به گفته كیادلیری، چوب حمل شده توسط وانت یا كامیون به احتمال زیاد قاچاق است!

به بهانه دستگیری متهمان قاچاق چوب جنگل های مازندران

به بهانه دستگیری متهمان قاچاق چوب جنگل های مازندران

مازندران به قول دبیر مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی کشور، پتانسیل مصرف چوب در ایران حدود ۱۳ میلیون متر مکعب برآورد شده است در حالیکه کل چوبی که از راه باغات و زراعت چوب تأمین می شود به ۶ میلیون متر مکعب می رسد؛ همین یک نکته کافی است که قاچاق چوب آن هم در شرایطی که واردات چوب با نوسان ارز گران تمام می شود، به صرفه شود و قاچاقچیان چوب با قوانین بازدارنده ضعیف به جان درختان جنگلی چند صد ساله و حتی میلیون ساله هیرکانی در استانهای شمالی و همچون در مازندران بیفتند.


هر روز اخباری از دستگیری متخلفان قاچاق چوب می رسد همچون آنکه به نقل از پایگاه خبری پلیس، خبر رسیده که 5 تن چوب جنگلی قاچاق در ساری و 3 تن چوب قاچاق در نور از نیسان های حامل چوب کشف شده و چندین متهم به افترا حمل و قطع درختان جنگلی دستگیر و روانه مراجع قضایی مازندران شدند.
سرهنگ ناصر علی صفر پور، فرمانده انتظامی شهرستان ساری از کشف 5 تن چوب جنگلی قاچاق و دستگیری 2 قاچاقچی چوب اطلاع داد و اضافه کرد: در جهت مبارزه با قاچاق محصولات و فرآورده های جنگلی، ماموران انتظامی با اولویت گشت زنی در محورهای جنگلی و کنترل خودرو های باری، 2 خودروی نیسان حامل چوب را شناسایی و توقیف کردند. ماموران در بازرسی از خودروهای توقیف شده، 5 تن چوب جنگلی که به صورت غیر قانونی از جنگل های ساری برداشت شده بود را کشف کردند.

فرمانده انتظامی شهرستان ساری ضمن اشاره به دستگیری 2 قاچاقچی چوب، خاطرنشان کرد: ماموران انتظامی محصولات قاچاق کشف شده را به اداره منابع طبیعی شهرستان تحویل و متهمان را بعد از تشکیل پرونده به مرجع قضائی معرفی کردند.

سرهنگ علی داداش تبار، فرمانده انتظامی شهرستان نور هم در گزارشی دیگر از توقیف 2 خودروی نیسان حامل چوب قاچاق اطلاع داد و در تشریح این خبر اظهار داشت: ماموران انتظامی در اجرای طرح برخورد با قاچاقچیان چوب، کنترل محورهای جنگلی را در دستور کار خود قرار دادند. ماموران انتظامی در حین گشت زنی در محورهای جنگلی 2 خودروی نیسان را شناسایی و توقیف نموده و در بازرسی از خودرو های توقیفی 3 تن چوب جنگلی فاقد مجوز بهره برداری را کشف کرده بودند.

فرمانده انتظامی نور ضمن اشاره به دستگیری 2 قاچاقچی چوب های جنگلی در این مأموریت، اذعان کرد: ماموران انتظامی چوب های قاچاق کشف شده را طی صورتجلسه ای به اداره منابع طبیعی نور تحویل و متهمان دستگیر شده را به مرجع قضائی معرفی کردند.

پلیس به هموطنان گفته است اگر شاهد قاچاق چوب های جنگلی بودند با سامانه 110 پلیس تماس بگیرند.

دبیر مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی کشور پیش از این در گفت و گو با ایسنا این پرسش را مطرح کرده بود که اگر این تعداد نیروی حفاظتی سازمان های متولی همچون منابع طبیعی نتوانند با قاچاق چوب مقابله کنند پس چه اقدامی در جهت حفظ، احیا و توسعه جنگلها - که در قانون جزو وظایف آنها تعریف شده است - انجام می دهند؟ چه کسی بر عملکرد نیروهای حفاظتی مضاعفی که سازمان جنگلها اعلام نموده به منظور حفاظت از جنگلها با آنها قرارداد بسته و بودجه هایی هم به این منظور تخصیص پیدا کرده، نظارت می کند؟
کیادلیری تاکید کرده است: باید با متخلفان قاچاق چوب برخورد جدی شود چون که درصد کمی از افراد جامعه به منظور سودجویی مبادرت به قطع درختان و قاچاق چوب می کنند و سازمان های متولی به سادگی می توانند جلوی این افراد بگیرند؛ قاچاق چوب موضوعی نیست که بتوان از دید نیروهای منابع طبیعی یا مردم پنهان کرد و الان بیشتر مردم به این حقیقت آگاه هستند که چوب حمل شده توسط وانت یا کامیون به احتمال زیاد قاچاق است.
او همینطور اظهار نمود: یکی دیگر از مشکلاتی که در میزان قاچاق چوب جنگلها موثر بوده راه اندازی کارخانه ها و کارگاه های چوب در شمال کشور بود که وابسته به تولیدات انبوهی بودند تا ورشکست نشوند و اساس راه اندازی و دریافت مجوز فعالیت آنها بر اساس استفاده از چوب وارداتی بود اما بعد از مدتی این کارخانه ها و کارگاه ها سود بیشتری در استفاده از درختان جنگل های شمال کشور دیدند که هزینه رایگانی برای آنان به همراه داشت و بیشتر این کارگاه ها به سمت قطع و قاچاق درختان جنگلها هجوم بردند.
کیادلیری افزود: لازم است مسؤلان هم مبحث واردات چوب را مد نظر قرار دهند و بر تعهدات کارخانه های چوب که برپایه آن مجوز فعالیت دریافت کرده اند نظارت داشته باشند. همینطور ضروریست برنامه ریزی جامعی در زمینه زراعت چوب صورت گیرد تا از این طریق بخشی از نیاز کشور به چوب تامین گردد.

منبع:

1400/01/20
12:10:42
5.0 / 5
387
تگهای خبر: باغ , تولید , جنگل , حفاظ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است