۷ نکته درباره خرگوش ها

۷ نکته درباره خرگوش ها

خرگوش ها از راسته های پستانداران محسوب می شوند که یکی از وجوه تمایز آنها از جوندگان، داشتن دو جفت دندان پیشین در فک بالا است.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا خرگوش ها همچون گونه هایی هستند که خانواده های معدودی از آنها در ایران شناسایی شده است. برمبنای اطلاعات سازمان حفاظت محیط زیست به هفت نکته درباره اینگونه می پردازیم:

* از راسته خرگوش ها تا حالا دو خانواده و سه گونه در ایران شناسایی شده است.

* در گذشته خرگوش ها را یکی از زیر راسته های جوندگان محسوب می داشتند ولی تحقیقات مرفولوژی و خون شناسی روشن کرد که این جانوران به سم داران نزدیکی بیشتری دارند.

* یکی از وجوه تمایز خرگوش ها از جوندگان، داشتن دو جفت دندان پیشین در فک بالا است یعنی دو دندان بزرگ تر در جلو و جفت کوچک تر در پشت آنها قرار گرفته اند. در صورتیکه در جوندگان فقط یک جفت دندان پیشین وجود دارد. دندان های پیشین همانند جوندگان در تمام طول عمر حیوان درحال رشد است.

* خرگوش ها برخلاف جوندگان برای گرفتن غذا از دست ها استفاده نمی کنند.

* اعضاء این راسته گیاه خوارند و مانند نشخوارکنندگان به سرعت معده خودرا از غذا پر می کنند، بعد از رفتن بجای امن، غذای خورده شده را بصورت گلوله های نرمی از مخرج بیرون می دهند و بعد از جویدن کامل، آنها را باردیگر فرو می دهند.

* گاهی اوقات پیش می آید که حیواناتی مثل خرگوش، همستر، گربه یا سگ، توله خودرا می خورند برای اینکه در حین زایمان گرفتار ضعف می شوند و چون چیزی برای خوردن ندارند ناچار می شوند برای زنده ماندن خودشان و بچه های دیگر بچه ای را که از همه ضعیف تر است، بخورند اما این اتفاق به ندرت پیش می آید.

* خرگوش ها یکی از اهداف شکارچیان هستند. اخبار مختلفی درباره شکار این راسته همچون خرگوش وحشی انتشار یافته است.
1400/08/20
17:05:12
5.0 / 5
342
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است