat-۲ وضوح بسیار بیشتری نسبت به ابزارهای اندازه گیری سطح آب در گذشته دارد و جمع آوری مجموعه داده های بیشتر از حوضچه ها و مخازن کوچک را امکان پذیر می کند.
با ماهواره های قدیمی تر در یک منطقه وسیع باید مشاهدات را فقط به بزرگترین دریاچه های جهان محدود کرد، اما با ماهوازه ICESat می توانیم سطح دریاچه های کوچک را که قبلا نمی توانستیم به آنها نزدیک شویم را بررسی نماییم و برای درک پویایی جهانی آب این مورد حائز اهمیت می باشد، چونکه اغلب دریاچه ها و مخازن بسیار کوچک هستند.
این ماهواره از اکتبر ۲۰۱۸ تا جولای ۲۰۲۰ سطح آب فصلی را در بیشتر از ۲۲۷ هزار دریاچه، استخر و مخزن اندازه گیری نمود. اندازه ابعاد آب از دریاچه های بزرگ تا استخرهایی با مساحت کمتر از یک دهم مایل مربع بود.
نتایج بررسی نشان داد، مخازن مدیریت شده توسط انسان ۸۶ متر تغییر، در حالیکه دریاچه ها و استخرهای طبیعی به صورت فصلی به صورت متوسط ۲۲ متر تغییر می کنند و این بدان معناست که مخازن در مقایسه با دریاچه های طبیعی ۵۷ درصد از تغییرات کل سطح آب را می سازند. در مناطق خشک مانند خاورمیانه، غرب آمریکا، هند و آفریقای جنوبی که تنوع فصلی منتسب به فعالیت انسانی بیشتر از ۹۰ درصد است، تأثیر انسان در ذخیره آب بیشتر بود.
پروفسور لورنس اسمیت از محققان این بررسی اضافه کرد: از بین تمام تغییرات حجمی موجود در آب های شیرین اطراف کره زمین (سیلاب ها، خشکسالی ها و ذوب برف که سطح دریاچه ها را تغییر می دهند)، انسان حدودا ۶۰ درصد از این تنوع را کنترل کرده است و تاثیری مهم در چرخه آب و پوشش زمین و شیمی اتمسفر دارد.
به قول محققان بررسی آنها برای ردیابی چرخه آب جهانی یک مبنای اساسی فراهم می آورد، چونکه تغییرات آب وهوا و رشد جمعیت فشارهای جدیدی را بر منابع آب شیرین وارد خواهد نمود. پروفسور اسمیت اظهار داشت: «تصور می کنم در سه سال آینده شاهد انفجار داده های هیدرولوژی (چرخه آب) ماهواره ای باکیفیت بالا خواهیم بود و در سرتاسر کره زمین درباره اتفاقات آب ایده بسیار بهتری خواهیم داشت و این مورد برای امنیت، توافق نامه های فرامرزی آب، پیشبینی آینده محصولات و موارد دیگر تاثیراتی خواهد داشت و ما در لبه درک جدیدی از هیدرولوژی سیاره خود هستیم.»
این مطالعه در مجله Nature انتشار یافته است.
منبع:

1399/12/14
12:51:35
0.0 / 5
691
تگهای خبر: آب , اقیانوس , سفر , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است