انتقاد محیط زیست از طرح مجلس برای حذف سهم صندوق محیط زیست از عوارض آلایندگی

انتقاد محیط زیست از طرح مجلس برای حذف سهم صندوق محیط زیست از عوارض آلایندگی

به گزارش حیوان خانگی بگیر معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با انتقاد از طرح یك فوریتی اختصاص یك درصد از درآمد عوارض آلایندگی ها به شهرداری ها و دهیاری ها و عدم پرداخت آن به صندوق ملی محیط زیست اظهار داشت: چنین مسئله ای نشان میدهد كه موضوعاتی مانند پرداخت حقوق و مضیقه بودجه شهرداری ها برای نمایندگان مجلس با اهمیت تر از سلامت و محیط زیست است.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، بر اساس قانون بودجه سال ۹۹ قرار شد که از شروع امسال قسمتی از عوارض آلایندگی که قبل از این به حساب شهرداری ها و دهیاری ها واریز می شد به صندوق محیط زیست برای رفع آلایندگی صنایع پرداخت گردد. درحالی این مساله مورد موافقت کمیسیون تلفیق قرار گرفته و قسمتی از این عوارض آلایندگی به صندوق محیط زیست نیز پرداخته شده بود که روز گذشته نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرح یک فوریتی اختصاص یک درصد از درآمد عوارض آلایندگی ها به شهرداری ها و دهیاری ها و عدم پرداخت آن به صندوق محیط زیست را تصویب کردند.

مسعود تجریشی در گفت و گو با ایسنا ضمن انتقاد از چنین اقدامی اظهار نمود: طرح یک فوریتی نمایندگان مجلس شورای اسلامی در خصوص اختصاص یک درصد از درآمد عوارض آلایندگی به شهرداری ها و دهیاری ها و عدم پرداخت آن به صندوق محیط زیست نشان میدهد که موضوعاتی مانند پرداخت حقوق و مضیقه بودجه شهرداری ها برای نمایندگان مجلس با اهمیت تر از سلامت مردم است. بجای آنکه به فکر حل مشکل آلایندگی صنایع و سلامت مردم باشیم موضوعاتی مانند مضیقه بودجه شهرداری ها را مطرح می نماییم و آنرا در مقابل محیط زیست قرار می دهیم.

وی افزود: این مساله مانند آن است که حالا بجای آنکه به وزارت بهداشت برای کنترل بیماری کووید ۱۹ کمک نماییم و بودجه های لازم را به این دستگاه اختصاص دهیم به فکر پرداخت دستمزدها از این بودجه بیفتیم.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: اگر پرداخت قسمتی از عوارض آلایندگی به صندوق محیط زیست متوقف شود ما دو راه بیشتر نخواهیم داشت؛ یا باید صنایع آلوده کننده محیط زیست را تعطیل و کارگران را بیکار نماییم یا اجازه دهیم صنایع آلوده به فعالیت خود ادامه دهند و سلامت مردم را به خطر اندازند.

تجریشی با تاکید بر اینکه این مسئله می تواند امتحانی برای مجلس باشد، اشاره کرد: درحال حاضر فاضلاب تعداد زیادی از صنایع بدون تصفیه شدن رها می شود این درحالیست که تعداد زیادی شرکت دانش بنیان وجود دارد که می توانند این مشکل را رفع و فاضلاب را تبدیل به آب جدید برای صنایع کنند. چنانچه این اقدامات با بودجه صندوق محیط زیست و عوارض آلایندگی انجام نشود برای کشور فاجعه زیست محیطی خواهد بود.

به گفته وی حل مشکلات مالی شهرداری ها از عوارض آلایندگی و بودجه صندوق محیط زیست مانند آن است که بگوییم برای حل این مشکل شهرداری ها مبادرت به تراکم فروشی کنند.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به اینکه از شروع امسال ۳۵ درصد عوارض آلایندگی صنایع به صندوق محیط زیست اختصاص یافته بود، اظهار داشت: ریالی از این پول در سازمان حفاظت محیط زیست هزینه نمی شد و ما با بهره گیری از این بودجه به صنایع بزرگ برای رفع آلایندگی با مشارکت شرکت های دانش بنیان تسهیلات پرداخت می کردیم. چنانچه طرح یک فوریتی نمایندگان مجلس تصویب شود دیگر تسهیلاتی برای رفع آلایندگی صنایع وجود نخواهد داشت.

تجریشی با اعلان اینکه حدود ۵۰۰ میلیارد تومان تقاضا برای وام رفع آلایندگی داشتیم، اشاره کرد: با پرداخت قسمتی از عوارض آلایندگی به صندوق محیط زیست، علاوه بر رفع آلایندگی فرصت های مناسبی نیز برای اشتغال زایی و فعالیت شرکت های دانش بنیان ایجاد می شود که همه این ها می تواند درصورت تصویب طرح مجلس از بین برود.

وی در ادامه ضمن اشاره به اقداماتی که برای رفع آلایندگی با تسهیلات صندوق محیط زیست انجام شده است، اظهار نمود: برای مثال در شهرک صنعتی چرم شهر تبریز حدود ۱۳۰ واحد تولید چرم وجود دارد که فاضلاب آنها یکی از معضلات زیست محیطی ما در سازمان محیط زیست بود. حالا پارک علم و فناوری کرمانشاه پروژه ای را برای راه اندازی سیستم تصفیه خانه فاضلاب در این مکان تعریف کرده است که می تواند با بودجه ای حدود ۳۳ میلیون تومان اجرایی شود. مشابه این موارد را در شهرهای دیگر کشور نیز داشتیم.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست در آخر اظهار داشت: ما طی چند روز آینده با کمیسیون های مجلس جلسه داریم و امیدواریم بتوانیم مانع اجرای این طرح شویم.

به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، طرح ها و لوایح یک فوریتی بعد از تصویب فوریت به کمیسیون های اصلی و فرعی ارجاع می شود تا خارج از نوبت مورد بررسی و تصویب قرار گیرد. گزارش کمیسیون درباره این طرح ها و لوایح حداقل ۴۸ ساعت پیش از طرح در مجلس چاپ و بین نمایندگان توزیع می شود.

منبع:

1399/07/07
13:28:45
5.0 / 5
1403
تگهای خبر: آب , بهداشت , بیماری , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است