فوق تخصص خون و آنكولوژی؛

اهدای خون در ایام كرونا هیچ منعی ندارد

اهدای خون در ایام كرونا هیچ منعی ندارد

به گزارش حیوان خانگی بگیر فوق تخصص خون و آنكولوژی، باتاكید بر اینكه اهدای خون در ایام پاندمی كرونا هیچ منعی ندارد، اظهار داشت: سیستم درمان كشور بیشتر از گذشته به خون و فرآورده های خونی نیاز دارد.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از مهر، سید امیر شیخ الاسلامی، با اشاره به اینکه کرونا ویروس خانواده گسترده ای دارد که سرماخوردگی های معمولی هم در این دسته می گنجند اظهار نمود: گروهی از کرونا ویروس ها که منشأ حیوانی دارند، در دو دهه اخیر مشکلات جدی را برای بشر فراهم نموده اند، که ویروس سارس، مرس و ویروس کووید ۱۹ از همین خانواده اند.
وی با اشاره به اینکه نتیجه آزمایشات گروهی از مبتلایان به کرونا گواه اختلال در گلبول های سفید است، اضافه کرد: در این اختلالات درصدی از افراد گرفتار افزایش و مابقی گرفتار کاهش گلبول سفید می شوند.
به گفته استادیار بیمارستان امام حسین (ع)، گروه هایی که گرفتار کاهش تعداد گلبول های سفید می شوند، غالباً در گروه بیماران لنفوپنیا قرار دارند.
فوق تخصص خون و آنکولوژی دانشگاه افزود: روند بررسی بیماران نشان داده است شرایط کلی پیشرفت بیماری کووید ۱۹ در افرادی که در ابتدای درمان و یا با پیشرفت بیماری گرفتار افت گلبول سفید می شوند، حاد تر از سایرین است.
شیخ الاسلامی با اشاره به اینکه امکان دارد برخی بیماران با ابتلابه کرونا در پلاکت های خونی هم گرفتار مشکل شوند، تصریح کرد: در این بیماران معمولاً افت پلاکت به صورت اولیه ایجاد نمی گردد، مگر اینکه سیر بیماری حاد و پیشرفته شود.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، افت پلاکت در بیماران مبتلا به کووید ۱۹ را بعنوان فاکتوری منفی کننده عنوان نمود و توضیح داد: مبتلایان به لنفوپنیا که گرفتار ویروس کرونا شده اند، احتیاج به مراقبت های درمانی و پزشکی ویژه تری دارند.
وی با اشاره به اینکه تابحال تحقیقاتی در خصوص اینکه ابتلاء به کرونا سبب ایجاد کم خونی می شود، منتشر نشده است، اظهار داشت: صرفا بیمارانی که در طول بیماری گرفتار افزایش شدید پیشروی ویروس و یا باکتری در خون می شوند، به صورت حاد امکان دارد گرفتار افت هموگلوبین شوند.
شیخ الاسلامی تصریح کرد: اگر افرادی که کم خونی شدید دارند به کرونا مبتلا شوند و در سیر درمان خود، عوارض گوارشی و خونریزی های گوارشی هم پیدا کنند، با افت هموگلوبین روبرو خواهند شد و امکان دارد مشکلات جدی تری در این افراد ایجاد شود.
فوق تخصص خون و آنکولوژی تصریح کرد: افرادی که از فقرآهن شدید خون رنج می برند باید بیشتر از سایرین مراقب سلامت خود باشند چون که در صورت ابتلاء به کرونا روند درمان در این بیماران کند تر از سایرین خواهد بود.
وی با اشاره به اینکه شدت بیماری در گروه خونی A نسبت به سایرین بیشتر و در گروه خونی Oشدت بیماری ضعیف تر است تصریح کرد: گروه های خونی A نباید نسبت به این مورد گرفتار نگرانی شوند چون که مطالعات، مطالعات اولیه است ولی افرادی که این گروه خونی را دارند باید بیشتر از سایرین از سلامتی خود مراقبت کنند.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با اشاره به اینکه تزریق خون برای مبتلایان به کرونا منعی ندارد، به اهداکنندگان خون خاطرنشان کرد: اهدا خون در ایام پاندمی کرونا هیچ منعی ندارد و افراد می توانند به راحتی و با رعایت پروتکل های بهداشتی خون اهدا کنند.
وی تصریح کرد: سیستم درمان این روزها و حتی بیشتر از گذشته به خون و فرآورده های خونی نیاز دارد ازاین رو لازم است افرادی که به صورت معمول خون اهدا می کردند با خیال راحت و بدون نگرانی این روند را ادامه دهند.
این فوق تخصص خون و آنکولوژی، درباره افرادی که به هر علتی طحال خویش را از دست داده اند هم اظهار داشت: به رغم اینکه برخی افراد به علت تروما، بیماری خونی و سایر بیماری ها طحال برداری شده اند، ولی مطالعات و یا تجربیاتی در خصوص افزایش عفونت های ویروسی در این افراد دیده نشده است. وی ادامه داد: با عنایت به این که ریسک بعضی از عفونت های باکتریال امکان دارد در این افراد بالاتر از افراد معمول جامعه باشد و عفونت های ویروسی می تواند زمینه ساز عفونت های باکتریال باشد به این افراد سفارش می شود مراقبت های بهداشتی و پیشگیرانه را در بالاترین سطح انجام دهند.
به گفته عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، مبتلایان به تالاسمی ها خصوصاً تالاسمی ماژور در گروه افراد با ریسک ابتلای بالا به کرونا قرار دارند و باید بیشتر از پیش مراقب حفظ سلامتی خود باشند.
شیخ الاسلامی در ادامه درباره مبتلایان به آنمی ها هم تصریح کرد: با عنایت به این که این بیماری در نوار شمالی و جنوبی کشور شایع تر از سایر نقاط است امکان دارد این افراد در ادامه ابتلاء به کرونا گرفتار سندرم های حاد قفسه سینه شوند و به علت اینکه گلبول های قرمز فرمت و حالت طبیعی خویش را از دست داده اند این افراد هم در گروه افراد با ریسک بالای ابتلاء قرار می گیرند.
وی در ادامه به افرادی که درصد هموگلوبین بالایی دارند هم سفارش کرد در ایام سخت کرونایی بیشتر سفارش های بهداشتی را رعایت نمایند.
فوق تخصص خون و آنکولوژی، در ادامه درباره گروه بزرگی از بیمارانی است که گرفتار بدخیمی های خونی هستند هم توضیح داد: افرادی که سه ماهه اول شیمی درمانی را می گذرانند به علت اینکه عوارض مستقیم داروهای شیمی درمانی بر مغز و استخوان است و این مورد کارکردهای پلاکت ها را مبتلا به اختلال می کند، باید با شدت و وسواس از سلامت خود در مقابل کرونا محافظت کنند.
عضو هیئت علمی دانشگاه اظهار داشت: مبتلایان به بدخیمی های خونی هم به علت اشکال عملکردی، امکان دارد سیستم ایمنی ضعیف تری نسبت به سایرین داشته باشند ازاین رو این افراد باید مراقبت ها و سفارش های بهداشتی را بیشتر از سایرین مورد توجه قرار دهند.
شیخ الاسلامی با اشاره به اینکه مراقبت های مربوط به سیستم درمانی در بیمارستان امام حسین (ع) با نظارت های خاص و ویژه ای انجام می شود، اظهار داشت: بخش شیمی درمانی و ورودی این بخش ها از سایر بخش های بیمارستان تفکیک شده و بیماران می توانند با آسودگی خاطر از خدمات شیمی درمانی استفاده کنند.
وی در ادامه به افرادی که تحت کموتراپی قرار دارند سفارش کرد که از ضدعفونی کننده هایی با زمینه وایتکس و مواد سفید کننده استفاده نکنند چون که امکان دارد این افراد را گرفتار مشکلات و مخاطرات بیشتر ریوی کند.

1399/02/07
13:02:35
5.0 / 5
2458
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , پزشك , پیشرفت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است