مطالعات نشان می دهد؛

بی خوابی های شبانه برای سلامت روان خطرناكست

بی خوابی های شبانه برای سلامت روان خطرناكست

یک مطالعه جدید تایید می کند که فقط چند شب بی خوابی می تواند لطمه بزرگی بر سلامت روان بگذارد.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از مهر به نقل از هلث دی، «صومی لی»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه فلوریدای جنوبی، در این زمینه می گوید: «بسیاری از ما فکر می نماییم که می توانیم کم خوابی هایمان را آخر هفته ها جبران نماییم و در ایام هفته راندمان بیشتری داشته باشیم.»
وی در ادامه می افزاید: «با این حال نتایج حاصل از این مطالعه نشان میدهد که فقط یک شب کم خوابی می تواند بطور قابل توجهی عملکرد روزانه را مختل کند.»
محققان اثرات خواب کمتر از شش ساعت در شب را ارزیابی کردند، که بگفته کارشناسان حداقل مدت مورد نیاز بزرگسالان برای سلامتی مطلوب است.
این مطالعه شامل تقریباً ۲۰۰۰ بزرگسال آمریکایی میانسال بود که نسبتاً سالم و تحصیل کرده بودند. آنها سلامت روحی و جسمی خودرا به مدت هشت روز مستقیم در یک دفترچه ثبت کردند.
کم خوابی منجر به بروز احساسات منفی مانند عصبانیت، خشم، تنهایی، تحریک پذیری و ناامیدی می شود. علایم جسمی ظاهرشده نیز شامل مشکلات تنفسی فوقانی، انواع دردها و مشکلات دستگاه گوارش است.
بر اساس مطالعه، این مسائل روحی و جسمی همچنان باقی بود تا این که شرکت کنندگان یک شب خواب بیش از شش ساعت داشتند.
به گفته لی، «بیشترین علایم پس از یک شب کم خوابی بود و این روند تا سه روز ادامه داشت.»
تحقیقات قبلی توسط لی نشان داد که از دست دادن فقط ۱۶ دقیقه خواب می تواند به عملکرد شغلی لطمه برساند. همین طور کمبود خواب جزئی می تواند موجب کاهش هوشیاری روزانه شود که برای کنترل استرس و حفظ روال سالم زندگی بسیار مهم می باشد.

1400/04/20
13:15:25
5.0 / 5
311
تگهای خبر: دستگاه , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است