مصرف سالانه نیم میلیون تن كیسه پلاستیكی در كشور

مصرف سالانه نیم میلیون تن كیسه پلاستیكی در كشور

به گزارش حیوان خانگی بگیر مدیركل دفتر مشاركت های مردمی و مسئولیت های اجتماعی سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به اینكه سالانه در كشور ما نیم میلیون تن كیسه پلاستیكی مصرف می شود، اظهار داشت: هم اكنون پیش نویس لایحه كاهش مصرف پلاستیك در كشور تدوین و به كمیسیون زیربنایی دولت عرضه شده است.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، ژیلا آقایی به مناسبت روز جهانی بدون پلاستیک اظهار نمود: طی قرن گذشته پلاستیک به علت سهل الوصول بودن وارد زندگی مردم شده است و در ابتدا هیچ کس تصور نمی کرد که این محصول بتواند تبدیل به معضلی برای محیط زیست و زمین شود.
تولید روزانه ۵۸ هزار تن پسماند عادی در کشور
وی با اشاره به اینکه امروز (۱۱ جولای) به علت جلب توجه مردم جهان به صدمه های زیست محیطی مصرف پلاستیک روز جهانی «بدون پلاستیک» نامگذاری شده است، خاطرنشان کرد: در کشور ما روزانه ۵۸ هزار تن پسماند عادی تولید می شود که از این میزان بین ۱۵ تا ۲۰ درصد پسماند خشک قابل بازیافت است که تنها ۹ درصد آن وارد چرخه بازیافت می شود.
کشور ما جزو ۱۰ کشور اول مصرف کننده پلاستیک در جهان
مدیرکل دفتر مشارکت های مردمی و مسئولیت های اجتماعی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه کشور ما جزو ۱۰ کشور اول مصرف کننده پلاستیک در جهان است، اظهار داشت: هر ایرانی روزانه به صورت متوسط سه کیسه پلاستیکی مصرف می کند که ۹۶ درصد آن مستقیم وارد سطل های زباله می شود.

آقایی افزود: در کشور ما همینطور سالانه نیم میلیون تن کیسه پلاستیکی مصرف می شود که اگر این میزان مصرف را مدیریت نکنیم یک فاجعه محیط زیستی را در پیش خواهیم داشت.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه در کشور ما قوانین بازدارنده ای برای کاهش و منع مصرف پلاستیک و از طرفی سیاست های تشویقی وجود ندارد، اظهار داشت: این مورد سبب گشته است که نتوانیم در حوزه کاهش مصرف بی رویه پلاستیک اقدام شاخصی انجام دهیم.
تدوین پیش نویس لایحه کاهش مصرف پلاستیک در کشور
مدیرکل دفتر مشارکت های مردمی و مسئولیت های اجتماعی سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: سال قبل هیات وزیران بر مبنای ماده ۴ قانون مدیریت پسماند به سازمان محیط زیست ابلاغ نمود که با همکاری وزارت صنعت لایحه ای را برای پشتیبانی از واحدهای بازیافت و کاهش مصرف پلاستیک تدوین کند. هم اکنون پیش نویس این لایحه آماده و به کمیسیون زیربنایی دولت عرضه شده است. امیدواریم با تصویب و ابلاغ این لایحه اقداماتی (هر چند دیر) برای کاهش مصرف پلاستیک و اعمال قوانین بازدارنده داشته باشیم.

آقایی با اشاره به اینکه ایجاد برخی قوانین مانند عدم توزیع مجانی پلاستیک و قیمت گذاری روی آن می تواند در کشور ما بر کاهش مصرف پلاستیک موثر واقع شود، اظهارکرد: البته در کنار این ها نباید از مبحث آگاهی رسانی به شهروندان درمورد مضرات پلاستیک برای محیط زیست و سلامت غافل شویم.

وی با اشاره به اینکه سازمان حفاظت محیط زیست همزمان با بیان ممنوعیت استفاده از بطری های آب معدنی در زیر مجموعه های خود این مورد را به صورت یک پیشنهاد برای تمام دستگاه های دولتی به هیات دولت فرستاد، اظهار داشت: متاسفانه در این حوزه مقاومت هایی وجود دارد و تا زمانی که نتوانیم جایگزین های مناسبی را اعلام نماییم کار کمی سخت خواهد بود.

مدیرکل دفتر مشارکت های مردمی و مسئولیت های اجتماعی سازمان حفاظت محیط زیست در انتها یک گفت و گوی اینترنتی اظهار داشت: درحال حاضر کمیته کاهش مصرف پلاستیک در سازمان محیط زیست شکل گرفته است و نمایندگان فروشگاه های زنجیره ای بعنوان اماکنی که در آنها مصرف پلاستیک بسیار بالا است در این کمیته دعوت به همکاری شده اند. امیدواریم با همکاری دستگاه های ذی ربط و آگاه سازی مردم، کاهش مصرف پلاستیک در کشور را شاهد باشیم.
1399/04/21
21:34:46
5.0 / 5
1815
تگهای خبر: آب , بازیافت , تولید , حفاظ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است