چقدر مارمولك را می شناسیم؟

چقدر مارمولك را می شناسیم؟

مارمولک؛ خزنده ای که روی دیوار خانه ها دیده می شد، کارکردهای ارزشمندی دارد و سبب کنترل جمعیت موجودات موذی می شود.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، نام مارمولک برای ما ایرانیان با واژه هایی مانند سم و سیانور گره خورده است و به همین خاطر با مشاهده این خزنده در خانه، تمامی اهالی منزل تلاش می کنند تا این موجود را از محل زندگی خود دور کنند اما آیا دم مارمولک سیانور دارد؟ اصلا ما چقدر مارمولک را می شناسیم؟ در ادامه به هفت نکته درباره مارمولک اشاره شده است:

* مارمولک ها جزو خزندگان به حساب می آیند. خزندگان موجوداتی هستند که به سبب وجود پولک روی پوست بدن شان شناخته می شوند و می توان از گروه های مختلف شناخته شده خزندگان به مارمولک ها، مارها، لاک پشت ها و کروکودیل ها اشاره نمود همین طور «توآتارا» و «کرم سوسمار» ها جزو خزندگان هستند اما نسبت به سایر گونه های دیگر کمتر شناخته شده اند.

* تعداد گونه های مارمولک شناخته شده در دنیا متغیر است چونکه هر چند وقت یک دفعه گونه های جدیدی توصیف و معرفی می گردند و این تعداد افزایش می یابد. با این وجود حالا بیش از ۶۶۰۰ گونه مارمولک در دنیا شناخته شده اند و در ایران نیز حدود ۱۶۶ گونه مارمولک وجود دارد که نسبت به سایر خزندگان کشور تعداد بیشتری را شامل می شوند.

* دم مارمولک محل ذخیره چربی هایی است تا در فصل های پاییز و زمستان که غذای کمتری پیدا می شود از این ذخیره های چربی استفاده کنند بدین سبب این باور که مارمولک ها در دم خود سیانور دارند و سمی هستند غلط است همین طور قطع شدن دم برخی مارمولک ها ناشی از یک مکانیسم دفاعی است که به آن «اتوتومی» یا خود دم بری گفته می شود که بمنظور جلب توجه شکارگر به دم و ایجاد فرصتی برای فرار و نجات مارمولک صورت می گیرد.

* مشخصا دو گونه مارمولک سمی در دنیا تا حالا شناخته شده اند که هیچ یک از این دو گونه مارمولک سمی در ایران پراکنش ندارند بدین سبب هیچ مارمولک سمی در کشور وجود ندارد. بااینکه پژوهشگران هنوز درباره سمی بودن بزاق بزمجه ها که نوعی از مارمولک ها و متعلق به خانواده وارانیده هستند، به اتفاق نظر نرسیده اند.

* مارمولک ها در خیلی از زیستگاه ها وجود دارند و در ایران می توان گونه های مختلف مارمولک را در انواع زیستگاه ها از دشتی و کویری تا مناطق کوهستانی و ارتفاعات مشاهده کرد.

* مارمولک ها نیز مانند تمام موجودات زنده دیگ نقش اکولوژیک موثری دارند. بدین جهت نبود آنها در چرخه حیات مشکل به وجود می آورد. یکی از مهم ترین نقش های اکولوژیک مارمولک کنترل جمعیت حشرات است بدین سبب اگر مارمولک ها حضور داشته باشند، جمعیت حشرات نیز کاهش می یابد و در نتیجه انسان ها نیز آسان تر زندگی می کنند؛ همانطور که در بیشتر خانه ها در گذشته «گکو» یا همان مارمولک های خانگی مشاهده می شد و جمعیت حشرات، سوسک ها و سایر موجودات موزی کمتر بود اما حالا انسان ها با دور کردن مارمولک ها از منازل، بجای کنترل بیولوژیک در خانه از آفت کش و سموم شیمیایی برای از بین بردن حشرات و موجودات موذی استفاده می نمایند.

* تخریب زیستگاه یکی از مهم ترین عواملی است که موجب از میان رفتن گونه های مختلف مارمولک می شود و از آنجایی که انسان ها خیلی از زیستگاه های طبیعی را تخریب کرده اند، می توان اظهار داشت که انسان ها یکی از عوامل تهدید حیات مارمولک ها به حساب می آیند. اقداماتی مانند مالچ پاشی در زیستگاه های بیابانی صدمه ای جدی به موجودات همچون مار و مارمولک وارد میکند و تخریب زیستگاه آنها موجب از میان رفتن این موجودات می شود.

به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، شاید خیلی از آدم ها از وجود مارمولک در منازل خود احساس خوشایندی نکنند اما این واقعیت را نمی توان انکار کرد که مارمولک نیز مانند سایر موجودات نقش مهمی در اکوسیستم دارد و نباید با اقدامات مخرب حیات اینگونه را چه در محیط شهری و چه در طبیعت تهدید کرد.
1400/02/09
21:24:53
5.0 / 5
367
تگهای خبر: زندگی , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است