یافته محققان آلمانی؛

استرس به مراکز حرکتی مغز لطمه می رساند

استرس به مراکز حرکتی مغز لطمه می رساند

نتایج یک پژوهش نشان میدهد استرس تأثیر منفی بر یادگیری حرکات دارد.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از مهر به نقل از ساینس دیلی، برمبنای مطالعه پژوهشگران دانشگاه بُن آلمان بر روی موش های آزمایشگاهی، نورون های جوندگان بعد از استرس، تعدادی از تماسهای خودرا با نورون های دیگر از دست می دهند. حیوانات همین طور گرفتار نقص حرکتی شدند.
این نتایج ممکنست برای تشخیص سریع و درمان بیماریهای در رابطه با استرس مانند افسردگی مفید باشد.
افراد تحت استرس مزمن اغلب ناهنجاری هایی در مهارت های حرکتی خود نشان می دهند. با این وجود، چگونگی بروز این علایم تا حالا به سختی مورد مطالعه قرار گرفته است.
محققان از موش ها بعنوان حیوانات آزمایشی استفاده کردند که تعدادی از آنها را برای چند روز در معرض یک موقعیت استرس زا قرار دادند. در همین حال، آنها از روش میکروسکوپی ویژه برای عکسبرداری از مغز جوندگان استفاده کردند. آنها بر روی قسمت هایی از قشر مغز که مسئول کنترل حرکت و یادگیری حرکات جدید هستند تمرکز کردند.
محققان با یک خاصیت آشکار مواجه شدند: بعد از موقعیت استرس زا، نورون های مورد مطالعه تعدادی از سیناپس های خودرا از دست دادند. در ضمن فرآیندهای یادگیری، سیناپس های جدید به طور معمول تشکیل می شوند یا سیناپس های موجود تقویت می شوند. در عوض، جوندگان تحت استرس تا ۱۵ درصد تماس خودرا از دست دادند. در همان زمان، حیوانات گرفتار نقص یادگیری حرکتی شدند.
پروفسور «والنتین استاین»، محقق ارشد از دانشگاه بُن، می گوید: «ممکن است تست های حرکتی برای تشخیص اختلالات در رابطه با استرس مانند افسردگی پیش از آشکار شدن سایر علایم بسیار مناسب باشند.»
محققان همین طور مشاهده نمودند تعداد سیناپس ها بعد از رویداد استرس کم شد. با این وجود، نورون های لطمه دیده بهبود یافتند؛ بعد از یک هفته و نیم، تعداد سیناپس ها مجدداً مشابه پیش از رویداد استرس و قابل مقایسه با گروه حیوانات بدون استرس بود.
با این وجود پژوهشگران معتقدند ممکنست استرس روانی اگر خیلی طولانی یا مداوم باشد، ردپای دائمی روی اعصاب مغز بگذارد.

1400/12/19
14:47:42
5.0 / 5
262
تگهای خبر: بیماری , حیوانات , مهارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است