جاذبه های گردشگری شهرری

جاذبه های گردشگری شهرری

حیوان خانگی بگیر: درادامه آس چارترجاذبه های گردشگری شهر ری و آثار تاریخی شهر ری را معرفی می کند. برای بازدید از جاذبه های این شهرقدیمی می توانید ازسایت آس چارتر بلیط چارتر تبریز تهران را تهیه کنید.


جاذبه های گردشگری شهر ری

شهر ری یکی از شهرهای قدیمی و تاریخی ایران است. این شهر در جنوب استان تهران قرار دارد و قدمت سکونت آن به دوران پیش از اسلام باز می ‌گردد. ری شهری سیاحتی و زیارتی است. حرم حضرت عبدالعظیم حسنی مهم ‌ترین جاذبه مذهبی این شهر است. سفر به شهر ری و گشت ‌و‌گذار در بازاری که ۵۰۰ سال قدمت دارد، دیدار از آثار باستانی، طعم لذیذ کبا‌ب‌ های معروف این شهر و زیارت آستان متبرکه امام ‌زاده‌ها و عبدالعظیم حسنی از خاطرات فراموش ‌نشدنی است. آتشکده‌های قدیمی، تپه‌های باستانی، قلعه‌های قدیمی و امامزاده‌ها، شهر ری را به یکی از قطب‌های گردشگری پایتخت تبدیل کرده است. درادامه آس چارترجاذبه های گردشگری شهر ری و آثار تاریخی شهر ری را معرفی می کند. برای بازدید از جاذبه های این شهرقدیمی می توانید ازسایت آس چارتر بلیط  چارتر تبریز تهران را تهیه کنید.

 

برخی منابع قدمت زندگی در شهرری را سه هزارسال تخمین می‌ زنند. شهرری را یکی از قدیمی ‌ترین شهرهای ایران نیز می ‌دانند. این شهر در گذشته در جنوب شهر تهران بوده، اما امروزه به دلیل گسترش شهر تهران، به منطقه‌ای از تهران تبدیل شده است. جاهای دیدنی شهر ری تنوع زیادی دارد و از جاذبه‌های تاریخی تا جاذبه‌های طبیعی می‌ توان در این شهر شاهد بود.

برج طغرل

برج طغرل یکی از جاهای دیدنی شهر ری است. این برج در شرق آرامگاه ابن بابویه شهر ری قرار دارد. برج طغرل از آثار دوران سلجوقیان می ‌باشد. در گذشته بر بالای برج طغرل گنبد مخروطی شکل قرار داشته که امروزه اثری از آن دیده نمی ‌شود. ارتفاع برج طغرل در حال حاضر حدود ۲۰ متر است. برخی منابع برج طغرل را به نام برج خلیفه یزید معرفی می ‌کنند.

 

دژ رشکان

دژ رشکان در نزدیکی صفائیه (محله) شهر ری و تپه چشمه علی قرار دارد. یکی از دژ و قلعه های محافظ هسته اولیه ری به شمار می ‌رفت. این دژ با ساختاری متشکل از لاشه سنگ و ساروج، متعلق به دوره اشکانیان است. این دژ گذشته با انتساب به فخر الدوله ابن رکن الدوله دیلمی، فخر آباد نامیده می ‌شد.

قلعه گبری یکی از آثار تاریخی شهر ری

قلعه گبری در جنوب شرقی شهر ری در شهرک علائین و محلی به همین نام واقع شده است و از جمله بناهای قدیمی است که قدمت آن به ۲۰۰۰ سال پیش می ‌رسد. این قلعه که مساحتی حدود ۳۰۰۰ متر مربع دارد در دوره ساسانیان ساخته شده است. برج و باروهای این قلعه در طی قرن ها به دلیل فرسایش تخریب شده و امروز تنها دیوار های طولانی و مرتفع از خشت و گل بر جای مانده است. پیش از انقلاب، از این قلعه به عنوان کارخانه باروت سازی استفاده می ‌شد و پس از مرگ صاحب آن، این قلعه در اختیار آستان عبد العظیم قرار گرفت. قلعه گبری در دوره ساسانی برای محافظت از شهر ساخته شده بود و اکنون تنها دیوارهای آن باقی ‌مانده است. مرداویج زیاری مؤسس سلسله آل زیار در این قلعه به خاک سپرده شده است. شما می توانید با کمتر از سه دقیقه بلیط مشهد تهران را از سایت آس چارتر تهیه نمایید.

کاروانسرا شاه عباسی

کاروانسرا شاه عباسی در جنوب غربی میدان عبد العظیم شهر ری و رو به رو مسجد خاتم النبیین قرار دارد و مساحت آن حدود ۱۰۰۰ متر مربع است. این کاروانسرا اکنون جز موقوفات استان شاه عبد العظیم است و به عنوان انبار از آن استفاده می‌ کنند.

 

زندان هارون ‌الرشید

زندان هارون از آثار باستانی شهر ری است که قدمت آن به دوران آل ‌بویه می ‌رسد. ساختمان این زندان مکعب مستطیل است و در دو طبقه ساخته شده است.  مصالح بنا شامل سنگ‌های آتشفشانی و گچ است. در این زندان تعداد زیاد سلول انفرادی ساخته شده و این طور به نظر می‌ آید که این بنا فقط برای حبس افرادی که باید به صورت انفرادی محبوس می‌ شدند استفاده داشته است. زندان هارون‌ الرشید از جمله آثار ملی ثبت شده شهر ری است.

آرامگاه ابن بابویه

یکی دیگر از جاهای دیدنی شهر ری، آرامگاه ابن بابویه است. آرامگاه ابن بابویه، اولین آرامستان شهرری و دومین آرامستان شهر تهران است که بسیاری از بزرگان در آن دفن شده‌ اند. این آرامگاه، یکی از قدیمی ‌ترین آرامگاه‌های ایران به حساب می‌ آید. آرامگاه ابن بابویه محل دفن «ابوجعفر محمد‌‌ بن‌ علی‌ بن حسین» ملقب به «شیخ صدوق» است. بنای آرامگاه هشت ضلعی می‌ باشد که از ایوانی با قوس بزرگ رومی و تزیینات آینه ‌کاری تشکیل شده است. در این آرامگاه کتیبه‌ ای به خط نستعلیق دیده می ‌شود که در آن آیات قرآن ثبت گردیده است. این کتیبه به خط، خوشنویس به نام دوران سلطنت ناصرالدین شاه قاجار، میرزا عمو نوشته شده است.

 

استودان گبر ها

تلفظ دیگر این مکان استخوان دان گبر ها است. در قدیم مردم دین زرتشت از این مکان برای اجساد استفاده می‌ کردند، که حیوانات وحشی از آن ها استفاده کنند. حداقل قدمت این بنا به دوره ساسانیان بر می ‌گردد که یکی از قدیمی ترین اماکن تاریخی در شهر ری می ‌باشد. زرتشتیان اعتقاد به این دارند که اگر مرده را دفن کنند یا بسوزانند به عنصر چهارگانه آسیب می ‌رسد، به همین دلیل مردگان خود را طعمه حیوانات می ‌کنند.

تپه میل

از نام های دیگر این بنا می ‌توان به آتشکده بهرام و آتشکده ری اشاره کرد. قدمت این بنا به دوره حکومت ساسانیان بر می‌ گردد، که بعضی افراد آن را آتشکده بهرام گور یاد می ‌کنند. این بنا با استفاده از گل، لاشه سنگ، خشت و گچ بنا شده است، که در قسمت شرقی آن ایوانی با چهار ستون قرار دارد. قسمتی از این بنا در زمان حمله اسکندر به ایران تخریب شده است.

 

چشمه علی

چشمه علی یکی از نقاط باستانی، دیدنی و گردشگری شهر ری به شمار می‌ رود که در جنوب تهران و شمال شهر ری، منطقه ۲۰ شهر ری تهران قرار دارد. این چشمه در همسایگی ابن بابویه، برج طغرل، دژ رشکان و در زیر باروی ری واقع شده است. چشمه علی از میان صخره ای بزرگ خارج شده و به سوی جنوب و سپس جنوب شرقی جاری است. نام باستانی این چشمه سورین بوده که به گمان نامبردار به دودمانی بزرگ در دوره اشکانی و ساسانی است. با تهیه بلیط هواپیما ارزان از سایت آس چارتر از تخفیفات ویژه ای برخوردار شوید.

 

آرامگاه بی‌بی شهربانو

یکی از جاهای دیدنی شهر ری، آرامگاه بی بی شهربانو است که از نظر مردم محلی مکان بسیار مقدسی محسوب می ‌شود. بی بی شهربانو به باور مردم محلی، مقبره همسر امام سوم شیعیان و مادر امام چهارم شیعیان است. ما برخی از کارشناسان اعتقاد دارند که این مکان متعلق به ایزدبانوی آناهید است. این مکان بر فراز کوه و نزدیک چشمه قرار دارد و همچنین در دوران خاصی، تنها زنان اجازه زیارت این مکان را داشتند. از طرفی واژه بانو در دورانی از تاریخ برای ایزدبانوی آناهید استفاده می ‌شده است.

تالاب عشق آباد

یکی از جاذبه‌ های طبیعی شهر ری تالاب عشق آباد است که در ۲کیلومتری روستایی به همین نام در بخش قلعه نو و در ۲۵کیلومتری مرکز شهرستان ری قرار دارد‌. این تالاب از مراکز زیبای تهران و جای خوبی برای دیدن پرندگان مهاجر و محلی است و می ‌تواند سوژه خوبی برای عکاسی باشد. تا کنون ۱۵۱ گونه پرنده در این تالاب، همچون گنجشک خانگی، دم جنبانک ابلق‌، کلاغ سیاه، کلاغ ابلق، زاغی، سنقر تالابی، کورکور سیاه، کبوتر چاهی‌، قمری خانگی‌، آبچلیک پاسرخ، خروس کولی، خوتکا‌، نوک خنجری و چلچله دیده شده است. اگر چه حجم آب تالاب در ‌فصل‌ های مختلف تغییر می ‌کند؛ اما با این حال میزبان انواع پرندگان بومی، عبوری و مهاجر در طول سال است‌. در حاشیه این تالاب گیاه نی به‌ وفور دیده می ‌شود و چمن شور پاگربه، خارشتر، قیچ، اسفند، جگن، چمن شور ساحلی، درمنه، گندمک‌، شکر تیغال از جمله گیاهان اطراف این تالاب هستند.

1400/10/17
14:16:33
5.0 / 5
643
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
لینکهای حیوان خانگی بگیر
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است