درباره ذخیره گاه زیست كره تنگ صیاد و سبزكوه چه می دانید؟

درباره ذخیره گاه زیست كره تنگ صیاد و سبزكوه چه می دانید؟

ذخیره گاه زیست کره تنگ صیاد و سبزکوه در سال 1394 بعنوان یازدهمین ذخیره گاه زیست کره ایران در شبکه جهانی ذخایر زیست کره به ثبت رسید. این ذخیره گاه در استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد و غنای زیستی آن حدودا 180 برابر غنای زیستی، گیاهی و جانوری کل کشور است.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، ذخیره گاه زیست کره تنگ صیاد و سبز کوه متشکل از دو منطقه حفاظت شده اصلی تنگ صیاد و سبز کوه و پارک ملی تنگ صیاد همین طور تالاب های گندمان و چغاخور، علی آباد و سولقان است.

بنابر اطلاعات سازمان حفاظت محیط زیست، این ذخیره گاه در ناحیه رویشی ایرانی تورانی (زاگرسی) واقع شده و دارای مجموعه ای از اکوسیستم های کوهستانی جنگلی و غیر جنگلی، مرتعی و تالابی و شهری است. در این منطقه تا حالا ۱۲۴ گونه جانوری شامل پستانداران، پرندگان، خزندگان و دوزیستان شناسایی شده است که از این تعداد سه گونه پستاندار در طبقات در خطر انقراض و لطمه پذیر از فهرست IUCN (اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت) و چهار گونه در سطح ملی حمایت شده اعلام شده اند.

همچنین در این منطقه تا حالا ۲۵۲ گونه گیاهی شناسایی شده است که از این تعداد ۳۰ گونه آن همچون کلاه میرحسین، چوبک، جاشیر، اسپرس خاردار، آویشن، جاز، علف پشمکی، ملیکا، زلف پیرزن، انحصاری ایران و دو گونه در معرض خطر لطمه پذیر و ۷۰ گونه دارای ارزش ژنتیکی هستند.

از گونه های جانوری ذخیره گاه زیست کره تنگ صیاد و سبز کوه می توان به پلنگ، گربه وحشی، روباه معمولی، گرگ، شغال، تشی، هامستر خاکستری، جرد ناخن زرد، گورکن، سمورسنگی، قاقم، خفاش بال سفید، کل و بز، سنجاب ایرانی، کبک دری و خرس قهوه ای اشاره نمود.

این منطقه همین طور شامل انواع پرندگان همچون عقاب طلایی، عقاب شاهی، سارگپه معمولی، شاهین، کبک دری، کبک، شاه بوف، جغد کوچک، پرستو، بادخورک کوهی، سبزقبا، دارکوب سوری، چلچله، دم جنبانک خاکستری و صعوه کوهی است.

پارک ملی و منطقه حفاظت شده تنگ صیاد در ۱۵ کیلومتری شرق شهرستان شهرکرد قرار گرفته و میانگین بارندگی سالانه در این منطقه در حدود ۴۲۴ میلی متر است. به سبب کوهستانی بودن منطقه و نزدیکی آن به مرزهای غربی کشور توده های هوای ورودی به کشور که دارای رطوبت کافی هستند اثرات عمیقی بر اقلیم منطقه می گذارند که نتیجه آن بارش برف و باران کافی است. این بارش ها که در زمستان عمدتاً به صورت برف سنگین ظهور می یابد، موجب پیدایش حدود ۴۰ چشمه پرآب در منطقه می شود.

منطقه حفاظت شده سبز کوه در ۱۵۰ کیلومتری مرکز استان چهارمحال و بختیاری و ۳۰ کیلومتری شهر لردگان قرار گرفته است که بلندترین ارتفاع آن کوه هزار دره با ارتفاع ۳۸۷۰ متر و کمترین ارتفاع آن ۱۱۲۰ متر از سطح دریا است.

این شرایط موجب به وجود آمدن آبشارهای گوناگون با ارتفاع و آب قابل توجه مانند آبشار تنگ زندان، آبشار قزل و آبشار کردی سبزکوه و چشمه های گوناگون همچون چشمه آب سفید، چشمه دره باقر و چشمه تنگ مومنایی شده است. علاوه بر آن رودخانه کره بس و ونک، جنگل های بلوط زاگرس توام با بنه و ارس مناظر فوق العاده ای را ایجاد کرده که در کنار اقلیم نیمه مرطوب و میانگین بارش ۴۰۰ تا۸۰۰ میلیمتر منظره ای دلنشین را ایجاد کرده است.
1399/12/22
13:06:07
0.0 / 5
567
تگهای خبر: آب , اقلیم , انقراض , بارش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است