حاكمیت خشكسالی شدید در بیشتر نقاط كشور

حاكمیت خشكسالی شدید در بیشتر نقاط كشور

به گزارش حیوان خانگی بگیر رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی از خشکسالی شدید در بیشتر نقاط کشور اطلاع داد و اظهار داشت: آثار کم بارشی را بزودی روی سدها خواهیم دید.احد وظیفه در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه طی دو هفته ابتدایی فروردین ماه در کل کشور تنها ۱۷ میلیمتر بارش داشتیم که این میزان نسبت به میانگین دراز مدت کشور حدود ۸۵ درصد کمتر است، اظهار نمود: ازاین رو نوروز خیلی کم بارشی داشتیم البته بارش ها در زمستان ۹۹ هم کمتر از حد نرمال بود و این مساله سبب گشته است که در خیلی از نقاط کشور با کم بارشی مواجه باشیم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در جنوب کشور وضعیت بارش ها بسیار بد است، خاطرنشان کرد: در دو استان هرمزگان و سیستان و بلوچستان بارش ها بیشتر از ۹۰ درصد کمتر از میانگین دراز مدت کشور گزارش شده است. از سویی دیگر طی دو هفته ابتدایی بهار برخی از استان های کشور ازجمله یزد، هرمزگان، کهگیلویه و بویراحمد، کرمان، فارس، سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی، بوشهر و اصفهان هیچ بارشی دریافت نکردند.

رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی اضافه کرد: در تعدادی دیگر از استان ها ازجمله چهارمحال و بختیاری، خوزستان، سمنان، قم و لرستان بارش ها طی نوروز ۱۴۰۰ درحد یک میلیمتر و حتی کمتر از آن بوده این درحالیست که ما طی دو سال قبل در خیلی از این نقاط با بارش های شدید و حتی سیل مواجه بودیم. چنین موضوعی نشان داده است که تغییر اقلیم اثرات بسیار متغیری دارد.

وظیفه ضمن اشاره به اینکه به صورت کلی طی دو هفته ابتدایی بهار هیچ بارشی در جنوب، جنوب غرب و شرق کشور نداشتیم، اظهار داشت: از مهرماه تابحال تنها حدود ۴۸ درصد از آب سالانه حاصل از بارش ها تأمین شده است که این وضعیت نگران کننده است.

به گفته وی از آغاز مهرماه تابحال در کشور حدود ۱۱۰ میلیمتر بارش داشتیم که این میزان نسبت به حد نرمال ۳۹ درصد و نسبت به سال قبل ۴۹ درصد کمتر است. به صورت کلی درحال حاضر در بیشتر نقاط کشور خشکسالی شدید حاکم است. در چنین شرایطی دِبی یا آبدهی رودخانه ها کم می شود و تأمین انرژی توسط نیروگاه های برق آبی کاهش خواهد یافت همینطور کشت دیم در استان های مختلف هم به شدت تحت تأثیر قرار خواهد گرفت.

رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی با اشاره به اینکه به علت بارش های خوب طی سال آبی زراعی گذشته امکان دارد ذخیره سدها در کشور مناسب باشد، خاطرنشان کرد: بزودی و همزمان با شروع فعالیت کشاورزی طی سال جاری، آثار کم بارشی را بر سدهای کشور خواهیم دید.

وظیفه در انتها ضمن اشاره به اینکه پیشبینی می نماییم که بهار با کم بارشی با اتمام برسد، اظهار نمود: از سویی دیگر دمای هوا هم طی این فصل حدود یک تا ۱.۵ درجه بالای حد نرمال خواهد بود.

منبع:

1400/01/14
22:58:26
5.0 / 5
574
تگهای خبر: آب , اقلیم , بارش , كشاورزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
لینکهای حیوان خانگی بگیر
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است