كلیات طرح كاپ در هماهنگی با خط مشی های تعیین شده شورا است

كلیات طرح كاپ در هماهنگی با خط مشی های تعیین شده شورا است

حیوان خانگی بگیر: هفتاد و چهارمین جلسه كمیته محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران با حضور رئیس و كارشناسان این كمیته و رئیس سازمان مدیریت پسماند اجرا شد.


به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، سید آرش حسینی میلانی در ابتدای این جلسه كه به بررسی آخرین اقدامات انجام شده از طرف سازمان مدیریت پسماند اختصاص داشت، اظهار داشت: كمیته محیط و خدمات شهری در طول دو سال و نیم گذشته جلسات منظمی را با مسئولان سازمان مدیریت پسماند درباب ساماندهی پسماند در شهر تهران برگزار كرده و در این نشست نیز آخرین اقدامات انجام شده در این رابطه خصوصاً طرحی كه جدیدا از طرف این سازمان بعنوان «كاپ» مطرح شده، بررسی می شود.
وی با تاكید بر اینكه یكی از مهمترین سیاست های مدیریت جامع پسماند كاهش تولید پسماند است، گفت: كاهش پسماند همچون موضوعات و سیاست های كلان مدیریت شهری است و در این چارچوب، اجرای طرح كاپ نیازمند مقدمات و الزاماتی است كه باید برقرار شود. اقداماتی هم در گذشته در این رابطه تحت عناوین و طرح های دیگر انجام شده كه باید از تجارب آنها بهره برد و با ارزیابی صحیح مشخص كرد كه سیاست های قبلی تا چه اندازه با طرح كاپ نزدیك است.
این عضو شورای شهر تهران سوژه نرخ تعرفه و عوارض دریافت خدمات پسماند را از دیگر مسائل مورد اهمیت دانست و اشاره كرد: یكی از مسائل مهم در طرح جامع مدیریت پسماند، مسائل اقتصادیست كه باید بررسی شود با چه شیوه و سیستمی باید مسائل اقتصادی در این عرصه را پیش برد. در این رابطه گفت وگوهایی با وزارت كشور برای تعیین نرخ عوارض دریافت خدمات پسماند در حال انجام می باشد. ایده ها و گزینه هایی در این رابطه مطرح است كه باید مورد همفكری قرار گیرد.
حسینی میلانی انجام سرمایه گذاری در حوزه مدیریت پسماند را ضروری دانست و اشاره كرد: به سبب استهلاك تاسیسات و قدیمی بودن فن آوری ای كه الان در حوزه مدیریت پسماند در حال استفاده است، راندمان كار هم پایین است. ما الان نیازمند یك برنامه جدی برای سرمایه گذاری در این عرصه هستیم و از طرف دیگر، با محدودیت هایی از نظر تامین منابع مالی هم در تهران و هم در كشور روبه رو هستیم.
وی افزود: در طرح جامع مدیریت پسماند باید سناریوهای مختلفی از نظر اقتصادی هم بدبینانه و هم خوش بینانه دیده شود تا اگر شرایط فضای كسب و كار برای سرمایه گذاری مناسب نبوده و بخش خصوصی حاضر به سرمایه گذاری نباشد شهرداری تهران طرح جایگزین ولو حداقلی داشته باشد و بداند تامین منابع مورد نیاز به چه صورتی صورت گیرد.
سخنگوی كمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری با اشاره به نتایج اجتماعی بازار غیر رسمی پسماند اظهار داشت: متاسفانه شاهد حضور كتفی ها و كودكان كار – كه عموما هم خارجی و از كشور افغانستان هستند - در چرخه جمع آوری پسماند هستیم. از این كودكان بهره برداری ظالمانه ای می شود كه می تواند عوارض و نتایج اجتماعی، سیاسی و بهداشتی به همراه داشته باشد. در این مدت هم اقداماتی از طرف دیگر دستگاه ها با مدیریت فرمانداری انجام شده و یكی از گودها در منطقه 20 برچیده شده است.
حسینی میلانی با اشاره به اینكه جمع آوری گودها هر چند بر طبق اختیارات قانونی می باشد اما حل كننده مشكلات نیست، عنوان كرد: تصور این است كه با جمع آوری گودها مسئله حل می شود اما اگر مباحث جامع در نظر گرفته نشود، مشاهده می نماییم افراد مستقر در یك گود پس از اقدامات اینچنینی از یك منطقه به مناطق دیگر جابجا می شوند.
وی با اشاره به تعامل مدیریت شهری با پیمانكاران حوزه پسماند تصریح كرد: پیمانكاران حوزه پسماند - چه پسماند خشك و چه پسماند تر - از مهمترین بازیگران و اثرگذاران وضعیت پسماند شهری محسوب می شوند كه تعامل منطقی و مدبرانه با آنها لازم است.
در ادامه جلسه، صدرالدین علیپور رئیس سازمان مدیریت پسماند رویكرد جدید این سازمان را تمركز بر كاهش تولید پسماند از مبدا خواند و بیان كرد: نگاهی كه در گذشته حاكم بود، تمركز بر وضعیت آرادكوه و بردن همه پسماندها به این مجتمع بود در صورتیكه همه تلاش كاهش ورودی پسماند به این مجتمع از یكسو و كاهش تولید پسماند از مبداء از طرف دیگر است كه البته با مشكلاتی در این رابطه روبرو می باشیم.
وی ادامه داد: ما در حوزه های نظیر مشاركت اجتماعی در تفكیك از مبداء، زباله گردی، ذخیره سازی نامطلوب بوسیله مخازن مكانیزه و... گرفتار مشكلاتی هستیم؛ البته شهردار تهران دستوراتی به شهرداران مناطق در سوژه پسماند در قالب ایجاد ایستگاه های میانی، رفت و روب و پردازش آرادكوه داده اند.

وی با تبیین مشكلات در حوزه عدم مشاركت شهروندان (در مسئله تفكیك از مبدا)، ذخیره سازی نامطلوب (مخازن مكانیزه)، پدیده زباله گردی، رفت و روب و جمع آوری(ماشین آلات و نیروی انسانی)، ایستگاه های میانی و ناوگان انتقال، پردازش و دفع در مجتمع آرادكوه بعنوان تنها مركز پذیرش پسماند كلانشهر تهران، برنامه های كوتاه مدت و میان مدت آموزش و فرهنگ سازی با رویكرد اجتناب از تولید و كاهش پسماند، رفع معضل زباله گردی و تفكیك از مخازن، پردازش اولیه و بازیابی مواد در ایستگاه ها و بهبود پردازش و دفع در آرادكوه از طرف سازمان مدیریت پسماند را تشریح نمود.

بهره گیری از تجارب دیگر كشورها، تقویت نظام جمع آوری پسماند بوسیله آنلاین و برنامه های نرم افزاری، كمی بودن شاخص ها، بررسی برنامه های آموزشی و فرهنگ سازی از طرف شورا، نظام ارزیابی و بررسی طرح كاپ، میزان انطباق طرح كاپ با طرح جامع مدیریت پسماند، وضعیت ماشین آلات و نیروی انسانی جمع آوری پسماند، همكاری و همراه رسانه ها و وضعیت تامین منابع مالی همچون مسائلی بود كه از طرف مشاوران و كارشناسان كمیته محیط زیست و خدمات شهری عنوان شد.
درانتها این نشست، حسینی میلانی با تاكید بر ضرورت هماهنگی تمام اركان مدیریت شهری برای موفقیت طرح كاپ اظهار داشت: مستندات مربوط به طرح كاپ باید به شورا ارائه شود تا با رفع ابهامات و سوالات، حمایت و هماهنگی كامل از این طرح در سطح شورا صورت گیرد. كلیات اجرای طرح كاپ همسو با برنامه سوم شهرداری و در هماهنگی با خط مشی هایی است كه شورا آنرا تعیین كرده است.
وی با اشاره به بودجه سال 99 گفت: در حال نزدیك شدن به فصل بودجه و بررسی و تصویب آن در شورا هستیم. در بودجه سال 99، اولویت با طرح ها و پروژه های مهمست در این چارچوب سازمان مدیریت پسماند باید با در نظر گرفتن كمبود منابع مالی در بخش سرمایه گذاری الزامات مدنظر خود برای اجرای این طرح را در نظر گرفته و به شورا ارسال نماید تا شاهد دستاوردهای خوبی باشیم.
طبق گزارش روابط عمومی دفتر این عضو شورای شهر تهران، رئیس كمیته محیط زیست و خدمات شهری با اشاره به اینكه پیوستگی میان فعالیت ها موضوعی فنی و تخصصی است، اشاره كرد: هماهنگی میان قسمت ها و بخش های مختلف سبب موفقیت در اجرای این طرح خواهد شد. با این وجود، نظرسنجی از شهروندان، ارتباط با گروه های اجتماعی و تشكل ها و همین طور ذینفعان مورد تاكید است. مدارس و شورایاری ها از ظرفیت های بالقوه ای هستند كه باید از آن پتانسیل برای تضمین موفقیت این طرح در حوزه پسماند بهره برد.




منبع:

1398/08/22
19:13:38
5.0 / 5
2479
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , تولید , حمایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است