گزارش مهر از موج‍های پاندمی كووید ۱۹ در كشور؛

روایت گذر از موج های كرونایی در ایران

روایت گذر از موج های كرونایی در ایران

به گزارش حیوان خانگی بگیر ایران از آغاز شیوع کرونا، چهار موج این بیماری را پشت سر گذاشته که هر کدام از موج ها با تجربه های تلخ و شیرینی همراه بوده، اما پرسش اصلی این است که موج پنجم چه زمانی فراخواهد رسید؟خبرگزاری مهر - گروه سلامت: اواخر بهمن ۱۳۹۸ بود که خبر مشاهده مواردی از ویروس کرونا با وحشت عمومی در کشور همراه شد. زیرا، همگان تا آن موقع فقط خبرهای این بیماری را در ارتباط با کشور چین می دانستیم و بعضاً بی تفاوت از کنار آنها عبور می کردیم و هیچگاه فکر نمی کردیم که خیلی زود باید خویش را آماده مقابله با این ویروس چموش نماییم. ویروسی که تا هم اکنون با جهش های زیادی که داشته، همچنان ترسناک و وحشت آفرین است.
روایت موج اول کرونا در کشور
شاید بتوان آغاز موج اول را در اسفند ۹۸ تفسیر کرد. جایی که بیماری کرونا از قم به سایر استان ها منتقل شد. البته هنوز هم روایت ها پیرامون شیوع بیماری از قم به سایر نقاط کشور هم در هاله ای از ابهام قرار دارد و مشخص نیست که بالاخره این ویروس چگونه توانست به سرعت باد و در کمتر از یک ماه در اکثر نقاط کشور گسترش یابد.
وضعیت کشور در موج اول کرونا به لحاظ تأمین ماسک و دستکش و مواد ضد عفونی کننده، بسیار بحرانی شد. به صورتی که داروخانه ها از وجود ماسک و دستکش و محلول های ضد عفونی کننده خالی بودند. در چنین شرایطی، موارد بیماری روز به روز درحال افزایش بود و از همین رو ستاد ملی کرونا تصمیم می گیرد با تعطیلی کشور، شرایط کنترل بیماری را فراهم آورد.
این طور بود که توانستیم موج اول کرونا را به خوبی مدیریت و کنترل نماییم. برای نخستین بار مردم تصمیم گرفتند روز طبیعت را در خانه بمانند تا ویروس نتواند آن طور که باید و شاید وارد خانه ها شود.
تفاوت پیک و موج
در همان روزها بود که واژه پیک و موج وارد مباحث علمی و غیر علمی مردم شد. این در حالی بود که متخصصین علوم پزشکی، براین باورند که واژه های موج و پیک، دو معنای کاملاً متفاوت دارند. زمانی که اعلام می شود به موج دوم یا سوم بیماری رسیده ایم، یعنی این که توانسته ایم اپیدمی را در مرحله ای خاموش و یا به مهار کامل بیماری برسانیم و در بازه زمانی دیگری باردیگر شاهد پیدایش نمونه های دیگر بیماری باشیم.
نوسانات کاهش و یا افزایش موارد بیماری هم پیک نامیده می شود، در ماه هایی که گذشت دو مرتبه شاهد طغیان بیماری بوده ایم و طبق شواهد و مطالعات پیک سوم کرونا هم در کشور شکل گرفت. به این شکل که یک یا دو هفته موارد حاد بیماری را شاهد می باشیم و بعد از رسیدن بیماری به قله یا پیک، نهایتاً بیماری کنترل شده و در ادامه امکان دارد یک یا دو ماه بعد مجدداً موج های دیگری بیماری را داشته باشیم. هر آنچه بود، کشور تا فروردین ۹۹ گرفتار موج اول بود.
چگونه گرفتار موج دوم شدیم
نشستن در خانه و رعایت سفت و سخت پروتکل ها به سبب ترس و وحشت از بیماری کرونا سبب شد بتوانیم به خوبی ویروس را کنترل نماییم. اما، صدمه های روحی و روانی ناشی از رعایت پروتکل ها و…، دست به دست هم داد تا مردم برای خلاص شدن از فشارهای روحی و روانی بیماری، عزم سفر کنند و این گونه بود که وارد موج دوم بیماری شدیم. ماه های تیر و مرداد با افزایش موارد ابتلاء و بستری ها مواجه شدیم و باردیگر آمار بالای مرگ و میر بیماران کرونایی رقم خورد.

رشد آمار رفتن به بیمارستان ها و مراکز درمانی به سبب ابتلاء به ویروس کرونا و از سویی تکمیل ظرفیت تخت های بیمارستانی، در کنار روند رو به رشد فوتی ها ناشی از این بیماری مبین آن بود که موج دوم انتشار کرونا خیلی سخت تر از موج اول ظاهر شده است.
ورود به موج دوم با خستگی کادر بهداشت و درمان بیمارستان ها همراه بود. زیرا، با گذشت چند ماه از شیوع بیماری در کشور، مدافعان سلامت بدون لحظه ای استراحت، مشغول مراقبت از بیماران بودند که با ورود به موج دوم بیماری، یک دفعه شاهد افزایش موارد ابتلاء نسبت به موج اول بودیم.
موج دوم کرونا در نهایت تا پیش از ورود به پاییز ۹۹ و آغاز روزهای سرد سال، کنترل شد و کشور توانست تجربه بیشتری از مقابله با کرونا را کسب کند.
تجربه تلخ موج های سوم و چهارم
با ورود به پاییز ۹۹ و سرد شدن هوا، شاهد اوج گیری مجدد بیماری کرونا در کشور بودیم، به طوری در ماه های آبان و آذر، موج سوم کرونا در کشور خودنمایی کرد و پس از آن بود که در نوروز ۱۴۰۰ با موج چهارم کرونا که سخت ترین موج بیماری تابحال در کشور بوده است، مواجه شدیم.
براساس آمارهای وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور تا کنون به دو میلیون و ۸۸۶ هزار و ۱۱۱ نفر و مجموع جان باختگان این بیماری هم به ۷۹ هزار و ۵۶۸ نفر رسیده است.
حسن روحانی رئیس جمهور هم امروز هشتم خرداد ماه در ستاد ملی مقابله با کرونا با اعلان اینکه با اقدامات و تلاشهای صورت گرفته خوشبختانه روند بیماری کرونا در کشور از نظر ابتلاء و آمار فوتی ها، کاهشی شده است، اظهار داشت: همه تلاش ما این است که تا آخر فعالیت این دولت در زمینه کرونا به یک آرامش در کشور برسیم.
وی اظهار داشت: تقریباً در این ۱۶ ماه تلاش ها بر این بود که مردم، وسایل و امکانات لازم بهداشتی را در اختیار داشته باشند و دستورالعمل ها را رعایت نمایند تا وارد پیک نشویم. این که سال جاری وارد پیک چهارم شدیم، دلیل آن «موتاسیون» این ویروس بود. اگر این ویروس جهش نداشت و ویرس انگلیسی از مرزهای عراق وارد کشور نمی شد، بسیار بعید بود امروز شاهد موج چهارم باشیم البته درحال خروج از این موج هستیم و همه استان ها از این پیک عبور کردند.
هنوز در موج چهارم هستیم
نادر توکلی معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در کلان شهر تهران در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد روند نزولی شیب چهارم کرونا اظهار داشت: هنوز در موج چهارم کرونا به سر می بریم و روند نزولی بسیار کندی طی می شود.
وی تاکید کرد: این که وارد پیک پنجم کرونا می شویم یا خیر، به عملکرد سینوسی ویروس بستگی دارد و همینطور رفتار مردم در برابر رعایت پروتکلهای بهداشتی و غیره که مشخص می کند وارد پیک پنجم می شویم یا خیر.
معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در کلان شهر تهران اظهار داشت: موج چهارم کرونا از ۱۰ فروردین شروع شد و نسبت به موج های قبلی به سبب اوج سهمگینی که داشت، بسیار خطرناک تر بود و میزان مبتلایان و مرگ و میر هم در این موج نسبت به موج های قبلی با افزایش بیشتری روبرو بود.
توکلی در مورد این که آیا می توانیم بگوییم که موج چهارم بزودی به اتمام می رسد یا خیر، اظهار داشت: هنوز وارد فاز آرامش نشده ایم و شیب نزولی با کندی و تأخیر پیش می رود بنابراین نمی توان پیش بینی نمود چه موقع به اتمام می رسد یا این که پس از آن وارد فاز پنجم می شویم یا خیر ولی آنچه می بینیم روند کُند موج چهارم است.


معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در کلان شهر تهران خاطرنشان کرد: نمی توان به صورت دقیق پیش بینی نمود که چه زمانی از موج چهارم خارج می شویم اما با عنایت به شرایط بنظر می رسد دو هفته دیگر و تا اواخر خرداد درگیر موج چهارم باشیم.
موج اول کرونا از اسفند آغاز و تقریباً یک و نیم ماه به طول انجامید و موج های بعدی هم به همین نسبت طول کشید بنابراین بزرگترین موج، موج چهارم است که هم طولانی تر شده و هم در برگیری بیشتری داشته است وی تاکید کرد: اساسا مسافرت های پیش رو و عدم رعایت پروتکلهای بهداشتی، تغییرات سینوسی در ویروس بوجود می آورد و امکان دارد مدت زمان بیشتری را گرفتار آن باشیم.
توکلی، بزرگ ترین موج را موج چهارم کرونا دانست و اظهار داشت: موج اول کرونا از اسفند آغاز و تقریباً یک و نیم ماه به طول انجامید و موج های بعدی هم به همین نسبت طول کشید. بنابراین بزرگترین موج، موج چهارم است که هم طولانی تر شده و هم در برگیری بیشتری داشته است.
معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در کلان شهر تهران در پاسخ به این سؤال که آیا وجود ویروس های مختلف سبب سهمگین شدن موج چهارم شده است یا خیر اظهار داشت: نمی توان نوع و جهش های مختلف ویروس کرونا را ارزیابی کرد اما بررسی هایی که صورت گرفته نشان داده است که ویروس جهش یافته انگلیسی در موج چهارم غالب است.
واکنش به بروز موج پنجم کرونا
فرشاد علامه معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن اشاره به این که موج چهارم درحال نزول است، اظهار داشت: آمارهای دانشگاه علوم پزشکی نشان داده است این پیک هنوز به پایین ترین نقطه نرسیده که بخواهیم بگوییم درحال اتمام است یا خیر و در مجموع نمی توان آخر یک پیک را پیش بینی نمود.
وی اضافه کرد: این که موج بعدی داریم یا خیر این را هم نمی گردد پیش بینی نمود و به واکسیناسیون، فاصله گذاری اجتماعی، مراقبت های بهداشتی و … بستگی دارد و طولانی تر شدن آن به مفهوم پایین آمدن به نسبت موج های دیگر نیست.
هر کدام از جهش ها سبب می شود عملکرد ویروس تحت تاثیر قرار بگیرد اما در مجموع ویروس انگلیسی سبب سرعت انتقال بیشتر، بروز زودتر علایم و شدت بیماری و درگیری خانوادگی شد علامه اظهار داشت: پیک دوم هنوز کامل تمام نشده بود که پیک سوم بر روی آن سوار شد و پیک چهارم درحال پایین آمدن است اما هنوز به میزان قبل پیک نرسیده ایم و این که بگوییم پیک بعدی روی آن سوار می شود یا خیر و این را نمی توان پیش بینی نمود. هر چه واکسیناسیون و رعایت پروتکل ها بیشتر صورت گیرد احتمال این که پیک بعدی اتفاق نیفتد یا با حجم بسیار کمی باشد وجود دارد و امیدمان به این است که با عنایت به رعایت تمامی این موارد مشکل جدی مجدداً پیش نیاید.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار داشت: در پیک چهارم از نظر تعداد بیماران بستری بیشترین حجم را داشتیم اما با عنایت به رعایت پروتکل ها و تسلط همکاران و مدیریت خوب و همینطور اقدامات گوناگونی به جهت اینکه بتوانیم آمار مرگ و میر را کاهش دهیم
انجام شد و ۱۴، ۱۵ آیتم در پیک های قبلی به دست آمد و مورد پایش و اجرا قرار گرفت و سبب شد در پیک چهارم میزان مرگ و میر نسبت به تعداد بیماران کمتر شود.
وی ضمن اشاره به این که در پیک چهارم ویروس انگلیسی شیوع پیدا کرد، اظهار داشت: هر کدام از جهش ها سبب می شود عملکرد ویروس تحت تاثیر قرار بگیرد اما در مجموع ویروس انگلیسی سبب سرعت انتقال بیشتر، بروز زودتر علایم و شدت بیماری و درگیری خانوادگی شد.
ویژگی موج چهارم
بابک عشرتی معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران در مورد موج چهارم به خبرنگار مهر اظهار داشت: موج چهارم از نظر تعداد ابتلاء نسبت به موج های دیگر سهمگین تر است و هم اکنون در شاخه نزولی آن هستیم.
وی اضافه کرد: در شرایط فعلی که درصد رعایت پروتکل هااز سوی مردم بالا رفته و همینطور روند واکسیناسیون هم به خوبی طی می شود، طی چند وقت آینده موج چهارم هم فروکش خواهد نمود.
وی در پاسخ به این سؤال که امکان صعودی شدن روند موج چهارم وجود دارد یا خیر اضافه کرد: با این روند فعلی خیلی بعید است که شاخه نزولی مجدداً افزایش پیدا کند اما اگر شرایط عوض شود و در تعطیلات پیش رو آمار سفر و مسافرت افزایش و همینطور رفتار مردم در رعایت پروتکل ها تغییر داشته باشد، باردیگر شاهد افزایش موج چهارم خواهیم بود.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران ضمن اشاره به این که هم اکنون دو درصد واکسیناسیون عمومی در جامعه انجام شده است، عنوان کرد: برای کاهش آمار ابتلاء به کرونا و عدم مواجهه با موج های دیگر باید علاوه بر رعایت پروتکل ها، واکسیناسیون در کشور به ۵۰ درصد برسد در حالیکه الان تنها دو درصد مردم واکسینه شده اند.
وی با تاکید بر این که هر موجی ۴ تا ۵ هفته به طول می انجامد، بیان نمود: موج چهارم به نسبت موج های دیگر کمی طولانی تر بوده و موارد ابتلاء در آن بیشتر از موج های دیگر بوده است.
عشرتی تاکید کرد: بر مبنای بررسی های انجام شده میزان مرگ و میر در موج چهارم دو درصد گزارش شده است.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران اظهار داشت: موج اول کشندگی بیشتری داشته اما در موج چهارم میزان ابتلاء بیشتر بوده که با مدیریت درست از میزان کشندگی در مقایسه با موج اول کاسته شده است.
تجربه طولانی ترین موج کرونا در کشور
حسین کرمانپور مدیر بخش اورژانس بیمارستان سینا در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به این که تابحال چهار موج کرونا داشتیم که موج اول از اسفند ۹۸ شروع شد و هم اکنون هم در موج چهارم هستیم، اظهار داشت: طولانی ترین موج کرونا، موج سوم بود. این موج ۴.۵ تا پنج ماه به طول انجامید. در موج اول و دوم عدد فوتی ها کم نبود اما در موج سوم به سبب طولانی شدن آمارها افزایش یافت اما در موج چهارم که موج سهمگینی بود، هم آمار ابتلاء و هم مرگ و میر بالا رفت به صورتی که فوتی های روزانه به بیشتر از ۵۰۰ نفر رسید و هم اکنون در ایام افول هستیم.
وی با تاکید بر این که تنها کشوری هستیم که موج چهارم داشتیم، اظهار داشت: بقیه کشورها یا در موج یک و دو بودند و به ندرت موج سه را پشت سر گذاشتند و در هندوستان که وضعیت بیماری وخیم است تازه در موج یک به سر می برند، ازاین رو تنها کشوری هستیم که موج چهار را طی کرده ایم آن هم با سهمگین ترین حالت.

کرمانپور تاکید کرد: موجی امکان دارد طولانی باشد اما ارتفاع مرگ و میر در آن کم باشد که این مورد به نفع کادر درمان است، چون که می توانند خدمات بهتری را عرضه کنند اما در موجی مانند چهارم، کادر درمان به صورت مضاعف فعالیت می نمایند و بیماران هم خدمات باکیفیت مناسبی را دریافت نخواهند کرد، چون که آمار مرگ و میر هم در این موج به شدت بالا رفته و کادر درمان از نظر روحی و روانی صدمه دیده اند و فوتی های زیاد، اثر منفی در روحیه آنها داشته است.
مدیرکل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی ایران اظهار داشت: با شرایطی که کشور ما دارد امکان دارد نخستین کشوری هم باشیم که موج پنجم را به خاطر تعارفات، پروتکل نویسی عالی و نظارت بر پروتکل پایین داشته باشیم؛ همینطور مردم به سرعت وارد فاز نرمال سازی می شوند که البته مسؤلان هم همینطور هستند.
مدیر بخش اورژانس بیمارستان سینا اضافه کرد: در اواخر اردیبهشت، تعطیلات عید فطر، مراسم هایی که برگزار شد، با در پیش رو بودن سفرهای تابستان پیشبینی می شود موج پنجم هم رقم بخورد و به دنبال آن وارد آنفلوآنزای فصلی و …می شویم و با این شرایط کرونا به این زودی ها دست از سر ما برنمی دارد.
وی اظهار داشت: اگر میزان واکسیناسیون از مرز ۳۰ درصد عبور می کرد می توانستیم امیدوار باشیم که روزهای خوبی در انتظارمان است و شرایط بهبود پیدا می کند اما هم اکنون واکسیناسیون تازه به ۳ درصد رسیده است.
اگر تزریق عمومی واکسیناسیون داخلی آغاز شود و به درصد قابل توجهی برسیم اواخر تابستان می شود، ازاین رو وقوع موج پنجم زیاد است کرمانپور عنوان کرد: اگر تزریق عمومی واکسیناسیون داخلی آغاز شود و به درصد قابل توجهی برسیم اواخر تابستان می شود، ازاین رو وقوع موج پنجم زیاد است و احتمال دارد موج ششم هم رخ دهد اما با قدرت کمتر. اما در موج پنجم که امکان دارد حدود دو ماه به طول انجامد، مرگ و میرها زیاد خواهد شد.
وی اظهار داشت: هم اکنون واکسیناسیون کادر درمان تکمیل شده و این تنها حُسن ماجرا است و با عنایت به واکسیناسیون افراد مسن، امکان دارد از این پس در مرگ و میرهای آنها افت داشته باشیم اما از طرفی مرگ و میر در جوانان افزایش پیدا کند که این مورد هم دردناک خواهد بود.
مدیر بخش اورژانس بیمارستان سینا تاکید کرد: پیشبینی من این است که موج پنجم و ششم هم داشته باشیم اما امیدوارم اشتباه باشد.

1400/03/08
23:19:57
5.0 / 5
316
تگهای خبر: آب , آموزش , بهداشت , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است