مدیركل منابع طبیعی همدان خبر داد

تشكیل 20 هزار هكتار كانون بیابانی در استان همدان

تشكیل 20 هزار هكتار كانون بیابانی در استان همدان

حیوان خانگی بگیر: مدیركل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان با بیان این كه 65 هزار هكتار از عرصه های این استان در معرض بیابانی شدن قرار دارد، اظهار داشت: 20 هزار هكتار كانون بیابانی در استان همدان تشكیل شده است.


اسفندیار خزائی در گفت‎ ‎وگو با ایسنا، با تاكید بر این كه شرط بیابانی بودن یك منطقه بارش كمتر از 100 میلیمتر در سال است، اضافه كرد: در عرصه های بیابانی اراضی دچار شوری شده و تخریب ساختمان خاك رخ می دهد.
وی با اشاره به این كه در عرصه های بیابانی پوشش گیاهی طبیعی از بین می رود و امكان كشت زراعی وجود ندارد، ادامه داد: با این تعاریف بیابان مختص استان های مركزی كشور است و در استان همدان نوع بهره برداری از آب و خاك سبب تشكیل كانون های بیابانی می گردد.
خزائی خاطرنشان كرد: در سال های گذشته استفاده بیش از اندازه از آب های زیرزمینی، فشار چرای دام و نوع بهره برداری كشاورزان این كانون ها را تشكیل داده، به صورتی كه 65 هزار هكتار از اراضی استان در معرض بیابانی شدن بوده و سازمان جنگل ها قرار گرفته كه در 20 هزار هكتار از عرصه های استان همدان كانون بیابانی تشكیل شده است.
وی با بیان این كه در سال قبل 15 هزار هكتار مطالعه بر روی كانون های بیابانی صورت گرفته است، تصریح كرد: در سال 96 در استان همدان 320 هكتار اجرای عملیات بیابان زدایی همچون كنترل چرای دام، قرق و عملیات اجرایی و احیایی صورت گرفته است.
مدیركل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان با تاكید بر این كه طرح های بیابان زدایی در استان همدان به خوبی اجرا شده است، اضافه كرد: 150 هكتار گونه های گیاهی قره داغ و اتریپلكس در عرصه های استان همدان كشت شده است.
خرائی با اشاره به این كه آتش سوزی به ایجاد كانون های بیابانی كمك می نماید، از كشاورزان خواست از سوزاندن بقایای محصولات كشاورزی در مزارع خودداری كنند.
وی تاكید كرد: بدترین نوع مرتع بهترین عرصه برای حفاظت از خاك است و تلاش منابع طبیعی این است كه با اجرای عملیات آبخیزداری این عرصه ها را احیا و حفظ كند.1397/03/27
14:58:29
5.0 / 5
2155
تگهای خبر: آب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است