نیمی از گونه های لاك پشت های بومی ایران در خطر انقراض

نیمی از گونه های لاك پشت های بومی ایران در خطر انقراض

به گزارش حیوان خانگی بگیر روز ۲۳ ماه مه که سال جاری مصادف با ۲ خرداد ماه  است،  از سال ۱۹۹۹ تابحال بعنوان روز جهانی لاک پشت ها در سرتاسر دنیا شناخته می شود. هدف از نامگذاری این روز افزایش دانش عموم جامعه نسبت به لاک پشت ها و کمک به حفظ گونه های آنها است و به قول کارشناسان از ۱۰ گونه لاک پشت بومی ایران، پنج گونه در خطر انقراض قرار دارند.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، تاکنون حدود ۳۶۰ گونه لاک پشت و سنگ پشت در سرتاسر جهان از اقیانوس گرفته تا صحراها شناخته شده اند که برپایه معیارهای لیست قرمز «اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت» (IUCN) از این تعداد ۱۸۷ گونه از در معرض تهدید و ۱۲۷ گونه در معرض خطر یا بحران جدی هستند و پیشبینی می شود خیلی از این گونه ها طی یک قرن آینده منقرض شوند.

لاک پشت ها هم مانند خیلی از گونه های جانوری برای محیط زیست و اکوسیستم با ارزش هستند اما با خطرات و تهدیدهای گوناگونی همچون تغییرات اقلیمی، تخریب و آلودگی زیستگاه ها، صید و تجارت غیرقانونی مواجهند.

کارشناسان خزندگان و حفاظت از حیات وحش به دوستداران زمین و محیط زیست چند راهکار برای حفظ این گونه سفارش کرده اند که همچون آنها میتوان به خریداری نکردن لاک پشت ها بخصوص گونه های غیربومی اشاره نمود چونکه آنها معتقدند با خرید این گونه، فروشندگان را به شکار و تجارت این گونه بیشتر ترغیب می شوند. همینطور در وب سایت رسمی "روز جهانی لاک پشت ها" سفارش شده که هیچگاه یک لاک پشت را از محیط طبیعی زندگی اش جدا نکنید مگر این که بیمار و زخمی باشد و به کمک و مراقبت احتیاج داشته باشد و لازم است بعد از اطمینان از سلامتی، هرچه سریعتر به زیستگاه اصلی خود بازگردانده شود و هر نوع خرید و فروش غیرقانونی و رفتارهای وحشیانه با این حیوانات را به مقامات محلی محیط زیستی خود اطلاع دهید.

به طور کلی در ایران ۱۰ گونه لاک پشت وجود دارد که پنج گونه آن دریایی هستند و تنها در خلیج فارس و دریای عمان زندگی می کنند. سه گونه لاک پشت برکه ای در کشور وجود دارند و دو گونه لاک پشت خشکی زی مانند «لاک پشت مهمیزدار» و «لاک پشت آسیایی» که در زیستگاه های خشکی چون مراتع و زیستگاه های کوهستانی زندگی می کنند.
لاک پشت منقار عقابی

1400/03/02
13:17:19
5.0 / 5
466
تگهای خبر: اقلیم , اقیانوس , انقراض , حفاظ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است