تصویب طرح مدیریت وسیع ترین پناهگاه حیات وحش ایران

تصویب طرح مدیریت وسیع ترین پناهگاه حیات وحش ایران

حیوان خانگی بگیر: مدیرکل دفتر زیستگاه و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست از تصویب طرح مدیریت وسیع ترین پناهگاه حیات وحش کشور در شورای برنامه ریزی و توسعه استان خراسان جنوبی آگاهی داد.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا رضا اقتدار با بیان این خبر اظهار داشت: «پناهگاه حیات وحش نایبندان» وسیع ترین منطقه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست است که با وسعتی بیش از ۱.۵ میلیون هکتار در قلمرو سرزمینی استان خراسان جنوبی قرار دارد.

وی اضافه کرد: مطالعات طرح مدیریت «پناهگاه حیات وحش نایبندان» در سال۱۳۹۷ توسط دانشگاه یزد انجام شده است و برنامه های مدیریتی آن طبق نقشه پهنه بندی عملیاتی می شود و این منطقه به ۸ زون یا پهنه مدیریتی تفکیک شده است.

اقتدار افزود: پیگیری های مستمر اداره کل حفاظت محیط زیست استان خراسان جنوبی برای تصویب طرح مزبور بعنوان سند بالادستی اجرای برنامه مدیریت در این منطقه نتیجه بخش بوده است و در آستانه روز جهانی تنوع زیستی در (۱۰ اردیبهشت ماه منجر به دریافت مصوبه شورای برنامه ریزی و توسعه استان خراسان جنوبی شد.

مدیرکل دفتر زیستگاه و امور مناطق اضافه کرد: با گرفتن این مصوبه گام مهمی در راه اجرای برنامه مدیریت مشارکتی نایبندان برداشته شده که با همراهی دستگاه های دولتی و ذینفعان صنفی، مدنی و مردمی تحقق خواهد یافت.

«پناهگاه حیات وحش نایبندان» وسیع ترین منطقه حفاظت شده ایران است که در شهرستان طبس، استان خراسان جنوبی واقع شده است. این منطقه ۱ میلیون و ۴۲۲ هزار هکتاری که در عمق کویر مرکزی قرار دارد در سال ۱۳۸۰ بعنوان «پناهگاه حیات وحش تحت حفاظت» قرار گرفت.

ویژگی خاص نایبندان دورافتادگی کامل آن و محاصره شدن از هر سو با دشت کویر است. وجود دو قله مرتفع ۳٬۰۰۹ متری نایبندان و ۲٬۴۵۰ متری علی آباد باعث شده تا منابع آبی لازم برای رشد گیاهان و زندگی حیوانات مختلف در این منطقه برقرار شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، نایبندان منطقه ای با کمترین تعارضات انسانی و حداقل کارهای صنعتی و کشاورزی است و این شرایط طبیعی نسبتاً بکری را برای جانوران پناهگاه فراهم آورده است.

منبع:

1401/03/16
21:41:03
5.0 / 5
213
تگهای خبر: آب , حفاظ , حیوانات , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است