یك روانپزشك مطرح كرد؛

اختلال استرسی بعد از حادثه را جدی بگیرید

اختلال استرسی بعد از حادثه را جدی بگیرید

حیوان خانگی بگیر: یک روانپزشک با تاکید بر ضرورت درمان مبتلایان اختلال استرسی بعد از سانحه اظهار داشت: این افراد همیشه در حالت آماده باش به سر می برند، گویی منتظر خطر هستند و نمی توانند احساس آرامش کنند.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از مهر، شیوا ایلیایی، با اشاره به این که در زندگی روزمره، هرکسی ممکنست با حوادث طاقت فرسا، ترسناک و یا خارج از کنترل روبه رو شود، اظهار نمود: ممکنست هر فردی در زندگی خود حداقل یک دفعه سانحه رانندگی را تجربه کند و یا قربانی تجاوز و یا شاهد حادثه ای دردناک باشد.
وی اضافه کرد: پلیس، آتش نشان ها و کارکنان آمبولانس ها با احتمال بیشتر با چنین حوادثی روبه رو می شوند، آنها اغلب مجبورند با حوادث ترسناک مقابله کنند حتی در بعضی موارد سربازان ممکنست هدف تیر یا انفجار قرار گیرند و یا شاهد کشته و مجروح شدن دوستانشان باشند.
اختلال استرسی بعد از حادثه چیست
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به این مساله که اغلب مردم، پس از مدتی بدون هیچ کمکی با اتفاقات سخت کنار می آیند اشاره کرد: در بعضی افراد تجربیات تلخ واکنشی را به وجود می آورد که ممکنست برای ماه ها یا سال ها طول بکشد که این واکنش را اختلال استرسی بعد از حادثه یا اختصاراً (PTSD)می گویند.
وی درباره این که چگونه PTSD آغاز می شود توضیح داد: PTSD می تواند بعد از هر حادثه تلخی شروع شود، یک حادثه تلخ، حادثه ای است که ما در آن احساس خطر می نماییم، زندگی مان در معرض تهدید است یا شاهد مردن و یا مجروح شدن دیگران باشیم.
به گفته ایلیایی، حوادث شدید جاده ای، درگیری های نظامی، تجاوزها (تجاوز جنسی، حمله فیزیکی، سوءاستفاده، دزدی و زور گیری)، گروگان گرفته شدن، حملات تروریستی، اسیر جنگی بودن، حوادث ناگوار طبیعی یا حاصل دست بشر، داشتن بیماریهای لاعلاج و یا حتی شنیدن حوادث غیر منتظره و یا مرگ ناگهانی یک دوست و یا فامیل می تواند آغازگر PTSD باشد.
این متخصص روانپزشکی با بیان این مساله که علایم PTSD می تواند پس از یک تأخیر چند هفته ای و یا چند ماهه شروع شود اظهار داشت: این نشانه ها به طور معمول در بازه زمانی بین دو تا شش ماه بعد از حادثه ناگوار ظاهر می شوند.
نشانه های PTSD را جدی بگیرید
وی اشاره کرد: احساس غم عمیق، افسردگی، اضطراب، احساس گناه و یا عصبانیت همچون نشانه های ابتلاء به PTSD هستند.
ایلیایی با بیان این مساله که به غیر از احساسات قابل درک، سه نوع عمده علایم دیگر هم در مبتلایان به اختلال مذکور وجود دارد، توضیح داد: در وضعیتی که کابوس حادثه مداوم در ذهن فرد تکرار شود و این حالت بصورت چند بار در ضمن روز و یا در خواب رخ دهد، این کابوس ها آن چنان واقعی به نظر می رسند که فرد احساس می کند واقعاً آن حادثه درحال رخ دادن است و حتی در بعضی موارد ممکنست احساسات (ترس و تعریق) و یا حواس فیزیکی (اعم از شنوایی، بویایی و درد) که اتفاق افتاده بود را باردیگر احساس کند.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، اشاره کرد: اتفاقات معمولی ممکنست موجب یادآوری حادثه تلخ شود بعنوان مثال اگر شما یک حادثه رانندگی را در هوای بارانی تجربه کرده باشید بمحض اینکه هوا بارانی شود ممکنست آن حادثه تلخ برای شما تداعی شود.
این متخصص روانپزشکی با اشاره به این مساله که دوری گزینی و بی تفاوتی، همین طور باردیگر زنده کردن خاطرات ممکنست بسیار افسرده کننده باشد اشاره کرد: ممکنست فردی که مبتلا به اختلال PTSD بخواهد به آن بی توجهی کند یا بطور مثال خودرا با سرگرمی ها، زیاد کار کردن، حل کردن جدول و معما، دوری از مکان ها و افرادی که حادثه تلخ را یادآوری می کنند، دور کند ولی بدون شک بی تفاوتی به اطراف و کوشش برای عادی جلوه دادن شرایط می تواند در آینده چالش های جدی تری به وجود بیاورد.
مبتلایان به اختلال استرسی بعد از حادثه همیشه در حالت آماده باش هستند
وی با تاکید بر این مساله که مبتلایان به PTSD همیشه در حالت آماده باش به سر می برند اظهار داشت: گویی که این افراد منتظر خطر هستند و نمی توانند احساس آرامش کنند، مدام مضطرب هستند و به سختی به خواب فرو می روند و بطور کلی بی قرار و نا آرام هستند.
واکنش احساسی، دردهای عضلانی، اسهال، ضربان قلب نامنظم، سردرد، ترس و حملات پانیک، افسردگی، مصرف مواد مخدر و انواع مسکن ها از دیگر علامت های ابتلاء به PTSD که این عضو هیئت علمی دانشگاه به آن اشاره نمود.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا هر کسی پس از یک حادثه گرفتار PTSD می شود، اظهار داشت: خیر، اما تقریباً بیشتر افراد علایم PTSD را در ضمن ماه اول پس از سوانح شدید تجربه می کنند این واکنش های استرسی حاد موجب فهم تجربیات تلخ می شود، بدین سبب اغلب افراد بعد از چند هفته به آرامی با اتفاقات پیش آمده کنار می آیند و علایم استرس به مرور از بین می رود، اما نکته اینجاست که وقتی علایم طولانی شود تبدیل به اختلال PTSD می شود.
PTSD درمان می شود
وی به مبتلایان به PTSD سفارش کرد: خودتان را بخاطر PTSD ملامت نکنید، علایم PTSD نشانگر ضعف نیست این نشانه ها، علایم طبیعی در افراد طبیعی به حوادث تلخ هستند بدین سبب احساساتتان را در خودتان نگه ندارید و اگر گرفتار این اختلال شده اید با پزشک متخصص مشورت کنید، چونکه درمان ها بسیار موفقیت آمیز است.
وی اضافه کرد: انتظار نداشته باشید که خاطرات بد سریعاً از بین بروند، آنها ممکنست برای مدتی با شما باشند، زیاد از حد از خودتان انتظار نداشته باشید. به خودتان زمان بدهید تا تطابق به آنچه اتفاق افتاده است رخ دهد.
وی در ادامه به انواع روش های درمانی PTSD اشاره نمود و اضافه کرد: این بیماری دو درمان جسمانی و روانشناسی دارد به این شکل که همه روان درمانی های مؤثر بر PTSD، بر آن حادثه نا گوار که علایم را به وجود آورده اند تمرکز می کنند نه بر روی زندگی گذشته تان، شما نمی توانید آنچه را اتفاق افتاده است تغییر دهید و یا فراموش کنید اما شما می توانید یاد بگیرید طور دیگری درباره آن، درباره جهان و درباره زندگی تان فکر کنید. فردی که از اختلالات ناشی از یک حادثه ناگوار رنج می برد باید قادر باشد آنچه را که اتفاق افتاده تا آنجا که ممکنست بدون این که گرفتار وحشت و اضطراب شود به خاطر آورد، این درمان ها به میزان قابل توجهی او کمک خواهدنمود.
وی با اشاره به درمان های دارویی در مبتلایان به PTSD اشاره کرد: این درمان ها که باید تحت نظارت پزشک متخصص صورت گیرد موجب کنترل اضطراب ناشی از PTSD می شود در مجموع همه درمان ها به فرد کمک می نماید تا راه های آرامش (Relaxing) و کنترل استرس را یاد بگیرید.
وی در آخر به اطرافیان افرادی که از اختلال استرسی بعد از حادثه رنج می بردند هشدار داد: هیچ گاه از کسی که حادثه بدی را پشت سر گذرانده است نپرسید که او چه احساسی دارد، به آنها نگویید که خوش شانس بوده اند که زنده مانده اند، اهتمام در کوچک جلوه دادن تجربیات تلخ نداشته باشید مانند: این خیلی هم بد نیست و به آنها پیشنهاد نکنید که فقط احتیاج به کنترل احساساتشان دارند.


منبع:

1400/10/15
20:52:10
5.0 / 5
338
تگهای خبر: بیماری , پزشك , زندگی , سرگرمی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است