راه های مصرف بهینه آب شهری در شرایط تنش آبی

راه های مصرف بهینه آب شهری در شرایط تنش آبی

به گزارش حیوان خانگی بگیر معاون پایش اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران ضمن اشاره به شرایط کم آبی سالجاری، نقش شهرداری ها در توسعه فضای سبز سازگار با اقلیم و استفاده از روش های نوین آبیاری فضای سبز، بر نقش مردم در کاهش مصرف آب در شهر تهران تاکید نمود.سعید احمری در گفت و گو با ایسنا ضمن اشاره به کم بارشی ها و کمبود منابع آب در سال آبی جاری اظهارکرد: در سطح کشور حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد آب شیرین در بخش کشاورزی مصرف می شود اما در شهر تهران در بخش آب آشامیدنی با تنش بیشتری مواجه هستیم و دغدغه کمبود آب پشت سدها بیشتر متوجه مصارف شهروندان در منازل است.

وی افزود: وزارت نیرو در سالهای گذشته از منابع آب زیرزمینی برای تأمین آب آشامیدنی در سطح استان و شهر تهران استفاده و همزمان استفاده از این منابع توسط شهرداری برای آبیاری فضای سبز فشار بر این منابع را بیشتر می کرد ازاین رو این مسئله سبب شد که طی سالهای اخیر شهرداری تهران از این منابع کمتر بهره برداری کند تا آب آشامیدنی مورد نیاز شهروندان تامین گردد.

به گفته احمری، شهرداری تهران در جهت کاهش بهره برداری از منابع آب زیرزمینی و سطحی توافقاتی با وزارت نیرو داشته اما توسعه فضای سبز شهرداری تهران هم جزو قوانین و مقررات و نگهداشت فضای سبز موجود جزو سرمایه ها است ازاین رو کاهش مصرف آب توسط شهرداری بگونه ای نیست که در شرایط خشکسالی میزان آب در اختیار شهرداری برای آبیاری فضای سبز محدود شود تا برای تأمین آب آشامیدنی مورد استفاده قرار گیرد.

وی افزود: شهرداری تهران در سالهای اخیر اقدامات موثری در زمینه توسعه سیستم های نوین آبیاری، ایجاد فضای سبز سازگار با محیط و اقلیم شهر تهران، استفاده از گونه های گیاهی کم آب بر و روش آبیاری تحت فشار، راه اندازی پارک بدون چمن و کاهش برنامه چمنکاری بین ۱۰ تا ۱۵ درصدی در مناطق را انجام داده است که مجموعه این اقدامات می تواند کمک نماید تا این سال آبی پرتنش را پشت سر گذاریم.

معاون پایش اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با اشاره به اینکه ایران در کمربند خشک و نیمه خشک جهان قرار دارد، اظهارکرد: لازم است توجه بیشتری به توسعه فضای سبز متناسب با اقلیم و کاهش مصرف بی رویه آب داشته باشیم. از آنجایی که بخش بیشتر مصرف آب در شهر تهران در ارتباط با آب آشامیدنی و منازل است، کاهش مصرف در هر نوعی لزوم دارد.

وی افزود: شهروندان همیشه همکاری و همیاری لازم را داشته اند ازاین رو با تنظیم فشار دستگاههای پمپ آب، استفاده از سرشیرهای کم مصرف و خودداری از مصارف غیر ضروری مانند شست وشوی خودرو و معابر می توانیم در چنین شرایطی تنش آبی را کاهش دهیم.

وی در پاسخ به این پرسش ایسنا که آیا به حد کافی درباره وضعیت منابع آب و مصرف آب در کشور اطلاع رسانی می شود؟ اظهار نمود: سالهای گذشته با تاخیر اطلاع رسانی می شد اما حالا وزارت نیرو با انجام برنامه ریزی زودتر نسبت به اعلام هشدارها به مردم اقدام می کند تا هم مردم و هم شهرداری ها بتوانند مصارف آب خویش را کاهش دهند.

احمری در انتها ضمن بیان این که منابع آب زیرزمینی در یک سال متاثر از مصرف ما نمی شوند، اظهار داشت: مصرف بی رویه از منابع آب زیرزمینی در دراز مدت مشکلات بزرگی را تحت عنوان فرونشست زمین بوجود می آورد. منابع آب زیرزمینی طی میلیون ها سال جمع شده است و ما نمی توانیم برپایه نیاز در یک دوره کوتاه آنرا مصرف نماییم چونکه احیا و بازیابی این منابع بسیار زمان بر است و در برخی از مواقع هم اگر فرونسشت زمین اتفاق افتد هیچ وقت نمی توان این منابع را احیا کرد.
1400/02/28
21:30:40
5.0 / 5
532
تگهای خبر: آب , اقلیم , بارش , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است