مطالعات نشان می دهد؛

آنتی بیوتیك در اوایل زندگی بر رشد مغز تاثیر می گذارد

آنتی بیوتیك در اوایل زندگی بر رشد مغز تاثیر می گذارد

حیوان خانگی بگیر: بگفته پژوهشگران، قرار گرفتن در معرض آنتی بیوتیک در اوایل زندگی می تواند رشد مغز انسان را در مناطقی که مسئول عملکردهای شناختی و عاطفی هستند تغییر دهد.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از مهر به نقل از ساینس دیلی، مطالعه آزمایشگاهی پژوهشگران دانشگاه راتگرز آمریکا، نشان میدهد که پنی سیلین میکروبیوم های روده و همین طور بیان ژن که به سلول ها اجازه می دهد تا به محیط متغیر خود پاسخ دهند را در مناطق مغزی درحال رشد تغییر می دهد.
یافته ها حاکی از کاهش استفاده گسترده از آنتی بیوتیک یا استفاده از گزینه های جایگزین در صورت امکان برای جلوگیری از مشکلات رشد عصبی است.
پنی سیلین و داروهای مرتبط (مانند آمپی سیلین و آموکسی سیلین) پرکاربردترین آنتی بیوتیک ها در کودکان در سراسر جهان هستند.
«مارتین بلیزر»، سرپرست تیم تحقیق، در این زمینه می گوید: «مطالعه قبلی ما نشان داده است که قرار گرفتن حیوانات جوان در معرض آنتی بیوتیک، متابولیسم و ایمنی بدن آنها را تغییر می دهد و رشد مغز را درگیر می کند. این مطالعه مقدماتی است اما ارتباط بین تغییر میکروبیوم و تغییرات مغز را نشان میدهد که باید بیشتر مورد مطالعه و بررسی قرار گیرد.»
در این مطالعه موش هایی که در رحم یا بلافاصله بعد از تولد در معرض پنی سیلین با دوز کم قرار گرفته بودند، با موش هایی که در معرض این آنتی بیوتیک ها قرار نگرفته بودند مقایسه شد.
آنها دریافتند موش هایی که به آنها پنی سیلین داده شده بود، تغییرات قابل توجهی در میکروبیوم های روده ای خود تجربه کرده و بیان ژن شأن در قشر پیشانی و آمیگدالا، دو ناحیه اصلی مغز مسئول ایجاد حافظه و همین طور واکنش های ترس و استرس، تغییر یافته بود.
مجموعه ای از شواهد درحال رشد، پدیده های موجود در دستگاه روده را با سیگنال دهی به مغز مرتبط می کند که به "محور روده-مغز" مشهور است. اگر این مسیر مختل شود، می تواند منجر به تغییر دائمی ساختار و عملکرد مغز شود و احتمالاً منجر به اختلالات عصبی روانپزشکی یا اختلالات تخریب عصبی در اواخر کودکی یا بزرگسالی شود.
بلیزر در ادامه اضافه کرد: «اوایل زندگی دوره حیاتی برای رشد عصبی است. در دهه های اخیر، شیوع اختلالات تکاملی عصبی در کودکان همچون اختلال اوتیسم، اختلال بیش فعالی و اختلالات یادگیری بالا رفته است. بااینکه افزایش آگاهی و تشخیص احتمالاً عوامل مؤثر هستند، اما اختلالات بیان ژن مغزی در اوایل رشد هم دراین زمینه نقش دارد.»
برای تعیین این که آیا آنتی بیوتیک ها مستقیماً بر رشد مغز تأثیر می گذارند یا این که مولکول هایی از میکروبیوم که به مغز می روند فعالیت ژن را مختل کرده و موجب نقص شناختی می شود، به مطالعات بیشتر در آینده نیاز است.


منبع:

1400/04/29
12:13:49
5.0 / 5
322
تگهای خبر: پزشك , حیوانات , دستگاه , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است