علت تعدیل جمعیت گرگاس در باغ وحش ارم

علت تعدیل جمعیت گرگاس در باغ وحش ارم

حیوان خانگی بگیر: مدیر كل دفترحیات وحش و آبزیان آبهای داخلی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: تعدیل جمعیت گرگاس در باغ وحش ارم به منظور حفظ گونه های باارزش مانند گرگ های خالص صورت گرفته است و نگهداری ازگونه هایی نظیر گرگاس كه حاصل تداخل ژنتیكی سگ ها و گرگ ها هستند چه در زیستگاه طبیعی و چه درمحیط باغ وحش مورد پذیرش نیست.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا سید مجید خرازیان مقدم با اشاره به اینكه یكی از اهداف مدیریت صحیح در مراكز نگهداری حیوانات و باغ های وحش، نگهداری از گونه های باارزش بویژه گونه های جانوری بومی در معرض خطر انقراض است كه امكان رهاسازی در طبیعت را ندارند، اظهاركرد: سایر گونه هایی كه برای آنها مخاطره آمیز هستند یا دارای مشكلاتی نظیر دورگه بودن هستند باید یا جمعیت آنها تعدیل و یا از تكثیر آنها جلوگیری شود.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود اظهار داشت: گرگاس ازانسان ترس كمتری دارد و با نزدیك شدن به مناطق مسكونی سبب هراس مردم می شود. نسبت به گرگ ها نیز پرخاشگری بیشتری دارند كه معمولا به انسان و سگ های اهلی بیشتر نزدیك شده و بیشتر حملات سگ سانان وحشی توسط آنها صورت می گیرد. متاسفانه چون توسط افراد عادی تفریق بین گرگاس و گرگ های خالص ممكن نیست، این نوع حمله ها به گرگ نسبت داده می شود و در نتیجه به افزایش تعارض بین گرگ و انسان منجر گردیده است. از طرفی حیات وحش نیز از حملات این نوع حیوانات در امان نیست.

مدیر كل دفترحیات وحش و آبزیان آبهای داخلی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: برای حفظ خلوص ژنتیكی گونه گرگ و جلوگیری از ورود آنها به محیط طبیعی باید در تمام مراكز نگهداری، از تكثیر گرگاس ها جلوگیری و در صورت ضرورت با روش یوتانایز حذف شوند و در جایی كه گرگ خالص باید نگهداری شود، وجود گرگاس پذیرفتنی نیست.

خرازیان مقدم اشاره كرد: در باغ وحش ارم تعداد چهار قلاده گرگاس به مدت زیادی نگهداری می شده اند كه به سبب كهولت سن (در حدود ۱۵سال) و بروز مشكلات جسمی و رفتاری در نهایت و بنا به درخواست كتبی باغ وحش ارم تصمیم به حذف آنها با روش مرگ آرام گرفته شده است تا امكان نگهداری از گونه باارزش گرگ مهیا شود.

وی ادامه داد: در ارتباط با سایر گونه ها نیز از نظر سازمان حفاظت محیط زیست اولویت با نگهداری از گونه های بومی و حائز اهمیت از نظر وضعیت حفاظتی است و برای جلوگیری از هر گونه اختلاط ژنتیكی، كنترل جمعیت گونه هایی كه از نظر حفاظتی در لیست IUCN نیز كمترین نگرانی در ارتباط با آنها وجود دارد، بعنوان یك ابزار مدیریتی در باغ های وحش استاندارد پذیرفته شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، مقدم با تاكید بر اینكه وظیفه نظارت بر وضعیت باغ های وحش و مراكز نگهداری حیوانات وحشی به عهده ادارات كل حفاظت محیط زیست استانی است و دفاتر ستادی ذیربط نیز حسب مورد و لزوم در انجام این مهم اقدام خواهند كرد، اظهار داشت: در صورت مشاهده هر گونه تخلف از جانب مراكز مذكور، وفق مقررات و قوانین، اقدامات لازم در اسرع وقت و بدون هیچ گونه چشم پوشی انجام خواهد پذیرفت.

منبع:

1398/04/10
20:07:04
5.0 / 5
2864
تگهای خبر: آب , استاندارد , انقراض , باغ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است