اخطار هواشناسی نسبت به وزش باد شدید و بارش های رگباری

اخطار هواشناسی نسبت به وزش باد شدید و بارش های رگباری

به گزارش حیوان خانگی بگیر سازمان هواشناسی کشور با صدور اطلاعیه ای از وقوع رگبار باران، در ارتفاعات بارش برف و رخداد مه و وزش باد شدید تا سرعت ۱۱۰ کیلومتر بر ساعت اطلاع داد.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، در اخطار زرد رنگ هواشناسی آمده که امروز (۱۲ فروردین) وقوع رگبار باران، رعد و برق، وزش باد شدید موقت و در ارتفاعات بارش برف و رخداد مه در استان های لرستان، همدان، زنجان، قزوین، شمال مرکزی، شمال خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، ارتفاعات البرز و تهران پیشبینی می شود.

فعالیت این سامانه بارشی فردا (۱۳ فروردین) درنوار غربی آذربایجان غربی، جنوب کردستان، شرق کرمانشاه، لرستان، همدان، نیمه شمالی مرکزی، شمال و شرق خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، شمال غرب فارس، البرز، نیمه شرقی قزوین، نیمه شمالی تهران و نوار غربی اصفهان تداوم خواهد داشت.

این شرایط جوی روز شنبه (۱۴ فروردین) برای استان های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، یزد، کردستان، شمال غرب کرمانشاه، زنجان، شرق خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، نیمه شمالی فارس، جنوب اصفهان، ارتفاعات استانهای قزوین، البرز، تهران و سمنان پیشبینی می شود و تداوم فعالیت این سامانه تا یکشنبه (۱۵ فروردین) در نیمه شرقی خراسان رضوی، خراسان شمالی و ارتفاعات مازندران دور از انتظار نخواهد بود.

هواشناسی اخطار داده که در چنین شرایطی بارش های رگباری موقت، احتمال بالاآمدن آب رودخانه ها و مسیل ها، لغزندگی جاده ها، رخداد صاعقه، کولاک برف در گردنه های برفگیر و کوهستان وجود دارد. ازاین رو نسبت به عدم توقف و اتراق در حاشیه رودخانه ها بخصوص رودخانه های فصلی، احتیاط در صعود به ارتفاعات و احتیاط در چرای دام سفارش کرده است.

در این اطلاعیه با اخطار نسبت به وزش باد شدید با سرعت متوسط بین ۵۰ تا ۸۰ کیلومتر بر ساعت آمده است که این شرایط امروز (۱۲ فروردین) در استان های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، زنجان، قزوین، کرمانشاه، همدان، مرکزی، لرستان، غرب اصفهان و شمال شرق سیستان و بلوچستان رخ خواهد داد.

تداوم این شرایط جوی فردا (۱۳ فروردین) در نیمه شمالی آذربایجان غربی، البرز، تهران، ایلام، خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، نیمه غربی کرمان و یزد و روز شنبه (۱۴ فروردین) در کردستان، کرمانشاه، زنجان، قزوین، البرز، تهران، همدان، لرستان، غرب خوزستان، بوشهر، کهگیلویه و بویراحمد، نیمه جنوبی فارس و نیمه شمالی سیستان و بلوچستان پیشبینی می شود.

در ادامه این اخطار آمده است که وزش باد شدید با سرعت متوسط ۵۰ تا ۸۰ کیلوکتر بر ساعت روز یکشنبه (۱۵ فروردین) در استان های تهران، سمنان، شمال شرق اصفهان، قم، خراسان جنوبی، کرمان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان رخ خواهد داد و در چنین شرایطی خیزش گردوخاک، کاهش دید و کیفیت هوا و اختلال در تردد جاده ای به جهت کاهش دید، احتمال بروز خسارت به تاسیسات سبک شهری و روستایی، احتمال صدمه به سازه های موقت، گلخانه ها، تابلوها و بنرهای تبلیغاتی، سقوط اجسام از ارتفاع بخصوص در کارگاههای ساختمانی و احتمال شکستن درختان فرسوده دور از انتظار نخواهد بود.

در چنین شرایطی محکم کردن سازه های موقت، تابلوهای تبلیغاتی، احتیاط در عبور از مجاورت ساختمان های نیمه کاره، اتخاذ تمهیدات لازم جهت پیشگیری از خسارات ناشی از وزش باد شدید، احتیاط در فعالیتهای کوهنوردی و ترددهای کوهستانی، لغو پرواز هواپیماهای سبک و گلایدر و سایر اقدامات پیشگیرانه سفارش می شود.

سازمان هواشناسی همینطور با صدور هشداری نارنجی رنگ نسبت به وزش باد شدید تا خیلی شدید با سرعت متوسط بین ۸۰ تا ۱۱۰ کیلومتر بر ساعت اطلاع داد.

در این اخطار آمده که امروز (۱۲ فروردین) وزش باد لحظه ای شدید موقت با سرعت بیشتر از ۱۱۰ کیلومتر بر ساعت به صورت نقطه ای و محلی در استان های اردبیل و گیلان فرد (۱۳ فروردین) در نیمه جنوبی آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، کردستان، کرمانشاه، زنجان، قزوین، قم، همدان، مرکزی، اصفهان، نیمه شمالی چهارمحال و بختیاری، نیمه شمالی فارس و لرستان رخ خواهد داد.

همچنین شنبه (۱۴ فروردین) این شرایط جوی برای استان های مرکزی، قم، اصفهان، یزد، چهارمحال و بختیاری، نیمه شرقی لرستان، نیمه شمالی کهگیلویه و بویراحمد، نیمه شمالی فارس، سمنان، نیمه جنوبی تهران، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی و کرمان پیشبینی می شود و بروز خسارت به تاسیسات شهری و روستایی، خیزش و توفان گردوخاک و کاهش دید و کیفیت هوا، صدمه به سازه های موقت، گلخانه ها، تابلوها و بنرهای تبلیغاتی، صدمه به دکل های برق، سقوط اجسام از ارتفاع بخصوص در کارگاه های ساختمانی، شکستن درختان فرسوده، کولاک برف در کوهستان های برفگیر دور از انتظار نخواهد بود.

در چنین شرایطی محکم کردن سازه های موقت، تابلوهای تبلیغاتی، احتیاط در عبور از مجاورت ساختمان های نیمه کاره، تمهیدات لازم جهت پیشگیری از خسارات ناشی از وزش باد شدید، لغو فعالیتهای کوهنوردی، لغو پرواز هواپیماهای سبک و گلایدرها، انجام اقدامات مقتضی برای حفاظت از تاسیسات و محصولات کشاورزی بخصوص در جنوب کشور و سایر اقدامات پیشگیرانه سفارش می شود.

به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، در اخطار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیشبینی می شود که پدیده ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب شود. اخطار نارنجی برای آماده باش دستگاههای مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می شود. همینطور اخطار زرد رنگ به معنای این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که امکان دارد در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد نماید. این اخطار برای آگاهی مردم صادر می شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از طرفی مسؤلان هم در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.
1400/01/13
15:37:28
5.0 / 5
509
تگهای خبر: آب , بارش , حفاظ , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است