دهلی نو برای سومین سال متوالی آلوده ترین پایتخت جهان شد

دهلی نو برای سومین سال متوالی آلوده ترین پایتخت جهان شد

حیوان خانگی بگیر: گروه سوئیسی ˮآی کیوایرˮ که یکی از نهادهای شناخته شده در سنجش آلاینده ها و ذرات مضر تنفسی است در گزارشی آلوده ترین پایتخت های جهان را در سال 2020 میلادی معرفی کرده است.


به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، "آی کیوایر" اعلام نمود که دهلی نو در سال ۲۰۲۰ میلادی برای سومین سال متوالی آلوده ترین پایتخت جهان بوده به لحاظ کیفیت هوا است.
بر طبق "گزارش کیفیت هوای جهان در ۲۰۲۰" از طرف این نهاد که داده های ۱۰۶ کشور را جمع آوری کرده، هند ۳۵ شهر از ۵۰ شهر آلوده جهان را در خود جای داده است.
با وجود کاهش ۱۱ درصدی میانگین سالانه سطح PM۲.۵ به سبب محدودیت های تردد در رابطه با همه گیری کرونا در سراسر هند که سال قبل اعمال شد، این کشور پس از بنگلادش و پاکستان سومین کشور جهان از لحاظ میزان آلودگی هواست.
این یافته ها برمبنای متوسط سالانه ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون به دست آمده است. قرار گرفتن در معرض این ذرات برای مدت طولانی ممکنست منجر به بیماریهای کشنده ای نظیر سرطان ریه و بیماریهای قلبی شود.
بنابر گزارش رویترز، گزارش این گروه نشان داده که در سال ۲۰۲۰ میلادی حجم متوسط ذرات معالق (کمتر از ۲.۵ میکرون) در یک متر مکعب در دهلی نو ۸۴.۱ بود. این رقم بیش از ۲ برابر پکن است که سال پیش رقمی معادل ۳۷.۵ را ثبت کرده بود و چهاردهمین شهر آلوده در جهان لقب گرفته بود.
یافته های این گروه که با مشارکت موسسه تحلیلی "صلح سبز" جنوب شرقی آسیا انجام شده، تخمین زده که ۵۴ هزار مرگ زودرس در رابطه با آلودگی بالا در دهلی نو رخ داده است.
در سال ۲۰۲۰ میلادی کشورهای جنوب آسیا بدترین کیفیت هوا را تجربه کردند.
سال پیش ۲۰ میلیون شهروند دهلی نو که در تابستان به لطف قرنطینه پاک ترین هوا را تنفس می کردند در زمستان و بعد از افزایش آتش سوزی ها در مزارع ایالت های پنجاب مجبور به تنفس هوای سمی شدند.
میزان آلایندگی در پایتخت هند در نوامبر به ۱۴۴ و در ماه دسامبر به ۱۵۷ میکروگرم در متر مکعب رسید که بیش از ۱۴ برابر متوسط اعلام شده توسط سازمان بهداشت جهانی است.
همین طور بنابر گزارش بی بی سی، این گزارش شارلوت آمالی، پایتخت جزایر ویرجین آمریکا و استکهلم سوئد را پاک ترین پایتخت جهان معرفی کرده است.
منبع:

1399/12/27
19:13:26
0.0 / 5
641
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است