وضعیت نگران کننده تالاب های کشور

وضعیت نگران کننده تالاب های کشور

به گزارش حیوان خانگی بگیر البرز رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: متاسفانه وضعیت مجموع تالاب های کشور همچون تالاب صالحیه اصلا خوب نیست و کاهش حق آبه و کاهش نزولات آسمانی دلیل اصلی این وضعیت است.علی سلاجقه روز شنبه چهارم تیر ماه در حاشیه مراسم افتتاح نخستین دوره آموزش محیط بانی کشور که در مرکز آموزش محیط بانی برگزار شد، در جمع خبرنگاران ضمن اشاره به هدفگذاری برای کاهش معضل گرد و غبار در کشور اظهار نمود: در این بحث هر هفته نشست ستاد هماهنگی و سیاست گذاری گرد و غبار با حضور دستگاههای ذی ربط برگزار می گردد تا نگرانی مردم در این بحث کاهش پیدا کند.

وی افزود: در بعد بین المللی مسیر پیمایش گرد و غبار در منطقه خاورمیانه و غرب آسیا احصاء شده و در این خصوص نشست هایی با عراق و سوریه برگزار شده است.

وی افزود: تلاش داریم با تقویم زمانی مشخص مبحث گرد و غبار در مبدا کشورهای همسایه را حل نماییم.

این مسئول افزود: در بحث مدیریت گرد و غبار در بعد داخلی هم دستگاه ها مکلف شده اند در بازه زمانی ۱۰ ساله اقداماتی انجام دهند و در نقاطی مثل خوزستان که منشا اصلی هستند هم بنا هم اقدامات ویژه تری صورت بگیرد.

وی توضیح داد: در استانهای البرز، قزوین و تهران جهت باد غالب از غرب به شرق است و در دشت های بویین زهرا و دشت هایی که در راه این استان ها قرار دارند که پوشش گیاهی مناسبی به علت کاهش بارندگی در چند سال وجود ندارد و از سوی دیگر شاهد تغییر کاربری های گسترده در این راه هستیم که همین مساله استانهای البرز و تهران را به شدت تحت تأثیر گرد و غبار قرار داده است.

سلاجقه افزود: باید با برنامه های ویژه همچون ایجاد پوشش گیاهی در این مسیرها گرد و غبار را کنترل نماییم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در پاسخ به خبرنگار ایسنا در خصوص برنامه پیشبینی شده برای نجات تالاب صالحیه اظهار داشت: متاسفانه وضعیت مجموع تالاب های کشور همچون تالاب صالحیه اصلا خوب نیست و کاهش حق آبه و کاهش نزولات آسمانی دلیل اصلی این وضعیت است.

رئیس سازمان محیط زیست افزود: متاسفانه وزارت نیرو در بحث حق آبه همکاری مناسبی نداشته است.

وی ابراز کرد: در بحث نجات تالاب صالحیه استفاده از پساب های کارخانه های اطراف در دستور کار قرار گرفته و چند کارخانه مکلف به راه اندازی تصفیه خانه شده اند و از سوی دیگر استفاده از ظرفیت مخازنی که در بستر رودخانه کردان درحال راه اندازی است هم برای نجات این تالاب استفاده خواهد شد.

وی در بحث لزوم اصلاح قانون استفاده از سلاح اظهار داشت: متاسفانه وقتی که شرایط اقتصادی در حالت نوسان قرار بگیرد، متخلفان سوء استفاده می نمایند و بیشتر به پیکر محیط زیست صدمه می رسانند. در این بحث تلاش کرده ایم محیط بان ها را تجهیز نماییم و امیدواریم در قانون نحوه ی استفاده از سلاح توسط آنها هم اصلاحات مناسبی صورت بگیرد.

منبع:

1401/04/04
14:02:22
5.0 / 5
155
تگهای خبر: آب , آسمان , آموزش , بارندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است