آشوب شکارچیان در میانکاله

آشوب شکارچیان در میانکاله

به گزارش حیوان خانگی بگیر درحالی که به نظر می رسید ماجرای هجوم شکارچیان غیر مجاز به پناهگاه حیات وحش میانکاله با دستگیری متخلفان به پایان رسیده و شرایط پایداری در این منطقه حفاظت شده برقرار شده است، اخبار و تصویرهای اخیر مبین وقایع جدیدی در این پناهگاه حیات وحش هستند.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا مدتی پیش سرهنگ جمشید محبت خانی - فرمانده یگان حفاظت محیط زیست - از حمله حدود ۱۰۰ تن از شکارچیان بدون مجوز به میانکاله و لطمه جزئی وارده به چند تن از محیط بانان در روز ۱۵ بهمن ماه آگاهی داد. با بیان یگان حفاظت محیط زیست و با همکاری کارکنان انتظامی و دریابانی، برخی از این افراد دستگیر شدند و این مشکل ظاهرا برطرف شد این در حالیست که اخبار و تصاویری در فضای مجازی از میانکاله دست به دست می شود، روایت متفاوتی دارد.

در جریان حمله اول این افراد به میانکاله، به سبب ساچمه ای بودن تفنگ ها برخی از محیط بانان گرفتار لطمه دیدگی سطحی شدند. فرمانده یگان حفاظت محیط زیست درباره این مساله اظهار داشته بود: خوشبختانه محیط بانان به سبب ساچمه ای بودن تیر اسلحه های شکاری و پوشش مناسب گرفتار لطمه جدی نشده اند و لطمه وارده سطحی است حتی به اورژانس نیز نرفتند. تنها چهار نفر از محیط بانان در جریان این درگیری ها گرفتار لطمه جزئی شده اند.

گفته می شد علت هجوم این شکارچیان بدون مجوز به تالاب میانکاله واکنش به ممنوعیت شکار پرندگان در این منطقه بوده است. فرمانده یگان حفاظت محیط زیست در پاسخ به این مطالبه نیز اظهار کرده بود: دستگاه های امنیتی نسبت به این مساله حساس شده اند و به متخلفان اخطار می دهیم که این حرکت را تکرار نکنند. مسیر قانونمند رسیدن به هدف برای شکارچیان مشخص است و چنین اقداماتی فقط دردسر در پی خواهد داشت و بدون نتیجه خواهد ماند.

او تاکید کرده بود: منطقه میانکاله که این شکارچیان وارد آن شدند، قسمتی از مناطق چهارگانه محیط زیست و پناهگاه حیات وحش و زیست کره شمرده می شود و حتی ورود به آن نیز باید با هماهنگی باشد.

با توجه به این که برنامه ریزی اقدامات غیرقانونی برخی شکارچیان توسط تعدادی از لیدرهای این گروه از شکارچیان در فضای مجازی انجام می شد، پلیس فتا نیز وارد عمل شد. حدود هشت روز بعد از نخستین حرکات این شکارچیان برای درگیری با محیط بانان، علیرضا مزیدی - دادستان بندر ترکمن - اعلام نمود که پلیس فتا برای حل این مساله وارد عمل شده و اظهار داشت: پنج نفر از لیدرهای این شکارچیان با همکاری پلیس فتا شناسایی و به دادسرا احضار شدند. در کنار این مساله دستور توقیف شناورها و قایق های بدون مجوز هم صادر شد.

به گفته مزیدی تا حالا ۴۸ پرونده برای شکارچیان متخلف تشکیل شده است و رای ۲۱ پرونده از این ۴۸ پرونده صادر شده و در مرحله اجرای احکام قرار دارد و سایر پرونده ها نیز در دست بررسی می باشد.

در حالی خبرهای درباره دستگیری شکارچیان متخلف انتشار یافته است که در ایام اخیر باردیگر اخباری در خصوص هجوم شکارچیان بدون مجوز به آشوراده و شکار گسترده پرندگان مهاجر دست به دست می شود. در این شرایط لازم است مسئولان دراین زمینه شفاف سازی کنند و با متخلفان برخورد شود.
1400/12/06
18:02:59
5.0 / 5
375
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است