باران های پاییزی به داد هورالعظیم رسید

باران های پاییزی به داد هورالعظیم رسید

حیوان خانگی بگیر: اهواز - مدیركل حفاظت محیط زیست خوزستان اظهار داشت: تصاویر ماهواره ای از تالاب هورالعظیم نشان داده است كه بارش های اخیر بخصوص در جنوب غرب خوزستان و جنوب عراق سبب شده است تا دود و آتش در این تالاب كه از تابستان (در بخش عراقی) شروع شده بود به كلی خاموش شود.


احمدرضا لاهیجان زاده روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اضافه كرد: تالاب هورالعظیم در جنوب غربی ایران با یك دوره كم آبی چند ماهه و شرایط خشكسالی شدید روبه رو بود كه چند نوبت باران پاییزه سبب احیای مجدد و كاهش مشكلات آن شده است.
وی با اشاره به بهبود شرایط آبی این تالاب به علت سیلاب های پایین دست رودخانه كرخه، اظهار داشت: هم اكنون ورودی به آب به تالاب هورالعظیم در حدود 46 مترمكعب بر ثانیه است و مخازن یك و 2 این تالاب در حال آبگیری است.
وی افزود: حدود 70 درصد بخش ایرانی هورالعظیم اكنون آب دارد، كه ارتفاع آب در مخازن آن متفاوت است؛ به صورت مثال ارتفاع آب در مخزن 3 تالاب هنوز بسیار كم است و برای تبادل آبی باید یك متر افزایش یابد.
لاهیجان زاده با اشاره به اینكه آتش سوزی در تالاب با آتش سوزی در جنگل و مرتع متفاوت می باشد، بیان كرد: احیا و بازپروری بعد از آتش سوزی در تالاب ها بسیار بیشتر است؛ این مساله در هورالعظیم هم صدق می كند و در بازدید روز گذشته از این تالاب، نیزارهای بخش هایی كه در تابستان در قسمت ایرانی دچار آتش سوزی شده بود، آغاز به رویش مجدد كرده اند.
به گفته وی، با بهبود شرایط آبی، صیادی هم در هورالعظیم رونق دوباره گرفته است.
وی اضافه كرد: سال آبی 97-96 حدود 330 صیاد در هورالعظیم پروانه صید دریافت نمودند، اما تعداد زیادی هم به صورت غیرمجاز در این تالاب صیادی می كردند.
مدیركل حفاظت محیط زیست خوزستان همینطور به مهاجرت گسترده پرندگان زمستان گذر به این تالاب اشاره نمود و اظهار داشت: امسال پرنده های زمستان گذر زودتر مهاجرت خویش را به هورالعظیم شروع كردند؛ با عنایت به خشك بودن تالاب های عراق در سال آبی گذشته، پرنده های بیشتری به هورالعظیم مهاجرت كرده اند و خیلی از آنها تابستان را هم در این تالاب گذرانده و زادآوری داشتند.
لاهیجان زاده هورالعظیم را از بزرگترین تالاب های كشور با 100 هزار هكتار وسعت در خاك ایران، نامید و از علاقمندان و دوستداران محیط زیست دعوت كرد برای تورهای گردشگری پرنده نگری به این تالاب برنامه ریزی كنند، چونكه عرصه های وسیع و تنوع پرندگان در این تالاب در كشور (كه بیشتر تالاب ها تا 20 هزار هكتار مساحت دارند) بی نظیر است.
هورالعظیم، آخرین بازمانده تالاب های بین النهرین در جنوب غربی كشور در خوزستان قرار دارد. یك سوم این تالاب در ایران و دو سوم در عراق واقع شده است.
یكی از چالش های این تالاب در تابستان امسال، آتش سوزی در بخش عراقی بود كه از اوایل تیر امسال شروع شده بود و اعزام چندین نوبت بالگرد و هواپیمای آبپاش نتوانسته بود این آتش و دود را فرونشاند. در ماه های اخیر 25 هزار هكتار در بخش عراقی و بیشتر از 2 هزار هكتار در بخش ایرانی هورالعظیم دچار آتش سوزی شده بود.
دود ناشی از این آتش سوزی تا بیشتر از یكصد كیلومتر فراتر رفته و گاهی تا 10 شهرستان و روستاهای زیادی را درگیر كرد، به صورتی كه دود علاوه بر دشت آزادگان، هویزه، اهواز، كارون، حمیدیه و باوی، شهرهای شادگان، آبادان، خرمشهر و ماهشهر هم در بعضی روزها فرا می گرفت.
كارشناسان بر این باور بودند كه تنها راهكار خاموش شدن آتش و دود در این تالاب، آبگیری آن و تامین حقابه است. این در حالیست كه تابستان امسال آبی از كرخه وارد هورالعظیم نشده و حقابه این تالاب حدودا هیچگاه محقق نشده است. با اینكه شمسایی مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان، مهر گذشته در همایش «مدیریت منابع آب و سازگاری با كم آبی» ادعا نمود كه با وجود خشكسالی شدید، آب مورد نیاز هورالعظیم تامین شده است.
9754/ 6037


1397/08/19
15:00:27
5.0 / 5
2120
تگهای خبر: آب , بارش , پرندگان , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است