خاك نفس می كشد

خاك نفس می كشد

حیوان خانگی بگیر: تهران- لایحه حفاظت از خاك پس از سال ها كش و قوس اول مهرماه سالجاری به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید تا شاید با اجرای بندهای این لایحه، نفسی به خاك فرسوده و به شماره افتاده كشور دمیده شود.


خاك پایه و اساس هستی است و در كنار آب و هوا، اهمیت زیادی دارد چونكه منبع تولید مواد غذایی انسان است، در واقع 95 درصد غذای انسان از خاك به دست می آید ازاین رو یكی از منابع مهم و پرارزش طبیعت است و بدون داشتن خاك سالم حیات و زندگی روی زمین امكانپذیر نخواهد بود.
اما در این میان حجم بالا و نگران كننده تولید زباله در كشور سلامت خاك را به چالش می كشد. بر مبنای آمار اعلام شده روزانه 58 هزار تن زباله در شهرها و روستاهای كشور تولید می گردد كه 75 درصد آن دفن می گردد و دفن فقط 5 درصد از این 75 درصد به صورت بهداشتی صورت می گیرد.
بی تردید دفن بهداشتی زباله مهم است؛ زباله بخصوص پسماندهای تر حجم زیادی شیرابه دارند؛ هر تن زباله تر حدود ۵۰۰ لیتر شیرابه تولید می كند، ازاین رو می توان تصور كرد كه در صورت دفن غیربهداشتی آن، چه حجم زیادی شیرابه وارد محیط زیست، آب و خاك كشور و از آنجا وارد چرخه غذایی انسان می گردد.
زباله تنها عامل تهدید خاك نیست، فرسایش هم بعنوان عامل دیگر تخریب خاك نگران كننده است. بر مبنای آمارهای اعلام شده فرسایش خاك در كشور ما سالانه هشت هزار تن در هكتار است كه این عدد یك و نیم برابر استاندارد جهانی است؛ در حالیكه برای تولید یك سانتیمتر خاك بین 100 تا هزار سال زمان نیاز است.
زنگ خطر وضعیت خاك كشور در دهه 80 در قالب لایحه ای جامع به صدا درآمد كه در دی ماه 89 به صورت لایحه حفاظت از خاك، پس از تصویب نهایی در دولت به مجلس رفت. در این لایحه بر ضرورت حفاظت از خاك در برابر آلودگی و تخریب تاكید گردیده است.
لایحه حفاظت از خاك پس از كش و قوس های فراوان اول مهرماه سالجاری در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید كه طبق قانون، باید در زمان مقرر توسط رییس مجلس به شورای نگهبان برای اظهار نظر فرستاده شود و اگر مشكلی نداشته باشد ظرف حداكثر 2 ماه آینده برای اجرا ابلاغ خواهد گردید.
در این لایحه كه شامل 26 ماده قانونی می باشد، بر جلوگیری از آلودگی و فرسایش خاك تاكید گردیده است و به قول مدیر كل دفتر آب و خاك سازمان حفاظت محیط زیست، موضوعات مد نظر سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت جهاد كشاورزی را در مورد بحث مانده كود، سموم شیمیایی، آلودگی و فرسایش خاك در بر دارد.
علی مریدی روز یكشنبه در گفتگو با خبرنگار علمی ایرنا تصریح كرد: موضوعی كه در لایحه حفاظت از خاك مد نظر قرار گرفته، حفاظت فیزیكی خاك و جلوگیری از فرسایش است كه در آیین نامه هایی كه باید در قالب قانون برای اجرای این لایحه با هدف جلوگیری از فرسایش خاك اعم از پیشگیری و كنترل تصویب شود، دیده خواهد شد.
مریدی به آلودگی خاك در كشور اشاره نمود و اظهار داشت: آلودگی خاك در كشور ما ناشی از استفاده نادرست از كود و سموم شیمیایی است، خاك یكی از پایه های حیاتی برای تولید مواد غذایی است كه اگر در آن آلودگی داشته باشیم به صورت مستقیم با استفاده از ریشه گیاه جذب و وارد چرخه غذایی ما می گردد برای همین آلودگی خاك بسیار مهم می باشد.
وی تصریح كرد: بر همین مبنا در این لایحه این مورد به صورت ویژه دیده شده است، استانداردهایی كه باید برای تولید كود و سموم شیمیایی و نحوه استفاده از آنها تدوین شود، همینطور نظارت و پایشی كه باید جهت استفاده درست این مولفه های شیمیایی صورت گیرد تا بیش از اندازه مصرف نشود به خوبی دیده شده است چونكه اگر خاك آلوده شود با استفاده از گیاهان وارد چرخه غذایی می گردد.
مریدی اظهار داشت: مبحث دیگر به بحث پسماند و آلودگی هایی بر می گردد كه با استفاده از دفع نامناسب پسماند صورت می گیرد، در این لایحه برای آن جرایم خاصی دیده شده است و بسیار پیگیر بودیم تا این جرایم وارد حسابی شود كه برای محیط زیست كشور هزینه شود.
وی تصریح كرد: یكی از نقص های بزرگ در قانون ما، بحث عوارض آلایندگی است، پول دریافت شده از صنایع آلاینده به حساب شهرداری واریز می گردد و در امور شهری مانند جدول كشی و رنگ خیابان ها هزینه می گردد. بسیار سعی كردیم تا این جرایم وارد حسابی شود تا محیط زیست بتواند آن را در جهت بهبود وضعیت محیط زیستی هزینه كند اما تابحال موفق نشده ایم.
مریدی افزود: اما در لایحه حفاظت از خاك سعی كردیم تا جرایم ناشی از آلودگی خاك توسط پسماندها به خزانه دولت واریز و با نظارت سازمان حفاظت محیط زیست برای بهبود محیط زیست و یا اصلاح آلاینده ها هزینه شود كه مورد موافقت قرار گرفت.
وی اظهار داشت: ازاین رو بر مبنای لایحه حفاظت از خاك، صنایع یا افرادی كه به صورت متخلف پسماند را وارد محیط می كنند باید جریمه پرداخت كنند و میزان جریمه بر مبنای میزان و نوع پسماند تعیین می گردد. این موفقیت بسیار بزرگی است.
مدیر كل دفتر آب و خاك سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینكه اجرای این لایحه نیازمند تصویب آیین نامه است، اضافه كرد: پس از اینكه این لایحه در شورای نگهبان تصویب و به دولت ابلاغ گردید، باید در جلساتی كه با حضور سازمان های مرتبط مانند محیط زیست و وزارت جهاد كشاورزی برگزار می گردد آیین نامه های اجرایی این لایحه تهیه و پس از ارسال به كمیسیون زیر بنایی دولت تصویب و سپس اعلام گردد.
علمی 9014**2017


1397/07/08
10:35:08
5.0 / 5
2105
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است