خطر آتش سوزی بیخ گوش جنگل ها و مراتع كشور

خطر آتش سوزی بیخ گوش جنگل ها و مراتع كشور

حیوان خانگی بگیر: اوایل خرداد ماه سال قبل همزمان با فرارسیدن فصل تابستان شاهد وقوع آتش سوزی های گسترده ای در مناطق جنوبی و زاگرسی بودیم؛ آتش سوزی های مختلفی که به سبب کمبود امکانات اطفای حریق همچون بالگرد، نیروهای آموزش دیده کافی و نبود برنامه و هماهنگی های لازم بین دستگاهی موجب از بین رفتن جنگل ها، مراتع و موجودات بی شماری شد که در این مناطق زیست می کردند همین طور به دنبال کمک نیروهای داوطلب برای اطفای حریق برخی از هموطنان مجروح شدند یا درگذشتند.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، طی چهار ماه ابتدایی سال قبل ۱۲۰۰ فقره آتش سوزی در جنگل ها و مراتع کشور به وقوع پیوست که مساحت درگیر آتش سوزی ها ۱۲ هزار و ۵۰۰ هکتار گزارش شد اما با توجه به این که تنها هفت درصد از سطح کل کشور دارای پوشش جنگلی است، بگفته کارشناسان نابودی هر یک درخت اهمیت زیادی دارد و نتایج جبران ناپذیری را برای منابع طبیعی کشور به همراه خواهد داشت. به همین جهت انتقادات فراوانی به اظهارات عیسی کلانتری - رئیس سازمان حفاظت محیط زیست - در خرداد ماه سال قبل در خصوص اینکه " از ۱۰۰ میلیون هکتار از جنگل ها و مراتع کشور، کمتر از ۱۵۰۰ هکتار از فروردین تا حالا گرفتار آتش سوزی شده است و طبیعت خود آتش را کنترل می کند" وارد شد.

امسال نیز طی ۱۰ روز ابتدایی فروردین ماه بیش از ۳۰ فقره آتش سوزی در جنگل های کشور رخ داده است البته بگفته فرهاد زندی - فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران - از اوایل سال جاری تا حالا هیچ مورد آتش سوزی در عرصه های طبیعی استان تهران رخ نداده است.

گرچه آتش سوزی گسترده ای در جنگل ها و مراتع کشور از شروع سال جاری تا حالا رخ نداده اما باید این مساله را نیز در نظر داشت که هنوز فصل گرم سال شروع نشده است. از عواملی که سال قبل در زمینه افزایش شدت آتش سوزی ها مطرح بود، بارش های بهاری خوبی بود که در بیشتر مناطق کشور موجب رشد انبوه پوشش گیاهی شد و با شروع فصل گرما رو به خشکی رفت و مستعد اشتعال شد این در حالیست که امسال میزان این بارندگی ها نسبت به سال قبل کمتر بوده اما احمد رحمانی - یک عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور- اظهار کرده است که با وجود اینکه بارش های کمتر و در نتیجه رشد کمتر پوشش گیاهی در سطح عرصه های طبیعی کشور داشته ایم اما این شرایط به مدلول مصونیت از وقوع آتش سوزی امسال نخواهد بود.

رضا سیاه منصور - عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور- نیز معتقد می باشد که باتوجه به موقعیت جغرافیایی و شرایط اقلیمی کشور، آتش سوزی یک تهدید دائمی برای مراتع و جنگل ها شمرده می شود این در حالیست که تغییرات اقلیمی و گرمایش جهانی نیز از طرف کارشناسان بعنوان دیگر عوامل موثر در تغییر شدت، حدت و الگوی آتش سوزی های سالهای اخیر مطرح گردیده است.

با وجود تمام هشدارهایی که بهار سال قبل کارشناسان درباره افزایش احتمال وقوع آتش سوزی در جنگل ها و مراتع کشور داده بودند اما سازمان های متولی آمادگی لازم جهت مبادرت به موقع برای اطفای حریق که به تاکید کارشناسان امری حیاتی در ساعات اولیه وقوع آتش سوزی است، را نداشتند همین طور تاخیر و بروز مشکلات فنی هنگام اعزام بالگردهای آبپاش توسط نیروهای مسلح برای اطفای حریق به سبب ناهماهنگی ارگان های مسئول و لزوم انجام برخی تشریفات و نامه نگاری های اداری عملا مهار آتش را به تاخیر انداخت و موجب گستردگی آن و دشوار شدن مهار آن شد.

بنابر اعلام سازمان های متولی همچون سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری و سازمان مدیریت بحران، علت بیش از ۹۰ درصد آتش سوزی ها در جنگل ها و مراتع کشور ناشی از عوامل انسانی است که بصورت سهوی یا عمدی صورت می گیرد؛ اقداماتی نظیر رها کردن سیگار، شیشه، ظروف فلزی و... در طبیعت یا اقدامات عمدی مانند آتش زدن مراتع یا محصولات کشاورزی و... که منجربه وقوع آتش سوزی های غیرطبیعی می شود.

کارشناسان معتقدند که بازیابی ذخایر جنگل های سوخته نیم قرن طول می کشد و باتوجه به تاثیرات تغییرات اقلیم و خشکسالی که امسال همه نقاط کشور با آن دست به گریبان است، اکوسیستم ها وضعیت بسیار شکننده ای پیدا کرده اند و همین مساله اهمیت تلاش در جهت حفاظت از منابع طبیعی را بیش از پیش پررنگ می کند.

طی سالهای اخیر انتقاداتی مانند نگاه مقطعی به مساله آتش سوزی جنگل ها و مراتع، نبود برنامه ریزی و استفاده از روش های متناسب و به روز برای پیشگیری و مقابله با حریق و استفاده نکردن از نتایج تحقیقات پژوهشگران و متخصصان دراین زمینه به مسئولان وارد بوده است. گرچه درپی آتش سوزی های گسترده سال قبل سازمان های متولی همچون سازمان جنگل ها از برنامه های خود برای پیشگیری و مقابله با حریق جنگلی مانند استفاده از ظرفیت همیاران طبیعت و هلال احمر در پیش گیری از حریق جنگل ها و مراتع، برگزاری کلاس های آموزشی برای نیروهای داوطلب و سایر افراد مشارکت کننده در عملیات اطفای حریق های جنگلی، حل مشکل تامین بالگرد بر طبق مصوبه هیئت دولت و با همکاری وزارت دفاع و تامین اعتبار برای تهیه و خرید تجهیزات اطفای حریق و ارسال آنها به استانها در هفته اول اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰ خبر دادند اما باید منتظر باشیم تا میزان اثربخشی تمهیدات مسئولان را هنگام وقوع حریق در جنگل ها و مراتع بسنجیم.

به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، گرچه همیشه بر نقش مسئولان و متولیان در زمینه پیش گیری از وقوع آتش سوزی و مقابله به آن تاکید می شود اما نباید از نقش و همراهی مردم دراین زمینه نیز غافل ماند، بدین سبب لازم است مردم نیز ضمن مشارکت در حفظ منابع ملی کشور با رعایت نکاتی مانند روشن نکردن آتش و رها نکردن زباله در طبیعت، به سهم خود در حفاظت از جنگل ها و مراتع کشور نقش داشته باشند.

منبع:

1400/01/17
12:15:00
5.0 / 5
522
تگهای خبر: آب , آموزش , اقلیم , بارش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است