مدیركل انتقال خون استان مركزی:

موجودی خون و فرآورده های خونی استان مركزی در وضعیت سبز قرار دارد

موجودی خون و فرآورده های خونی استان مركزی در وضعیت سبز قرار دارد

به گزارش حیوان خانگی بگیر مدیرکل انتقال خون استان مرکزی اظهار داشت: باتوجه به استقبال خوب مردم استان مرکزی در نوروز امسال، موجودی خون و فرآورده های خونی استان در وضعیت سبز قرار دارد.فاطمه السادات مهدویانی در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به وضعیت بانک اهدای خون استان مرکزی اظهار داشت: وضعیت موجودی خون هر استانی برمبنای رنگ سبز، زرد و قرمز مشخص می شود که سازمان انتقال خون در سامانه ای وضعیت هر استان را از لحاظ میزان بانک گلبول قرمز بر طبق این رنگ ها نشان میدهد.
وی افزود: این نقشه که هر شبانه روز یکبار به روزرسانی می شود با هدف اطلاع رسانی به عموم مردم طراحی شده است و حامل سه پیام مختلف برمبنای رنگ بندی قرمز، زرد و سبز است.
مدیرکل انتقال خون استان مرکزی اشاره کرد: رنگ بندی های هر استان در این نقشه برمبنای میزان ذخایر خون موجود در مراکز انتقال خون تعریف شده است. خیلی از متغیرها مانند آب و هوا، تعطیلات، حوادث غیرمترقبه (زلزله، سیل و …) می توانند موجودی خون هر استان را تحت تأثیر قرار دهند.
مهدویانی اظهار داشت: رنگ قرمز در این نقشه حامل پیام «اقدام فوری برای اهدای خون» است و بدین معنا است که ذخایر خون استان کاهش یافته است و لازم است داوطلبان اهدای خون با هدف جبران این ذخایر و افزایش میزان موجودی در نخستین فرصت به نزدیکترین مرکز اهدای خون استان مراجعه و خون اهدا کنند.
مدیرکل انتقال خون استان مرکزی عنوان کرد: استان هایی که در وضعیت مناسبت تری از ذخایر خون قرار داشته باشند در این نقشه به رنگ زرد به تصویر کشیده می شوند و این رنگ حامل پیام «اقدام به اهدای خون حداکثر تا ۱۴ روز آینده» است. بااینکه رنگ زرد بر «اهدای فوری خون» تاکید ندارد اما از داوطلب های اهدای خون درخواست می شود که نهایتاً در بازه زمانی ۱۴ روزه جهت اهدای خون به مراکز انتقال خون استان خود مراجعه کنند و با هدف کمک به بیماران خون اهدا کنند. رنگ زرد وضعیت شکننده ای از ذخایر خون را به تصویر می کشد که در صورت حضور اهداکنندگان خون پایدار و سبز می شود.
وی اظهار داشت: در نقشه وضعیت ذخایر خون، رنگ سبز حامل پیام «اهدای مستمر خون» است که سقف اهدای مستمر خون برای آقایان ۴ بار و برای خانم ها ۳ بار در سال است. تامین پایدار ذخایر خون در مراکز انتقال خون سراسر کشور تنها با اهدای مستمر خون ممکنست و سازمان انتقال خون همیشه مردم را به اهدای مستمر سفارش می کند.
مهدویانی افزود: خوشبختانه استان مرکزی در این سامانه از لحاظ وضعیت گلبول قرمز در وضعیت سبز قرار دارد و علاوه بر آن یکی از معدود استان های کشور است که در حوزه فرآورده های خونی، پلاکت و پلاسما نیز در وضعیت سبز قرار دارد.
مدیرکل انتقال خون استان مرکزی در آخر بیان کرد: استقبال مردم در روزهای نوروز برای اهدای خون به شکل قابل توجهی بالا بوده است و همین مورد سبب شده که استان مرکزی برای مدت ها از لحاظ تامین فرآورده ای خونی، گلبول قرمز، پلاکت و پلاسما مشکلی نداشته باشد و مردم نیز همه روزه به غیر از روزهای تعطیل می توانند برای اهدای خون به اداره کل اهدای خون مراجعه کنند.


منبع:

1400/01/12
14:57:46
5.0 / 5
548
تگهای خبر: آب , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینکهای حیوان خانگی بگیر
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است