لزوم قرنطینه باردیگر

لزوم قرنطینه باردیگر

حیوان خانگی بگیر: اثر سفرهای تعطیلات نیمه خرداد و مسافرت های ایرانیان در این روزهای تعطیل كم كم خودرا نمایان كرده و آمار مبتلایان و جان باختگان در مقایسه با نیمه اول خرداد با افزایش شایان توجهی روبه رو شده است.


به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از مهر، شرق نوشت: اثر سفرهای تعطیلات نیمه خرداد و مسافرت های ایرانیان در این روزهای تعطیل حالا کم کم خودرا نمایان کرده و آمار مبتلایان و جان باختگان در مقایسه با نیمه اول خرداد با افزایش شایان توجهی روبه رو شده است. در تازه ترین خبر سخنگوی وزارت بهداشت ایران ظهر روز گذشته از فوت ۱۲۰ بیمار در ۲۴ ساعت گذشته و آگهی وضعیت قرمز در شش استان خبر داد؛ استان هایی که مسئولان بهداشت آنها از شرایط حاد می گویند و امکانات بیمارستانی را جواب گوی تعداد مراجعه کنندگان نمی دانند. در این شرایط مسئولان کشور و کارشناسان حوزه سلامت هم از مردم می خواهند که بیش ازپیش مراقب سلامت خود باشند و مراقبت های لازم و فاصله گذاری را رعایت نمایند. علاوه براین نظرسنجی های رسمی هم می گوید که میزان استفاده از ماسک و همین طور توجه به قرنطینه و فاصله گذاری اجتماعی در کشور به شدت کاهش یافته که اگر این روند ادامه پیدا کند، شرایط سخت تری در انتظار مردم و جامعه ایران خواهد بود.
جدیدترین آمار چه می گوید؟
چند روزی است که مسئولیت اعلام آمار جدید مبتلایان و جان باختگان به معاونت کنونی فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت یعنی «سیماسادات لاری» رسیده و دیگر خبری از «کیانوش جهان پور» نیست؛ چونکه هفته پیش مسئولیت سخنگویی وزارت بهداشت به خانم لاری سپرده شد. او روز گذشته هم مشابه روزهای گذشته به اعلام آمار ۲۴ ساعت گذشته پرداخت و دراین باره اظهار داشت: «در ۲۴ ساعت گذشته دوهزارو ۵۱۶ مبتلای جدید به ویروس کرونا شناسایی شده اند». او افزود: «از این تعداد ۹۸۶ نفر در بخش های عادی و ویژه بستری شده اند و مابقی موارد سرپایی بوده اند که نیازی به بستری در مراکز درمانی نداشته اند». سخنگوی وزارت بهداشت درباره آمار کلی هم اظهار داشت: «به این ترتیب جمع کل مبتلایان به ۲۰۰ هزارو ۲۶۲ نفر رسید و این در حالیست که ۱۵۹ هزارو ۱۹۲ نفر از این افراد تا امروز بهبود یافته اند». او درباره تعداد جان باختگان این بیماری در ۲۴ ساعت گذشته هم ظهر روز گذشته اظهار داشت: «متأسفانه در ۲۴ ساعت گذشته ۱۲۰ نفر از هم وطنان جان خودرا بر اثر این بیماری از دست داده اند و بدین سان مجموع فوتی ها به ۹ هزارو ۳۹۲ نفر رسیده است. این در حالیست که دوهزارو ۸۳۳ نفر از مبتلایان در وضعیت وخیم این بیماری قرار داشته و در بخش های مراقبت ویژه بستری شده اند». استان هایی با شرایط حاد و وضعیت قرمز همچنان از این شرایط خارج نشده اند که یکی از آنها خوزستان است. لاری درباره این استانها هم اظهار داشت: «استان های خوزستان، هرمزگان، کردستان، بوشهر، آذربایجان غربی و ایرانشهر در استان سیستان وبلوچستان در وضعیت قرمز بیماری قرار دارند». علاوه براین استانها، در چندین شهرستان و استان دیگر هم شرایط حساسی برقرار است که اگر مراقبت ها افزایش پیدا نکند، احتمال ورود آنها به مرحله حاد و شرایط قرمز بالا است.
توصیه مدیرعامل سازمان بهشت زهرا) س (به شهروندان تهرانی
بااینکه استان تهران و پایتخت ایران در ایام گذشته شرایط نسبتاً پایداری داشته؛ اما اخبار رسمی از افزایش چشم گیر مبتلایان در مقایسه با چند هفته گذشته حکایت دارد. دراین باره روز گذشته مدیرعامل سازمان بهشت زهرا به مردم سفارش کرد که بیشتر مراقب باشند و گفت «اگر رعایت نکنید، تهران به روزهای سخت و بحرانی کرونا بازمی گردد». «سعید خال»، مدیرعامل سازمان بهشت زهرا (س)، با تاکید بر ضرورت ادامه مستمر رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی از طرف شهروندان تهرانی اظهار داشت: «اگر شهروندان تهرانی نکات بهداشتی و سفارش های وزارت بهداشت را جدی نگیرند، تهران به روزهای سخت و نامتصور گذشته بحران کرونا بازمی گردد». به گزارش روابط عمومی این سازمان، خال درباره پرسنل بهشت زهرا و تلاش آنها در طول این مدت هم اظهار داشت: «پرسنل گم نام سازمان بهشت زهرا (س) از نخستین ساعات شیوع بیماری در کشور به تکریم خانواده های داغدار تهرانی و خدمات رسانی با بالاترین سطح رضایتمندی شهروندان پرداخت و البته روزهای سخت و تصورناپذیری را پشت سر گذاشتیم». او افزود: «به شهروندان سفارش می نماییم که با پشتکار و اهتمام نکات بهداشتی را جدی گرفته تا روزهای سخت تهران تکرار نشود». مدیرعامل سازمان بهشت زهرا (س) افزود: «رعایت نکردن شهروندان یعنی ازبین رفتن همه تلاش ها و فداکاری هایی که تابحال همه دست به دست هم در خدمات رسانی و بهبود شرایط داشته اند؛ بدین سبب سفارش همیشگی ما به شهروندان محترم، استمرار مداوم در رعایت فاصله گذاری اجتماعی و پروتکل های بهداشتی است». خال درباره عملکرد این سازمان در ماه های گذشته هم اظهار داشت: «درحالی که همه جهان حتی کشورهای پیشرفته جهان نظیر آمریکا و ایتالیا و… در مدیریت اجساد و عملیات تدفین در کرونا گرفتار مشکل جدی شده بودند، بهشت زهرای تهران عملکرد مطلوب قابل دفاعی از خود ارائه داد؛ به شکلی که دکتر زالی، فرمانده ستاد کرونای تهران، اقدامات این سازمان در کرونا را حماسه ای ملی و فراملی توصیف کرده بود».
محرز: جوانان پروتکل های بهداشتی مقابله با کرونا را رعایت کنند
عضو کمیته کشوری مبارزه با بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به جوانان سفارش کرد با رعایت پروتکل های بهداشتی، حلقه وصل انتقال ویروس کرونا از جامعه به خانواده نشوند. «مینو محرز» که با ایرنا سخن می گفت، درباره بی توجهی به مراقبت های فیزیکی آگهی داد و اظهار داشت: «این روزها شاهد می باشیم که خانواده ها در سایه غفلت از ویروس کرونا و جدی نگرفتن آن، به دورهمی و دید و بازدید پرداخته اند و سپس در مراجعه به پزشک، تست کرونای آنان مثبت اعلام شده است». او افزود: «وقتی همه مراکز بازگشایی شد، خانواده ها به بهانه اینکه در دوران قرنطینه حوصله شان سر رفته، به این مراکز مراجعه کردند. این مراجعه اگر با رعایت فاصله گذاری فیزیکی و پروتکل های بهداشتی بود، مشکل آفرین نبود؛ اما متأسفانه مسائل جدی گرفته نمی شود». عضو کمیته کشوری مبارزه با بیماری های واگیر وزارت بهداشت با تاکید بر این نکته که همه مواردی که موجب شد ویروس کرونا در ماه های قبل تا حدودی مهار شود، از میان رفته و شاهد افزایش مبتلایان هستیم، تصریح کرد: «استفاده از ماسک یکی از موارد کنترل کننده بود که این روزها شاهدیم که غیر از عده قلیلی، هیچ کس ماسک نمی زند؛ به این گمان که کرونا تمام شده است. ویروس کرونا به هیچ وجه تمام نشده است و مدت زمان زیادی آنرا خواهیم داشت». یکی از نکات مطرح شده در توضیحات خانم محرز رابطه تنگاتنگ علایم ویروس کرونا با تعداد مبتلایان است که دراین باره اظهار داشت: «هرچه تعداد بیمار مبتلا بیشتر شود، به همان اندازه علایم ویروس کرونا متفاوت می شود. در ابتدا که ویروس در چین تظاهر پیدا کرد، تب و سرفه از علایم اصلی برشمرده می شد؛ اما به تدریج با گسترش در دیگر نقاط دنیا، تظاهرات دیگری مانند تظاهرات پوستی هم از خود نشان داد». او افزود: «تنها راه مقابله و پیشگیری با این ویروس، حفظ فاصله گذاری فیزیکی، استفاده از ماسک و حتی الامکان نرفتن به مراکز پرتجمع است. به شدت سفارش می شود که شهروندان در استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی از ماسک استفاده کنند». وی در بخش دیگر از این گفت و گو به مقایسه تاب آوری و مقاومت ایران در مقابل کرونا با دیگر کشورها پرداخت و تصریح کرد: «به دلیل طولانی شدن مدت زمان این ویروس، برای همه جهانیان خسته و کسل کننده شده است؛ اما متأسفانه دراین میان، جوانان تقریباً رعایت نمی کنند؛ درحالی که متصل کننده زنجیره بیماری از جامعه به خانواده هستند». محرز با تاکید بر اینکه آمارها را باید جدی گرفت، اظهار داشت: «اوج بیماری شاید کاهش پیدا کرده باشد؛ اما همچنان روزانه جان انسان ها را می گیرد و افراد را مبتلا می کند. در بعضی استانها مانند کرمانشاه و آذربایجان غربی شدت یافته و گرما هم نتوانسته مانع شیوع آن شود».
امیدواری سازمان جهانی بهداشت به یافتن واکسن کرونا تا آخر سال میلادی
در این شرایط که همچنان ویروس کرونا در کشورهای مختلف جان افراد را می گیرد، امیدها به یافتن واکسن همچنان ادامه دارد. دراین باره یک کارشناس ارشد سازمان جهانی بهداشت (WHO) امیدوار است که واکسن کرونا تا آخر سال جاری میلادی (۲۰۲۰) با موفقیت تولید شده و صدها میلیون دوز از آن در مرحله اول در اختیار اقشاری که بیشتر در معرض خطر هستند، قرار بگیرد. به گزارش ایسنا، «سمیه سوامیناثان»، دانشمند ارشد سازمان جهانی بهداشت، دراین باره اظهار داشت: «هرچند هنوز به واکسنی دست نیافته ایم؛ اما حدود ۲۰۰ واکسن بالقوه تحت بررسی است و ۱۰ واکسن بالقوه به مرحله آزمایش انسانی رسیده است». وی همینطور تصریح کرد که هرچند تولید واکسن فرایندی پیچیده است؛ اما او به یافتن یک واکسن امیدوار است؛ چونکه اگر یکی از تلاش ها به جایی نرسد، همچنان گزینه های دیگری وجود دارند که کار روی آنها به تولید واکسن منجر شود. بنابر گزارش بی بی سی، سوامیناثان که بالاترین مقام علمی سازمان جهانی بهداشت است، ابراز امیدواری کرده که تا آخر سال جاری میلادی واکسنی تولید شود و در مرحله اول در اختیار اقشاری مثل کادر درمانی، کارکنان فروشگاه ها یا ساکنان مکان های با سرایت بالا مانند خانه های سالمندان و زندان ها قرار بگیرد. بنابر گزارش شبکه خبری «ان دی تی وی»، وی همینطور امیدوار است که تا آخر سال ۲۰۲۱ نیز دست کم دو میلیارد دوز دیگر از این واکسن تولید شود.
آمار جهانی کووید ۱۹
تعداد مبتلایان و قربانیان کروناویروس جدید، عامل بیماری همه گیر کووید ۱۹ همچنان در جهان رو به افزایش است و تابحال بیش از ۸.۵ میلیون نفر در ۲۱۳ کشور و منطقه در سراسر دنیا به این بیماری مبتلا شده اند. تازه ترین آمارها حاکی از آنست که شمار قربانیان کووید ۱۹ به ۴۵۶ هزار و ۴۵۸ نفر رسیده و تابحال ابتلای هشت میلیون و ۵۸۶ هزار و ۱۱۵ نفر نیز به این بیماری تأیید شده است. همین طور بنابر تازه ترین آمارها چهار میلیون و ۵۳۵ هزار و ۲۴۵ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ تابحال بهبود یافته اند. آمریکا همچنان با اختلاف زیاد از سایر کشورها در صدر لیست مناطق درگیر با بیماری کووید ۱۹ قرار داشته و بالاترین آمار قربانیان و مبتلایان به این بیماری را به خود مختص کرده است. بعد از آن، برزیل و روسیه نیز به لحاظ تعداد مبتلایان به ترتیب در رتبه های دوم و سوم جای گرفته اند. همین طور پس از آمریکا هم اکنون دو کشور برزیل و انگلیس، بالاترین تعداد قربانیان کووید ۱۹ را دارند. بنا بر گزارش پایگاه اطلاع رسانی «ورلداُمتر»، تعداد مبتلایان و قربانیان این بیماری در کشورهایی که بنا بر گزارش های رسمی بالاترین آمارها را داشته اند تا لحظه انتشار این خبر به ترتیب به شرح زیر است: ایالات متحده دو میلیون و ۲۶۳ هزار و ۷۴۹ مبتلا، ۱۲۰ هزار و ۶۸۸ قربانی. برزیل ۹۸۳ هزار و ۳۵۹ مبتلا، ۴۷ هزار و ۸۶۹ قربانی. روسیه ۵۶۱ هزار و ۹۱ مبتلا، ۷۶۶۰ قربانی. هند ۳۸۱ هزار و ۴۸۵ مبتلا، ۱۲ هزار و ۶۰۵ قربانی. انگلیس ۳۰۰ هزار و ۴۶۹ مبتلا، ۴۲ هزار و ۲۸۸ قربانی. اسپانیا ۲۹۲ هزار و ۳۴۸ مبتلا، ۲۷ هزار و ۱۳۶ قربانی. پرو ۲۴۴ هزار و ۳۸۸ مبتلا، ۷۴۶۱ قربانی. ایتالیا ۲۳۸ هزار و ۱۵۹ مبتلا، ۳۴ هزار و ۵۱۴ قربانی. شیلی ۲۲۵ هزار و ۱۰۳ مبتلا، ۳۸۴۱ قربانی. ایران ۱۹۷ هزار و ۶۴۷ مبتلا، ۹۲۷۲ قربانی از طرف دیگر هم زمان با آغاز موج دوم کرونا در چین، هزاران نفر از ساکنان پکن، پایتخت این کشور روز پنجشنبه) مورد آزمایش کرونا قرار گرفتند. دولت چین نیز می گوید که جای نگرانی نیست و موج دوم کرونا در این کشور کاملاً «تحت کنترل» است.


منبع:

1399/03/31
14:55:42
5.0 / 5
1851
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است