استاندار مركزی خبر داد:

جمع آوری 1100 لاشه پرنده مبتلا به آنفلوآنزا از میقان

جمع آوری 1100 لاشه پرنده مبتلا به آنفلوآنزا از میقان

به گزارش حیوان خانگی بگیر مرکزی استاندار مرکزی از جمع آوری 1100 لاشه پرنده مبتلا به آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان از تالاب میقان اراک اطلاع داد.


سید علی آقازاده چهاردهم آذرماه در جریان بازدید از تالاب میقان اراک و روند کنترل و مدیریت آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در این منطقه اظهار نمود: از همان لحظات ابتدایی دریافت گزارشات دامپزشکی و محیط زیست، در خصوص شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در تالاب میقان اراک و در میان پرندگان مهاجر، جلسات ستاد استانی با محوریت ستاد مدیریت بحران شکل گرفت و بلافاصله عملیات جمع آوری لاشه های این پرندگان شروع شد.
وی با اشاره به اینکه تابحال 1100 لاشه پرنده مبتلا به آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان از سطح تالاب میقان اراک جمع آوری شده است، اضافه کرد: به منظور مدیریت این بیماری مبلغ فوری از محل اعتبارات استانی تزریق شد و در اختیار محیط زیست استان قرار گرفت.
استاندار مرکزی با تکیه بر اینکه کار کردن در این شرایط در تالاب میقان اراک بسیار دشوار است، اظهار داشت: همکاران محیط زیست با همه مشقت ها هر روز طی دو هفته اخیر از بامداد تا شب مشغول جمع آوری اجساد پرندگان تلف شده و دفن آنها با شیوه بهداشتی هستند و خوشبختانه طبق گزارشات روزانه دریافتی، تابحال نفوذی از این بیماری در مرغداری های صنعتی و خانگی استان و پرندگان خانگی وجود نداشته است.
وی خاطرنشان کرد: کنترل بیماری در سطح تالاب میقان و پیشگیری از نفوذ این بیماری در مرغداری های صنعتی و خانگی نشان از عملکرد مطلوب ستاد مدیریت بحران استان دارد و از همه مردم بخصوص روستاییان اطراف تالاب درخواست می شود به شدت مراقب باشند تا حیوانات خانگی بیرون نیایند چونکه اگر این بیماری شایع شود امکان دارد 10 ها هزار قطعه پرنده خانگی و مرغ را معدوم نماییم که کار بسیار سختی در این شرایط اقتصادی خواهد بود.
آقازاده بیان نمود: برپایه برخی گزارشات، سگ های بعضی از روستاییان وارد تالاب می شوند و اگر این اتفاق بیفتد امکان دارد منتقل کننده ویروس باشند بنابراین روستاییان حاشیه تالاب باید به شدت مراقبت کنند. مسؤلان هم مشغول مدیریت شرایط تالاب هستند و امیدواریم بدون هیچ تلفاتی در مرغداری های خانگی و صنعتی ظرف دو تا سه هفته آینده این بیماری را که پرندگان مهاجر با خود آوردند، کنترل نماییم.1399/09/14
20:45:02
5.0 / 5
1009
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است