منابع آب زیرزمینی كشور در وضعیت نگران كننده

منابع آب زیرزمینی كشور در وضعیت نگران كننده

حیوان خانگی بگیر: منابع آب زیرزمینی ذخایر ارزشمندی هستند که طی سالیان طولانی تشکیل شده اند و یک منبع راهبردی برای کشور به حساب می آیند. در کشور ما به سبب وجود شرایط اقلیمی خشک و نیمه خشک وابستگی به منابع آب زیرزمینی قابل توجه است و حدود 60 درصد مصارف خانگی و صنعت و حدود 50 درصد مصارف کشاورزی از آب زیرزمینی تامین می شود.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، وابستگی کشورمان به منابع آب زیرزمینی بسیار زیاد است و اگر روزی این منابع تمام شوند با مشکلات زیادی روبرو می شویم. اگر نگاهی به آمار تراز سطح آب زیر زمینی در دشت های کشور بیندازیم، متوجه می شویم که در بیشتر دشت ها سطح آب زیرزمینی بطور مداوم در حال پایین رفتن است. افت سطح آب زیرزمینی به مدلول برداشت از ذخایر تجدیدناپذیر سفره های آب زیرزمینی است. محمدرضا گلدانساز - پژوهشگر حوزه منابع آب - دراین باره اطلاعاتی به ایسنا ارایه داده است.

*سالانه حدود ۵۰ میلیارد متر مکعب از منابع آب زیرزمینی برداشت می شود. برای آنکه تصوری از این حجم داشته باشیم باید بدانیم که بعد از بارش های کم نظیر سال آبی ۱۳۹۸-۱۳۹۷ حجم دریاچه ارومیه افزایش شایان توجهی یافت و به حدود ۵ میلیارد متر مکعب رسید. برداشت سالانه ۵۰ میلیارد متر مکعب از سفره های آب زیرزمینی یعنی سالانه به اندازه حجم ۱۰ دریاچه ارومیه از منابع آب زیرزمینی برداشت می شود.

*ذخایر آب زیرزمینی به دو بخش تجدیدپذیر و تجدیدناپذیر تقسیم می شود. بخش تجدیدپذیر، آن مقدار از آب زیرزمینی است که هرساله بر اثر بارش و نفوذ آب به آبخوان اضافه می شود و بخش تجدیدناپذیر، آبی است که طی میلیون ها سال در سفره آب زیرزمینی انباشته شده است.

*اگر مقدار برداشت از منابع آب زیرزمینی به اندازه میزان تجدیدپذیر باشد، شاهد افت سطح آب زیرزمینی نخواهیم بود اما در بیشتر دشت های کشور میزان برداشت بیشتر از میزان تغذیه آب زیرزمینی است.

*طی ۵۰ سال برداشت از منابع آب زیرزمینی باعث شده است که بیش از ۱۳۰ میلیارد متر مکعب از ذخایر آب زیرزمینی کاسته شود.

*افت سطح آب زیرزمینی نتایج مخربی مانند خشک شدن رودخانه ها و تالاب ها، از میان رفتن پوشش گیاهی، افزایش گرد و خاک، نشست زمین، ایجاد فروچاله ها و شکاف های طولانی در دشت ها و شور شدن آب زیرزمینی را به دنبال دارد.

*نشست زمین علاوه بر خسارت هایی که به زیرساخت ها و ابنیه وارد می کند، خسارت جبران ناپذیری برای آبخوان ها دارد چونکه نشست زمین به مدلول پرشدن حفره های خالی بین دانه های خاک و از میان رفتن ظرفیت ذخیره آب در آبخوان است و دیگر امکان ذخیره آب در سفره آب زیرزمینی وجود نخواهد داشت.

*درحال حاضر نشست زمین در دشت ورامین ۳۶ سانتیمتر در سال گزارش شده و در دشت کبودرآهنگ ۲۵ فروچاله با ابعاد چند ۱۰ متری به وجود آمده است.

*پدیده شور شدن آب زیرزمینی در بیشتر دشت های کشور و خصوصاً در دشت های فلات مرکزی وجود دارد و در مناطقی جهت استفاده از آب زیرزمینی نیاز به تجهیزات آب شیرین کن است.

*تمامی این موارد نشان میدهد که برداشت از منابع آب زیرزمینی بیش از حد بوده است و با وجود همه این پیامدها این اضافه برداشت ها همچنان ادامه دارد. بدین جهت وضعیت منابع آب زیرزمینی نگران گننده است.

منبع:

1400/02/13
19:04:14
5.0 / 5
382
تگهای خبر: آب , اقلیم , بارش , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است