تغییر جنسیت اژدهای ریش دار با گرمای محیط

تغییر جنسیت اژدهای ریش دار با گرمای محیط

به گزارش حیوان خانگی بگیر کارشناسان حیات وحش در مطالعات جدید دریافته اند که چگونه دمای محیط، نر یا ماده شدن جنین گونه ای مارمولک معروف به ˮاژدهای ریش دارˮ را تعیین می کند.


به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، این کشف پیشرفتی است که مسیر زیستی تعیین جنسیت در خزندگان را بیشتر از پیش روشن می کند.
زیست شناسان بیشتر از پنج دهه این مورد را می دانستند که در خیلی از خزندگان و ماهی ها، جنسیت جنین در حال رشد، به دمای محیط بستگی دارد اما زمینه و سازوکار دقیق رخ دادن آن فرآیند ناشناخته بود.
درباره اژدهای ریش دار هم کارشناسان می دانستند که نر یا ماده شدن جنین به یک یا دو مسیر بستگی دارد؛ یکی تعیین جنسیت طبیعی کروموزوم های جنسی خزنده بر مبنای ژن های آن و دیگری مسیری که در دماهای بالا، طی فرآیند رشد فعال می شود.
اکنون محققان دانشگاه کانبرا در استرالیا در جریان مطالعه ای جدید، این فرآیند را که «تعیین جنسیت وابسته به دما در مارمولک های اژدهای ریش دار» خوانده می شود، تحلیل و بررسی کردند.
بر اساس اعلام آنها، جنس نر این گونه جانوری، کروموزوم های جنسی همسان و یک جوری (ZZ) در سلول های خود دارند در حالیکه ماده ها دو کروموزوم جنسی متفاوت (ZW) دارند. با این وجود، این نکته که جنین نر در صورت گرم بودن دما به شکل جنین ماده رشد می کند و هم روند دقیق چگونگی رشد جنین ماده، تابحال ناشناخته بود.
کارشناسان در این بررسی، ژنوم تعدادی اژدهای ریش دار را که از تخم بیرون نیامده بودند توالی یابی کردند که این خزندگان یا 1) در دمای به قدر کافی سرد پرورش داده شده بودند تا جنین های دارای کروموزوم ZZ به شکل نر متولد شوند یا 2) همین جنین ها (یعنی با کروموزوم همسان) در دمای به قدر کافی گرم پرورش داده شده بودند تا به شکل جنس ماده متولد شوند.
دانشمندان این نتایج را با داده هایی مقایسه کردند که در آن، جنسیت با ژن های درون کروموزوم های ZW تعیین می شد.
بر اساس آن نتایج، دانشمندان چگونگی رشد دو نوع جنس ماده را (آن هایی که جنسیت شان بر اساس دما و آن هایی که جنسیت شان بر مبنای کروموزوم هاشان تعیین شده بود) با یکدیگر مقایسه کردند.
یافته های فوق این مورد را روشن می کند که مجموعه متفاوت ژن ها در ابتدا در هر دو نوع جنس ماده فعال می باشند اما سپس مسیرهای بیوشیمیایی تحت کنترل این ژن ها، همگرا می شوند تا در جنین مارمولک ها تخمدان تولید شود. بدین سان در جنین های نر که داخل تخم در حال رشد هستند، تحت دمای گرم در محیط پرورش، تخمدان تولید می شود.
به گفته محققان، همچون سارا وایتلی از دانشگاه کانبرا، این مطالعه اولین تحقیقی است که نشان داده است دو راه برای شکل گیری تخمدان در اژدهای ریش دار ماده وجود دارد و این یافته ها، راه را برای آزمایش های آینده به منظور درک نقش هر ژن در سنجش دما و کنترل رشد جنسیتی، باز می کند.
دکتر وایتلی در سخنانی می گوید: این یافته جدید ما را به درک چگونگیِ نقش و تأثیر دما در تعیین جنسیت نزدیک تر می کند و دستاورد شگفت آوری در عرصه زیست شناسی است چون که در شرایطی که زمین به سمت گرم تر شدن می روند، آگاهی از این فرایندهای بیولوژیکی شاید بتواند به پیشگیری از نابودی گونه های حساس تر کمک نماید.
منبع:

1400/02/15
10:00:00
5.0 / 5
452
تگهای خبر: پیشرفت , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است