انتقاد تند محیط زیست از نامه ۱۹ بندی وزارت صنعت

انتقاد تند محیط زیست از نامه ۱۹ بندی وزارت صنعت

به گزارش حیوان خانگی بگیر وزارت صنعت، معدن و تجارت به تازگی برخی مقررات زیست محیطی را بعنوان موانع حوزه کسب و کار معرفی کرده است این درحالیست که معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست می گوید که حذف برخی قوانین و مقررات زیست محیطی بهانه های وزارت صنعت است و اگر این قوانین و مقررات زیست محیطی نباشند اوضاع محیط زیست بدتر خواهد شد.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، وزارت صنعت، معدن و تجارت به تازگی در کارگروهی مبادرت به شناسایی موانع حوزه کسب و کار تولید در کشور کرده و در نامه ای ۱۹مجوز و رویه مخل تولید را جهت بررسی و رفع به هیات مقررات زدایی ارسال کرده است.

در بندهایی از این نامه از ضوابط و مجوزهای زیست محیطی بعنوان موانع حوزه کسب و کار یاد شده که همچون آنها میتوان به دریافت مجوز انطباق مقررات و ضوابط محیط زیستی استقرار واحدهای تولیدی صنعتی (زمان بر بودن استعلامات صورت گرفته)، دریافت مجوز انطباق مقررات و ضوابط محیط زیستی استقرار برای واحدهای تولیدی صنعتی مستقر در شهرک های صنعتی، دریافت مجوز انطباق مقررات و ضوابط محیط زیستی برای کلیه فعالیتهای تولیدی (موضوع ماده ۱۱ قانون هوای پاک) اشاره نمود.

از سویی دیگر این وزارت خانه مخالفت سازمان حفاظت محیط زیست با انجام فعالیتهای معدنی در مناطق چهارگانه محیط زیستی را بعنوان دیگر موانع حوزه کسب و کار و تولید در کشور معرفی کرده است.

تمامی این موضوعات نگرانی های محیط زیستی ها را به دنبال داشته است و به قول مسعود تجریشی - معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست - این موارد بهانه های وزارت صنعت است و اگر این قوانین و مقررات زیست محیطی نباشند اوضاع محیط زیست بدتر خواهد شد.

او در گفت و گویی با ایسنا ضمن اشاره به اینکه ریشه مشکلات در حوزه محیط زیست این است که مسائل زیست محیطی جزو اولویت های آخر در کشور است، اظهار نمود: تمام تلاش ما طی سالهای اخیر این بوده است در کوتاه ترین زمان ممکن به استعلامات زیست محیطی پاسخ دهیم. برای مثال میانگین مدت زمان ارزیابی زیست محیطی طرح های بسیار بزرگ در سازمان حفاظت محیط زیست چهار ماه بوده است، بگونه ای که در اسفند ماه سال قبل و همزمان با آخر سال هیچ پروژه بلاتکلیفی در سازمان حفاظت محیط زیست وجود نداشت.

تجریشی در ادامه با اشاره به اینکه پیش از این در سازمان حفاظت میحط زیست بیشتر از ۱۷۵ پروژه عمرانی، اقتصادی و... داشتیم که حدود یک سوم آنها بدون ارزیابی زیست محیطی به مرحله اجرا رسیده بودند، تاکیدکرد: سازمان محیط زیست موظف است که در مدت مشخصی به استعلامات زیست محیطی دستگاههای مختلف پاسخ دهد. درغیر این صورت آن پروژه می تواند بدون مجوز زیست محیطی آغاز شود.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: بدین سان درحال حاضر تعداد زیادی صنعت در کشور داریم که بدون مجوز محیط زیست درحال فعالیت هستند. ما به تمامی این صنایع تاکید کرده ایم که با دریافت وام از صندوق ملی محیط زیست مشکلات زیست محیطی خویش را برطرف کنند و به صورت قانونی به فعالیت خود ادامه دهند.

وی ضمن اشاره به اینکه نباید مشکلات حوزه کسب و کار را برگردن محیط زیست انداخت، اظهار داشت: بهتر است که وزارت صنعت، معدن و تجارت به صورت مشخص به ما اعلام نماید که کدام یک از پروژه ها معطل محیط زیست مانده است. ما باید شرایط سرزمین را درنظر بگیرم. درحال حاضر وضعیت آب در کشور در شرایط خوبی نیست و ما باید در تخصیص آب به پروژه ها دقت لازم را داشته باشیم. اگر محیط زیست با پروژه ای مخالفت کرده امکان دارد به علت ناقص بودن و یا نداشتن ارزیابی زیست محیطی باشد.

تجریشی در ادامه اظهار نمود: ظرفیت بارگذاری های صنعتی در خیلی از نقاط کشور بیشتر از گنجایش آن نقاط بوده است و هم اکنون دیگر نمی توانیم هر کجا که خواستیم پتروشیمی یا پالایشگاه راه اندازی نماییم. متاسفانه ما در کشور اول صنعت را راه اندازی می نماییم و بعد به دنبال آب برای آن می رویم که در نتیجه با مشکلاتی ازجمله نشست زمین و... روبه رو می شویم.

به گفته معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست بعضی از ضوابط استقرار را وزارت صنعت، معدن و تجارت مشخص کرده است. ازجمله اینکه کارخانه سیمان به علت ایجاد گرد و خاک در کنار کارخانه های صنایع غذایی قرار نگیرند. متاسفانه برخی به دنبال این هستند که هیچ قانون و ضوابطی برای این مورد در کشور نباشد. در این صورت با هرج و مرج و صدها مشکل دیگر دست و پنجه نرم خواهیم کرد.

وی افزود: ما نمی توانیم به بهانه اقتصاد الزامات زیست محیطی را از بین ببریم. مقام معظم رهبری هم بر این مورد تاکید کرده اند و حتی از فعل «تقصیر» برای تخریب محیط زیست در سخنرانی های اسفند ماه خود بهره برده اند.

تجریشی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به اینکه درحال حاضر وزارت صنعت به دنبال آن است که برای فعالیتهای معدنی در مناطق محیط زیستی از ما استعلام نکند، خاطرنشان کرد: این مورد خطر بسیار بزرگی است چونکه مناطق چهارگانه محیط زیستی امانت هایی برای نسل آینده هستند و ما نمی توانیم این مناطق محدود را مانند سایر نقاط سرزمین بدون نظارت و ارزیابی تخریب نماییم.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست در انتها ضمن اشاره به اینکه ما به دنبال توسعه پایدار هستیم، اظهار داشت: درحال حاضر از صندوق ملی محیط زیست خواسته ایم که به صنایعی که مشکلات زیست محیطی دارند، وام دهد تا این مشکلات برطرف شود اما به صورت کلی هیچ دولتی زیربار بی قانونی در حوزه استقرارهای زیست محیطی و... نخواهد رفت.

منبع:

1400/02/12
20:04:18
5.0 / 5
294
تگهای خبر: آب , تولید , حفاظ , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است