مطالعات نشان می دهد؛

ایبوپروفن باعث تشدید درد آرتروز زانوها می شود

ایبوپروفن باعث تشدید درد آرتروز زانوها می شود

حیوان خانگی بگیر: یک مطالعه جدید نشان داده است مُسکن های بدون نسخه مانند آسپرین، یا ایبوپروفن هیچ تاثیری در کاهش روند پیشرفت آرتریت زانو ندارند و حتی امکان دارد شرایط را بدتر کنند.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، به قول محققان، بیماران مبتلا به آرتریت زانو که به صورت منظم داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) مصرف می کردند، در مقایسه با گروه «شاهد» که این داروها را مصرف نمی کردند، به التهاب بدتر زانو و ضعیف تر شدن غضروف زانو گرفتار شدند.
دکتر «یوهانا لویتجنز»، محقق ارشد از دانشگاه کالیفرنیا، اظهار داشت: «ما دریافتیم شرکت کنندگانی که به مدت چهار سال به صورت منظم NSAID مصرف می کردند، نتایج بدتری در مورد سینوویت، که التهاب در زانو است، نشان دادند.»
وی در ادامه اضافه کرد: «همچنین، ما مشاهده کردیم که ترکیب غضروف در گروه مصرف کنندگان NSAID در مقایسه با گروه کنترل بدتر بود.»
NSAID ها تولید مواد شیمیایی بدن که سبب التهاب می شوند را مسدود می کنند. مردم به صورت مرتب این قرص ها را برای تسکین کوتاه مدت درد آرتریت مصرف می کنند.
آسپرین، ایبوپروفن و ناپروکسن سدیم رایج ترین NSAID ها هستند که بدون نسخه در هر داروخانه در دسترس هستند.
برای این مطالعه، محققان داده های جمع آوری شده از بیشتر از ۱۰۰۰ شرکت کننده را در یک مطالعه مشاهده ای طولانی مدت در مورد آرتروز زانو تحلیل و بررسی کردند.
محققان ۲۷۷ نفر را که حداقل برای یک سال به صورت منظم NSAID مصرف می کردند را با ۷۹۳ نفری که با این داروها درمان نشده بودند مقایسه کردند.
همه شرکت کنندگان در ابتدای مطالعه و چهار سال بعد اسکن MRI زانو انجام دادند.
نتایج نشان داد که مصرف کنندگان NSAID در ابتدای مطالعه نسبت به گروه کنترل التهاب مفاصل و کیفیت غضروف بدتری داشتند و سلامت زانوی آنها بعد از چهار سال حتی به مراتب بدتر شده بود.
لویتجنز اظهار داشت: «هیچ مکانیسم محافظتی از NSAID ها در کاهش التهاب یا کُند کردن پیشرفت آرتروز مفصل زانو وجود نداشت. استفاده از NSAID ها برای عملکرد ضد التهابی آنها در سالهای اخیر به صورت مکرر در بیماران مبتلا به استئوآرتریت تبلیغ شده است و باید باردیگر بررسی شود، چونکه تاثیر مثبتی بر التهاب مفاصل نشان داده نشده است.»
لویتجنز پیشنهاد می دهد که NSAID ها امکان دارد در کنترل نوع التهاب ناشی از آرتریت زانو مؤثر نباشند. همینطور امکان دارد که NSAID ها سبب ضعیف تر شدن غضروف شوند، مشابه روشی که استروئیدها بر غضروف تاثیر می گذارند.
وی تصریح کرد که برای تأیید آنچه در این مطالعه مشاهده شد، به یک کارآزمایی بالینی تصادفی و کنترل شده نیاز است.


منبع:

1401/09/06
12:02:24
5.0 / 5
232
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است