هشداری به مسوولان از سوی محققان:

اضافه شدن آلاینده های نوپدید ناشی از کاربرد فناوری های نوین به محیط زیست !

اضافه شدن آلاینده های نوپدید ناشی از کاربرد فناوری های نوین به محیط زیست !

رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی با تکیه بر این که در حدود ۲۰ تا ۳۰ سال آینده میزان پلاستیک های موجود در محیط های دریایی از بیومس ماهیان بیشتر خواهد شد، اظهار داشت: استفاده از فناوری های نوین آلاینده های نوپدید را به محیط زیست اضافه می کند که لازم است محققان مخاطرات این آلاینده ها را به مسئولان اعلام کنند.


به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا دکتر بهروز ابطحی امروز در وبینار آلاینده های نوپدید و تبعات انسانی و محیط زیستی آن، یکی از اقدامات پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی را برگزاری کارگاه های آموزشی در جهت ترویج علوم دریایی و اقیانوسی در کشور دانست و اضافه کرد: در این راستا در هفته پژوهش و روز جهانی دریا و اقیانوس وبینارهای علمی در موضوع هایی چون محیط زیست دریایی و اقیانوسی برگزار شد و در دهه فجر ضمن بزرگداشت این هفته مبادرت به برگزاری کارگاه سه روزه کردیم تا یافته های اقیانوسی به اشتراک گذاشته بود.
وی مبحث مورد بحث در این وبینار سه روزه را آلاینده های جدید و نوپدید دانست و اظهار نمود: آلاینده های جدید و نوپدید از موضوعات مهم مطرح در دنیا و نیازمند توجه است.
ابطحی ضمن اشاره به آلاینده های موجود در کره زمین و اکوسیستم، تصریح کرد: موجودات زنده در زمین به تدریج نسبت به بعضی از آلاینده هایی که در کره زمین وجود دارد، مقاومت پیدا کرده اند که نمونه آن فلزات سنگین است که همچون عناصر موجود در اجزای کره زمین هستند و گیاهان و جانوران زنده در روند تکامل خود نسبت به این عناصر مقاوم شدند.
وی دسته دیگر آلاینده های محیط زیست را آلاینده های جدید و مهمی دانست که از راه پیشرفت صنعتی جوامع این آلاینده های جدید به محیط زیست معرفی شده است و افزود: افزایش تعداد ماهواره ها در مدار زمین علاوه بر ایجاد آلودگی فضایی، تاثیراتی بر روی کره زمین دارد.
رییس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، دسته دیگر از آلاینده ها را نانو ذرات عنوان نمود و خاطرنشان کرد: نانو ذرات تاثیرات عمیقی بر اکوسیستم ها دارند و با عنایت به این که این ذرات قابلیت نفوذ در بدن را دارند، می توانند وارد سلول ها شوند و تاثیرات منفی بر اکوسیستم بر جای خواهند گذاشت.
ابطحی، نمونه مواد حاوی نانو ذرات را در داروها و رهایش این داروها پس از مصرف در محیط زیست دانست و اظهار داشت: بازمانده های داروهای حاوی نانوذرات نگرانی هایی را بوجود آورده است.
وی پلاستیک و میکروپلاستیک ها را از دیگر آلاینده های مهم در محیط زیست نام برد و اضافه کرد: این نوع آلاینده ها به حدی جدی است که سازمان ملل این مورد را مورد نقد و بررسی قرار داد و به دنبال راهکارهایی برای کاهش اثرات آلاینده های پلاستیکی و میکروپلاستیک ها هستند.
وی افزود: در حدود ۲۰ تا ۳۰ سال آینده میزان پلاستیک های موجود در محیط های دریایی از بیومس ماهیان بیشتر خواهد شد.
ابطحی ضمن اشاره به منابع جدید آلاینده که به علت استفاده از فناوری های نوین به محیط زیست وارد می شود، تصریح کرد: نمونه این فناوری های نوین تجهیزات و ادوات در ارتباط با تولید انرژی از منابع تجدیدپذیر است که بعنوان منبع جدید انتشار آلودگی در محیط زیست به حساب می آید.
رییس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی، با تکیه بر لزوم تمرکز محققان به مبحث آلاینده های جدید و نوپدید، اظهار داشت: محققان در این عرصه علاوه بر آنکه باید راهکارهایی برای کاهش عوارض این آلاینده ها عرضه کنند، لازم است تا آثار منفی این آلاینده ها را در محیط زیست به مسئولان گوشزد کنند.



1400/11/16
23:06:59
5.0 / 5
435
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است