محققان سنگاپوری می گویند؛

کارهای خانه باعث تقویت جسم و ذهن سالمندان می شود

کارهای خانه باعث تقویت جسم و ذهن سالمندان می شود

محققان می گویند انجام کارهای خانه می تواند راهی برای حفظ عملکرد مغز و داشتن جسم قوی تر در دوره میانسالی باشد.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از مهر به نقل از هلث دی نیوز، مطالعه جدید محققان سنگاپوری نشان داد که در افراد مسن، نظافت و کارهای خانه با حفظ حافظه و تمرکز بهتر و پاهای قوی تر که به پیشگیری از افتادن به زمین کمک می نماید، مرتبط می باشد.
«شیو لیانگ وی»، یکی از نویسندگان این مطالعه از مؤسسه فناوری سنگاپور، اظهار داشت: «پیام های ارتقای سلامت در مورد فعال ماندن و تحرک داشتن نباید فقط در ارتباط با فعالیتهای بدنی تفریحی یا غیرشغلی باشد.»
وی در ادامه اضافه کرد: «کارهای خانه یک فعالیت هدفمند است که توسط خیلی از سالمندان انجام می شود و سهم قابل توجهی از فعالیت بدنی متوسط تا شدید آنها را نشان داده است. به این ترتیب، مکمل اصلی برای فعالیت بدنی تفریحی است.»
در این مطالعه، حدود ۵۰۰ فرد سالم در رده سنی ۲۱ تا ۹۰ سال تحت بررسی قرار گرفتند.
محققان از طریق رفتن و توانایی بلند شدن از روی صندلی بعنوان نشانه ای از توانایی فیزیکی استفاده کردند و آزمون های حافظه کوتاه و تأخیری، زبان، دامنه توجه و توانایی دیداری-فضایی برای سنجش توانایی ذهنی استفاده شدند.
همچنین از شرکت کنندگان در مورد کارهای خانه و سایر انواع فعالیت بدنی سوال شد.
طبق دسته بندی این گروه، کارهای سبک خانه شامل شستن ظروف، گردگیری، مرتب کردن رختخواب، آویزان کردن لباس های شسته شده، اتو کردن، مرتب کردن و آشپزی بود. کارهای سنگین خانه شامل نظافت پنجره، تعویض تخت، جاروبرقی، و کارهایی از قبیل اره کردن، رنگ آمیزی و تعمیر بود.
در میان شرکت کنندگان جوان تر، ۳۶ درصد گفتند که فعالیت بدنی کافی برای دستیابی به هدفی که محققان بعنوان سودمند تعیین کرده اند، انجام می دهند، همانطور که ۴۸ درصد از شرکت کنندگان مسن تر این کار را انجام می دادند.
اما این مطالعه نشان داد که ۶۱ درصد از شرکت کنندگان جوان تر و ۶۶ درصد از شرکت کنندگان مسن تر این هدف را منحصراً از راه کارهای خانه انجام می دادند.
پس از در نظرگرفتن سایر انواع فعالیت بدنی منظم، محققان دریافتند که کارهای خانه با توانایی های ذهنی دقیق تر و ظرفیت فیزیکی بهتر مرتبط می باشد، اما فقط در بین شرکت کنندگان مسن تر.
تیم تحقیق دریافت که نمرات آزمون های توانایی ذهنی در بین افرادی که کارهای خانه زیادی انجام می دهند، در مقایسه با افرادی که کارهای کمی انجام می دهند، ۸ درصد بیشتر است.
و در بین شرکت کنندگان مسن تر، تعادل و زمان برخاستن از حالت نشسته برای کسانی که کارهای خانه زیادی انجام می دادند بهتر از کسانی است که انجام نمی دادند.
محققان خاطرنشان می کنند که ورزش برای مغز مفید می باشد و کارهای خانه ورزشی است که شامل فعالیت ذهنی هم می شود.منبع:

1400/09/04
21:00:48
5.0 / 5
381
تگهای خبر: فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است