روزانه ۵۸ هزار تن پسماند تولید و غیر اصولی دفن می نماییم

روزانه ۵۸ هزار تن پسماند تولید و غیر اصولی دفن می نماییم

به گزارش حیوان خانگی بگیر رئیس اندیشکده مطالعات و توسعه محیط زیست، آب و کشاورزی ضمن اشاره به این که محیط زیست بستر پیشرفت پایدار می باشد، اظهار نمود: بستر پیشرفت پایدار یعنی هر نوع توسعه ای در کشور نیاز به بستر سالم دارد. هم اکنون محیط زیست محیط ایست شده است برای اینکه مسئولان نگاه فانتزی به مساله محیط زیست دارند.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، صابر باغخانی پور در نشست مجمع ملی مطالبه گران محیط زیست، با اعلان اینکه نگاه به مساله محیط زیست باید مردمی باشد و مردم باید زیست بوم را حفاظت و مدیریت کنند، اظهار نمود: ما در محیط زیست دو ابر چالش حکمرانی محیط زیست و آمایش سرزمینی را داریم. حکمرانی محیط زیست و آب در هم تنیده است اما از نظر ساختار و نوع نگاه مسئولان به حکمرانی در این عرصه مشکل وجود دارد. اگر محیط زیست مردم پایه شود خیلی از مشکلات برطرف خواهد شد. برای رسیدن به این مهم نیاز است محیط زیست با فرهنگ سازی و بستر سازی های مناسب در صنعت، شهر و بطن زندگی مردم وارد شود.

رییس اندیشکده مطالعات و توسعه محیط زیست، آب و کشاورزی با اعلان اینکه سازمان محیط زیست چندین مشکل اساسی دارد، اظهار داشت: محیط زیست نیاز به یک سازمان یکپارچه دارد و یک مسئول باید بداند همه اجزای محیط زیست، مدیریت هم بست و یک پارچه نیاز دارد نه مدیریت فعلی که بصورت تکه تکه است. یک سازمان هوا، یک سازمان چیدمان زمین، یک سازمان بحث اراضی کشاورزی و... را برعهده دارد و این مسئله نیاز به بازبینی دارد چونکه برای اصلاح مشکلات نیاز به یک سازمان یکپارچه داریم.

وی اشاره کرد: تا حالا هیچ دولتی در جمهوری اسلامی ایران جرات ورود به آمایش سرزمینی را نداشته است چون مطالعات ناقص و عدم اجرا در این عرصه بسیار پر رنگ است. اگر آمایش سرزمین با برنامه ریزی فعلی اجرائی شود به مشکلات اقتصادی زیادی بر خواهیم خورد. بر طبق تمام مسائل سیاسی، اجتماعی و بر طبق توان اکولوژیک باید برنامه ریزی شود.
تراکم جمعیت بصورت متوازن توزیع نشده است
باغخانی پور مساله جمعیت را یکی از اشکالات اساسی در آمایش سرزمینی دانست و اظهار نمود: در کشور ما تراکم جمعیت بصورت متوازن توزیع نشده است تعدادی از نقاط کشور مانند تهران روند رو به رشد جمعیت را دارد که بحث های پساب، پسماند، لطمه به محیط زیست، حاشیه شهر، مشکلات محیط زیست و... را به دنبال دارد و این نشانه ضعف مدیریت است. صنایع و شهرها جانمایی نشده و اگر هم شده معیارهای درستی برای آن در نظر گرفته نشده است.

وی افزود: نگاه مسئول و جامعه این نیست که آمایش چیدمان می کند. از ۱۵ شهر پر جمعیت دنیا ۱۱ شهر ساحلی است اما در ایران محروم ترین شهرها ساحلی هستند و این پتانسیل توسط مسئول مورد توجه قرار نگرفته است.

رییس اندیشکده مطالعات و توسعه محیط زیست، آب و کشاورزی اظهار داشت: لزوما توسعه به تخریب منجر نمی گردد. در کشورهای دیگر قبل از شروع یک پروژه ارزیابی زیست محیطی انجام می شود و بعد از اختتام و حین عملیات نیز ارزیابی ها و کنترل آلایندگی ها صورت می گیرد اما در کشور ما متاسفانه به این مسائل توجه نمی گردد.

باغخانی پور با اشاره به این که کشور ما چهار خاصیت همچون موقعیت راهبردی، منابع انرژی، منابع انسانی و ذخایر معدنی دارد، اظهار نمود: در بخش غرب کشور منابع انرژی وجود دارد و در شرق کشور معادن را داریم اما این معادن در کشور رها شده اند. اگر نقشه های معادن ذخیره ای مشخص شود می تواند ثروت بزرگی برای اداره جامعه باشد.
مدیریت محیط زیست باید از بدنه دولت خارج شود
رییس اندیشکده مطالعات و توسعه محیط زیست، آب و کشاورزی اظهار داشت: مدیریت یکپارچه محیط زیست اگر خارج از دولت باشد مفیدتر است و مدیریت محیط زیست باید از بدنه دولت بیرون رود آیا قوه قضائیه است یا ذیل رهبری است باید بحث مفصلی در مورد ساختار این سازمان صورت گیرد و تشکیلاتی فراتر از وزارت خانه باشد. چالش اساسی که با جمهوری اسلامی داریم ساختار تصمیم گیری و تصمیم سازی با نظام است.

باغخانی پور در بخش دیگری از صحبت های خود اشاره کرد: در تهران بیش از ۳ برابر نیاز آبیاری فضای سبز، پساب داریم که امکانات استفاد از این پساب وجود ندارد. اگر تصفیه خانه ها در کشور افتتاح شود نیاز کشور را برطرف می کند و دولت ها باید به کارخانه های بزرگ شهرها امکان تصفیه پساب را بدهد تا علاوه بر رفع نیاز خود، مابقی آب تصفیه شده را به دولت بفروشند.

این کارشناس حوزه محیط زیست تصریح کرد: ژاپن سه درصد زباله ها را دفن می کند و باقی آن بازیافت و کمپوست می شود. ما روزانه ۵۸ هزار تن پسماند تولید و دفن غیر اصولی می نماییم. در کشور تنها 10 درصد این حجم بازیافت می شود. در مورد آب نیز از ۵ میلیارد متر مکعب در صنعت و شرب باز چرخانی می شود که ۱.۲ میلیارد متر مکعب است.

منبع:

1400/03/07
15:39:54
5.0 / 5
351
تگهای خبر: آب , بازیافت , باغ , پیشرفت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است