مطالعات نشان می دهد؛

چرت زدن زیاد ریسک آلزایمر را در سالمندان می افزاید

چرت زدن زیاد ریسک آلزایمر را در سالمندان می افزاید

حیوان خانگی بگیر: چرت زدن های طولانی یا مکرر در طول روز ممکنست پیام آور بیماری آلزایمر باشد.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، مطالعه جدید پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا نشان میدهد افراد مسنی که در طول روز چرت می زنند ممکنست بیشتر در معرض ابتلاء به آلزایمر باشند، چونکه چرت زدن ممکنست نتیجه پیشرفت آلزایمر باشد.
دکتر «یو لنگ»، محقق ارشد این مطالعه، می گوید: «به نظر می رسد که چرت زدن در طول روز و بیماری آلزایمر تغییرات یکدیگر را به روشی دو جهته هدایت می کنند. از اینرو سالمندان و به ویژه افراد مبتلا به آلزایمر باید به رفتارهای چرت روزانه خود توجه بیشتری داشته باشند.»
چندین راه بالقوه وجود دارد که چرت زدن در طول روز و آلزایمر ممکنست ارتباط داشته باشد.
به گفته لنگ: «این ارتباط می تواند بازتابی از لطمه شناسی زمینه ای آلزایمر در مرحله پیش بالینی باشد که بر شبکه ترویج بیداری تأثیر می گذارد و به افزایش خواب آلودگی در طول روز منجر می شود.»
«از سوی دیگر، چرت زدن بیش از اندازه در طول روز نیز ممکنست بر خواب شبانه تأثیر بگذارد و با آن تداخل داشته باشد و منجر به تغییر ریتم شبانه روزی ۲۴ ساعته شود که با افزایش ریسک ابتلاء به آلزایمر نیز مرتبط می باشد.»
برای این مطالعه، بیش از ۱۴۰۰ آمریکایی مسن، با میانگین سنی ۸۱ سال، هر سال به مدت دو هفته از یک مانیتور فعالیت شبه ساعت استفاده کردند. هر دوره طولانی بدون فعالیت از ساعت ۹ بامداد تا ۷ پس از ظهر چرت محسوب می شد. شرکت کنندگان همین طور هر سال یک سری آزمایشات عصبی را انجام دادند.
هنگامی که مطالعه شروع شد، بیش از سه چهارم شرکت کنندگان هیچ نشانه ای از هیچ نوع اختلال شناختی نداشتند، ۱۹.۵ درصد اختلال شناختی خفیف داشتند و کمی بیش از ۴ درصد به بیماری آلزایمر مبتلا بودند.
چرت زدن روزانه در بین افرادی که در طول تقریباً ۱۴ سال پیگیری مبتلا به اختلال شناختی نشدند، حدود ۱۱ دقیقه در سال افزایش پیدا کرد. یافته ها نشان داد هر چه تعداد چرت زدن ها بیشتر باشد، حافظه و مهارت های فکری سریع تر کاهش پیدا می کند.
نتایج نشان داد میزان افزایش چرت زدن بعد از تشخیص اختلال شناختی خفیف دو برابر و بعد از تشخیص بیماری آلزایمر تقریباً سه برابر شد.
محققان همین طور دریافتند افراد مسنی که بیش از یک ساعت در روز چرت می زنند، ۴۰ درصد بیشتر در معرض خطر ابتلاء به آلزایمر قرار دارند.
به گفته پژوهشگران، مطالعات بیشتری برای درک بهتر رابطه بین چرت زدن و بیماری آلزایمر نیاز است. اما این امکان وجود دارد که بهبود خواب راهی برای اصلاح روند بیماری آلزایمر باشد.منبع:

1400/12/28
14:43:46
5.0 / 5
265
تگهای خبر: بیماری , پیشرفت , مهارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است