سازمان حفاظت محیط زیست مقابل صید ترال قاطعانه ایستاده است

سازمان حفاظت محیط زیست مقابل صید ترال قاطعانه ایستاده است

به گزارش حیوان خانگی بگیر مدیر کل دفتر حفاظت از زیست بوم های دریایی و سواحل دریایی با انتقاد از وضعیت صید در کشور اظهار داشت: سازمان حفاظت محیط زیست با قاطعیت اعلام نمود که باید جلوی صید ترال گرفته شود. باید از خام فروشی شیلاتی جلوگیری نماییم و اگر بهره برداری از اکوسیستم صورت می گیرد، باید تبدیل به کالای با ارزش افزوده و توزیع شود.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا داود میرشکار با تاکید بر این که صید ترال باید ممنوع یا مدیریت شود، اشاره کرد: همانگونه که برای جلوگیری از خام فروشی نفت برنامه ریزی می کنند، باید برای جلوگیری از خام فروشی شیلاتی هم برنامه داشته باشیم.

وی درمورد انتقادهای شدید صورت گرفته از صید ترال اظهار داشت: در حوزه صید ترال بسیار قاطع ایستادیم و گفتیم که صید ترال خصوصاً در خلیج فارس باید ممنوع شود.

مدیر کل دفتر حفاظت از زیست بوم های دریایی و سواحل دریایی افزود: طی جلسات بسیار زیادی این مسئله را از تمامی دستگاهها خواستیم ولی متاسفانه با توجه به این که حالا کشتی های زیادی از قایق گرفته تا لنج و کشتی های صنعتی این کار را انجام می دهند، یقینا با وضعیتی که کشور دارد ممنوعیت این نوع صید می تواند تبعات اجتماعی داشته باشد بدین سبب هنوز به نتیجه ای نرسیده ایم.

میرشکار اشاره کرد: پیگیری ممنوعیت صید ترال خصوصاً در خلیج فارس همچنان در دستور کار است تا بتوانیم درصورت عدم توان توقف این صید، حداقل با همکاری سازمان شیلات ایران آنرا مدیریت نماییم. برای این امر هم احتیاج به یک سری مقدمات است.

وی با تاکید بر این که ابتدا باید مجلس شورای اسلامی قانون حفاظت و بهره برداری از آبزیان را اصلاح کند، اظهار داشت: نمی گردد یک سازمانی هم ارزیابی ذخایر را انجام دهد، هم مجوز صادر و هم نظارت کند و جلوی تخلفات را بگیرد. این امر کار درستی نیست و یقینا سوء مدیریت و فسادهای مالی رخ می دهد.

مدیر کل دفتر حفاظت از زیست بوم های دریایی و سواحل دریایی اضافه کرد: معتقدیم سازمان حفاظت محیط زیست خصوصاً یگان حفاظت محیط زیست را باید توانمند نماییم یا این که یک یگان مشترک را در کشور ایجاد نماییم که بصورت مستقل فعالیت کند و به هیچ یک از سازمان ها و دستگاهها وابستگی نداشته باشد، قوانین را در اختیارش قرار دهیم، بتواند نظارت درستی انجام دهد و تمام تخلفات را در حوزه ساحلی و دریایی کنترل کند.

میرشکار تصریح کرد: در کنار بحث نظارت باید به سراغ اشتغال های جایگزین برویم، خصوصاً اشتغال هایی که با ظرفیت زیستی منطقه همخوانی دارد. برای این امر اقتصاددانان و کسانی که در این عرصه فعالیت می نمایند، لازم است وارد عرصه شوند.

وی با تاکید بر این که نیاز است در حوزه امنیت غذایی، تولیدات و کشاورزی اشتغال درستی ایجاد شود، اظهار داشت: لازم است توسعه صنایع در ساحل هم دقیقا متناسب با ظرفیت زیستی صورت گیرد.

مدیر کل دفتر حفاظت از زیست بوم های دریایی و سواحل دریایی با تاکید براینکه عموما کشور ما قابلیت توسعه گردشگری پایدار را دارد، اظهار نمود: باید به سمت توسعه گردشگری پایدار برویم، به قدری خدمات درست و پایدار عرضه نماییم و قیمت ها متناسب باشد تا دیگر گردشگری برای گردشگری خارج از کشور نرود. از این ظرفیت ها باید استفاده سپس ظرفیت صید و صیادی را کم نماییم یعنی آن هایی که بصورت غیر مجاز درحوزه صید و صیادی اشتغال دارند و عموما هم غیرمسوولانه صید می کنند را مدیریت کرده و شغل جایگزین برای این افراد درنظر بگیریم.

کشتی های خارجی نباید صید کنند

میرشکار با تاکید بر این که شناورهای چینی یا حتی شناورهای سایر کشورها نباید حق ورود به آب های کشور را برای بهره برداری داشته باشند، اظهار داشت: اگر ذخیره ای وجود دارد باید صیادان خودمان بتوانند صید کنند و آبزیان صید شده وارد چرخه شیلاتی شود.

وی افزود: متاسفانه اکنون خام فروشی در شیلات خصوصاً به این شکل که هیچ فایده ای نه در حوزه امنیت غذایی و نه در حوزه اقتصادی کشور ندارد، صورت می گیرد و یک صیاد به قیمت نازل که فقط برای خودش سود دارد، آن سرمایه و گونه آبزی که صید می کند را هر چند که آنچه صید کرده باارزش باشد، به تاجرانی می فروشد که ماهی را به کشورهای جنوبی حاشیه خلیج فارس و دریای عمان صادر می کنند. این روند باید مدیریت شود.

مدیر کل دفتر حفاظت از زیست بوم های دریایی و سواحل دریایی اشاره کرد: متاسفانه بلبشویی در حوزه کارهای شیلاتی اتفاق افتاده است به شکلی که هر کسی هر گونه دوست دارد، برداشت می کند و هر جا می خواهد می فروشد. ماهی ای را در سواحل جنوبی خودمان پیدا نمی کنید اما همان ماهی به وفور در کشورهای عربی متاسفانه وجود دارد. این مسایل باید مدیریت شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، میرشکار اشاره کرد: باید صیدی که صورت می گیرد برای کشور عایدی داشته باشد. همانگونه که برای جلوگیری از خام فروشی نفت برنامه ریزی می نماییم باید برای جلوگیری از خام فروشی شیلاتی هم برنامه داشته باشیم تا اگر بهره برداری از اکوسیستم صورت می یرد، تبدیل به کالایی با ارزش افزوده و سپس توزیع شود.

منبع:

1400/03/06
12:12:59
5.0 / 5
368
تگهای خبر: آب , تولید , حفاظ , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است