اعتراض به فعالیت یك معدن در منطقه حفاظت شده

اعتراض به فعالیت یك معدن در منطقه حفاظت شده

به گزارش حیوان خانگی بگیر فعالیت یك معدن در كوه بِیرَمی در شهرستان دشتی بوشهر تحت مجوزی كه هنوز نحوه دریافت آن محل بحث است تبدیل به یك نگرانی و دغدغه برای مردم استان بوشهر شده است.


طی چند هفته اخیر برای توقف فعالیت معدن سنگ مرمریت، پویش نجات منطقه حفاظت شده كوه بیرمی شكل گرفته و دوستداران محیط زیست و منابع طبیعی لغو مجوز فعالیت این معدن را خواهان شده اند.
فرهاد قلی نژاد، مدیركل حفاظت محیط زیست استان بوشهر در اینباره به ایسنا می گوید: بهره برداری از معدن مرمریت اصلا آغاز نشده بود و الان هم به دستور مقامات استان، بخصوص استاندار و فرماندار بوشهر متوقف شده است.
وی با اشاره به نحوه آغاز به كار معدن مرمریت در دشتی عنوان كرد: در سال 97 برای یك بهره بردار معدن مجوزی تحت عنوان معدن سنگ مرمریت دشتی صادر گردیده است كه ما به محض اطلاع از صدور چنین مجوزی اعتراض خویش را اعلام نموده و قبل از آغاز فعالیت این معدن در منطقه پیگیری های حقوقی و اداری خویش را در استان شروع كردیم.
وی افزود: در پیگیری های حقوقی طبق شیوه نامه حل اختلاف بین دستگاه های اجرایی، مبحث را در شورای حل اختلاف دستگاه ها در استانداری مطرح كردیم و فعلا و به صورت موقت ابطال مجوز را مستند كرده ایم تا بعد از رسیدگی، ابطال مجوز را نهایی نماییم.
قلی نژاد افزود: در این فاصله با عنایت به اینكه كارگروه و كمیته حل اختلاف مصوب كرده است كه تا زمان وصول نقشه ها و بازدیدها و بررسی ها نباید هیچ فعالیتی در منطقه صورت گیرد اما پیمانكار بهره بردار به استناد مجوزی كه در دست داشت آغاز به جاده سازی برای دسترسی به منطقه كرده بود.
از ادامه جاده سازی در منطقه معدن سنگ مرمریت جلوگیری شده است
مدیركل محیط زیست بوشهر تصریح كرد: "با تلاش دوستداران محیط زیست و پیگیری های محیط زیست بوشهر و همینطور حضور محیط بان ها، از ادامه جاده سازی در منطقه جلوگیری كردیم. هم اكنون با دستور مقامات، كار تا تعیین تكلیف و بررسی مجوز به علت پیشگیری از تخریب در منطقه متوقف شده است."
به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، نكته حائز اهمیت در صدور مجوز معدن سنگ مرمریت دشتی، این است كه خلاف ماده 24 قانون معادن هیچگونه استعلامی از سازمان محیط زیست صورت نگرفته و این مجوز بدون استعلام از محیط زیست و تعیین وضعیت منطقه حفاظت شده صادر گردیده است.
قلی نژاد افزود: اعتراض ما هم اكنون این است كه اگر این معدن جدید است باید استعلام شود و مطالعات زیست محیطی آن صورت گیرد و اگر معدن قدیمی است، باز هم طبق قانون معادن باید از سازمان محیط زیست استعلام شود، مبحث بررسی شود و اگر خطری برای منطقه و سایر كاربری ها همچون گردشگری، منابع آب، بحث جانوران و حیات وحش و گیاهان نداشته باشد آن زمان مجوز زیست محیطی این معدن صادر شود.
وی خاطرنشان كرد: اداره كل صنعت و معدن ادعا كرده كه معدن قدیمی و مسبوق به سابقه است و قبل از تبدیل بیرمی به منطقه حفاظت شده، مجوز داشته است.
خواسته محیط زیست ابطال مجوز معدن مرمریت است
مدیركل حفاظت محیط زیست استان بوشهر از مخالفت با فعالیت معدن در منطقه بیرمی می گوید.
او اعتقاد دارد كه فعالیت معدن مرمریت خسارت های زیاد به دنبال دارد و منطقه بیرمی هم جزو مناطق حساس است، قلی نژاد می گوید: "خواسته ما این است كه مجوز ابطال شود و اگر همچنان متقاضی فعالیت در محدوده بیرمی هستند باید طبق روال قانونی ما قرار گرفته و استعلام از محیط زیست و مطالعات زیست محیطی صورت گیرد. اگر در مطالعات و بررسی ها به این نتیجه برسیم كه اثرات تخریبی بر منطقه دارد از جانب محیط زیست مخالفت خواهد شد. "
قلی نژاد اضافه كرد: در نهایت مقرر شده كه امروز اعضای كارگروه تعاملات بین صنعت و محیط زیست از تهران از منطقه بازدید كنند و همینطور جلسه ای برای تعیین تكلیف مجوز معدن مرمریت در استان تشكیل گردد.
وی در مورد آلودگی های ناشی از فعالیت این معدن و تخریب كوه بیرمی اظهار داشت: معادن تنها در مناطق حفاظت شده ای چون پارك های ملی و آثار طبیعی ملی به صورت كامل دارای ممنوعیت فعالیت هستند.
وی افزود: در پناهگاه حیات وحش راه اندازی معدن به صورت صد درصد ممنوع نیست و قانون می گوید كه برای فعالیت معدن در محدوده تحت حفاظت باید حتما بررسی های كارشناسی و مطالعات زیست محیطی صورت گیرد تا اثرات آلودگی صوتی، اثر بر گونه های جانوری-گیاهی و اثر بر منابع آّب صورت گیرد و اگر در بررسی ها مشخص شود كه وجود این معدن دارای اثرات منفی بر منطقه است مخالفت اعلام شده و از فعالیت معدن در آن منطقه حفاظت شده جلوگیری می شود.
قلی نژاد بیان می كند كه هم اكنون مطالعات و بررسی های اولیه محیط زیست نشان داده است بیرمی از مناطق حساس است، به همین خاطر اداره كل محیط زیست بوشهر هم در بحث قضایی و هم در پیگیری های اداری این مسئله وارد شده است.
وی در توضیح اثرات فعالیت معدنی بر چشمه هایی كه در راه این معدن جاری هستند، اظهار داشت: به علت اهمیت منابع آبی در آن مناطق در صورت استعلام حتما باید تاییدیه آب منطقه ای دریافت شود. متولی اصلی چشمه ها و منابع آبی، شركت آب منطقه ای و وزارت نیرو است، انتظار ما این است كه سایر ارگان های متولی در زمینه آب و فاضلاب، آب آشامیدنی و منابع آبی اظهارنظرهای كارشناسی خود در مورد این قضیه را مطرح كنند.
منطقه یا كوه بیرمی در سال 1394 بعد از استعلام از ارگان های متولی در شورایعالی محیط زیست بعنوان یكی از مناطق حفاظت شده به تصویب رسیده است.
گزارش از زهره عرب، خبرنگار ایسنا بوشهر1398/05/02
11:54:23
5.0 / 5
2256
تگهای خبر: آب , حفاظ , محیط بان , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است