به مناسبت روز جهانی زمین؛

تغییرات اقلیمی و گرمایش زمین، تهدیدی جدی برای بقای بشر

تغییرات اقلیمی و گرمایش زمین، تهدیدی جدی برای بقای بشر

۲۲ آوریل مصادف با دوم اردیبهشت سال جاری «روز جهانی زمین» است و «احیای زمین، افزایش بهره وری برای توسعه پایدار» بعنوان شعار سال جاری انتخاب گردید. مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران، می گوید: عوارض و نتایج مسائل زیست محیطی با قدرت و سرعت بالایی نمایان نمی شوند اما مسائلی جدی هستند که می تواند بقای انسان و سایر موجودات زنده را در کره زمین تهدید کنند.شینا انصاری در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: مبحث بی توجهی به ملاحظات محیط زیستی در سطح جهانی باعث شد پس از انتشار کتاب «بهار خاموش» خانم راشل کارسون و در نخستین اجلاس جهانی زمین در استکهلم، ۲۲ آوریل "روز زمین" نام بگیرد تا همه جهانیان برای حفاظت از این سیاره قابل سکونت برای بشر و پیشگیری از اقداماتی که سبب تخریب هر چه بیشتر آن می شود، اقدام نمایند.

وی افزود: متاسفانه به رغم اقدامات انجام شده برای حفاظت از زمین طی پنج دهه گذشته، تخریب ها در سطح جهانی روند بسیار گسترده و فزاینده ای داشته است. عدم توازن میان ظرفیت زیستی کره زمین و تقاضای بشر با بهره کشی های بی حد و حصر از منابع سبب شده است که این سیاره دیگر توان صدمه ها و دستکاری های بیشتر انسان در طبیعت را نداشته باشد. افزایش دو برابری جمعیت جهان در نیم قرن گذشته و ترویج مصرف گرایی سبب شده که منابع تجدیدشدنی زمین سریع تر از قدرت بازتولید آنها مصرف و در نتیجه هر ساله مقدار زیادی از ذخایر طبیعی جهان نابود شود.

انصاری ضمن اشاره به اینکه در ایران هم طی دهه های گذشته تمرکز صرف بر توسعه اقتصادی سبب افزایش فعالیت ها و ایجاد واحدهای صنعتی و تولیدی شد، خاطرنشان کرد: متاسفانه ضوابط محیط زیستی در این فعالیت ها و واحدهای صنعتی و تولیدی مغفول مانده و همین مبحث سبب وارد شدن لطمات جبران ناپذیری بر محیط زیست، منابع آب و خاک، تخریب زیستگاه ها و بروز سایر مسائل و مشکلات محیط زیستی دیگر در کشور شده است.

به گفته مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران، در واقع بی توجهی به توسعه پایدار یا توسعه ای که به موازات موضوعات اقتصادی و اجتماعی محیط زیست را هم در اولویت و در بطن خود داشته باشد، مسایل و چالش های محیط زیستی زیادی را در کشور بوجود آورده است.

وی با اشاره به اینکه طی دو تا سه دهه اخیر توجه به مبحث محیط زیست در اسناد بالادستی و قوانین دائمی و برنامه ای بخصوص از قانون برنامه چهارم توسعه به بعد ظرفیت های قانونی نسبتا خوبی برای لحاظ موضوعات محیط زیستی در فعالیت ها و پروژه ها فراهم نمود، تصریح کرد: با این وجود تنها ظرفیت های قانونی کفایت نمی کند بلکه ضمانت اجرای این قوانین و بستر هموار اجرای آنها از نکات مهمی است که سبب شده در خیلی از موارد این قوانین نتوانند به درستی اجرایی شوند.

انصاری ضمن اشاره به اینکه مبحث تغییرات اقلیمی همانند پاندمی کووید-۱۹ که کشورهای جهان را متاثر کرده است هم اکنون یک مساله و بحران جهانی است، اظهار نمود: تفاوت موضوعات محیط زیستی با اپیدمی یک بیماری ویروسی در این است که عوارض و نتایج مسائل محیط زیستی مانند گرمایش زمین خیلی سریع قدرت ظهور و نمود ندارد اما به هر صورت اجماع نظرات دانشمندان و کارشناسان بر واقعی بودن مساله گرمایش زمین و لزوم همگرایی و انجام اقدامات جهانی برای مقابله با این مشکل - که بقای انسان وسایر موجودات زنده را در کره زمین تهدید می کند - دلالت دارد.

وی افزود: مبحث محدودکردن افزایش درجه حرارت کره زمین نسبت به دوران پیش از زغال سنگ به دو درجه سانتیگراد و مقابله با پدیده گرمایش زمین بیشتر از هر چیز نیازمند اجرای موثر برنامه «گذار انرژی» است. سیاستگذاری دولت ها محرک اصلی برای طی سریع تر این مسیر است و اغلب دولت ها آمادگی خویش را برای عبور از این مسیر اعلام نموده اند البته در اکثر موارد سیاست های دولت ها در بخش توسعه انرژی تجدیدپذیر با مسائلی مواجه بوده است. بعنوان مثال یارانه های دولتی در بعضی کشورهای جهان جهت استفاده از سوخت های فسیلی باعث کاهش قابل توجه هزینه های فناوری انرژی های تجدیدپذیر شده است. در واقع وجود موانع اساسی در توسعه انرژی های تجدیدپذیر سبب حرکت نماید در به کارگیری این منابع انرژی بخصوص در کشورهای در حال توسعه می شود.

مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران ضمن تاکید بر اینکه در کشور ما به علت شرایط خاص جغرافیایی قابلیت های زیادی جهت استفاده از انرژی­ های تجدیدپذیر وجود دارد، اظهار داشت: شهر تهران هم از پتانسیل قابل توجهی برای بهره گیری از انرژی های نو و بخصوص انرژی خورشیدی برخوردار می باشد و به کارگیری این نوع انرژی راهکار مناسبی برای غلبه بر معضلات محیط زیستی پایتخت و سایر شهرهای بزرگ کشور است.

وی افزود: شهرداری تهران بعنوان متولی اصلی مدیریت شهری و با عنایت به در اختیار داشتن بیشترین فضاهای عمومی و نیمه عمومی شهر، سیستم حمل و نقل عمومی و سیستم نظارت بر ساخت و ساز در پهنه ­های مختلف شهر می تواند در توسعه انرژی های تجدیدپذیر در شهر تهران نقش مهمی را ایفا کند البته اقدامات انجام شده برای توسعه انرژی های تجدیدپذیر و کاهش آلودگی و انتشار گازهای گلخانه ای بر مبنای برنامه سوم توسعه شهر تهران با تاکید بر افزایش ظرفیت سالانه هنوز در ابتدای راه است اما با این وجود پیگیری تأمین دو درصد انرژی مصرفی در فضاهای تحت مدیریت شهرداری تهران به صورت سالانه از انرژی های تجدیدپذیر و راه اندازی نیروگاه های خورشیدی با ظرفیت ۶۰۰ کیلووات ساعت پارسال نوید بخش آغاز حرکت در جاده ناهموار توسعه انرژی های تجدیدپذیر است. به رغم تحریم ها، نوسانات نرخ ارز و ریسک بالای سرمایه گذاری این صنعت استمرار برای حرکت در این راه نیازمند حمایت بیشتر از طرف دولت و سطوح بالای حاکمیت خواهد بود.

انصاری در انتها اظهار داشت: استفاده از انرژی های تجدیدپذیر، توسعه خطوط ریلی، کاهش پسماند، بازیافت و استفاده مجدد از آن، حفظ و گسترش گیاهان سبز شهری، توسعه و نوسازی سیستم حمل و نقل عمومی، کاهش هدر رفت آب، استفاده از فناوری های صرفه جویی آب و استفاده از منابع آب غیر متعارف مانند فاضلاب تصفیه شده برای مصارف کشاورزی و آبیاری همچون راهکارهایی است که مورد توجه مدیریت شهری تهران برای بازیابی زمین قرار دارد و می تواند به افزایش بهره وری پایدار کمک نماید.
1400/02/01
22:58:16
5.0 / 5
472
تگهای خبر: آب , اقلیم , بازیافت , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است