باران جان دوباره به زیستگاه تمساح پوزه كوتاه در سرباز بخشید

باران جان دوباره به زیستگاه تمساح پوزه كوتاه در سرباز بخشید

حیوان خانگی بگیر: زاهدان - مدیر كل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان اظهار داشت: براثر بارندگی اخیر در جنوب این استان رودخانه سرباز و بركه های محل زیستگاه تمساح پوزه كوتاه (گاندو) آبگیری شد.


وحید پورمردان روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تصریح كرد: در سالهای گذشته براثر خشكسالی رودخانه سرباز اغلب بركه های محل زیست تمساح پوزه كوتاه مردابی به تدریج خشك شده بودند كه این امر به علت از بین رفتن منابع آبی و غذایی تهدید جدی برای این گونه با ارزش محسوب می شد.
وی افزود: بارندگی اخیر سبب آبگیری بركه های زیست تمساح پوزه كوتاه مردابی شد و امیدی دوباره برای احیاء زیستگاه های آنها در دل دوستداران طبیعت به وجود آورد.
مدیر كل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان اضافه كرد: گاندوها حیواناتی خجالتی و گوشه گیری هستند كه به ندرت به مناطق مسكونی نزدیك می شوند اما به علت خشكسالی های مداوم منطقه و خشك شدن بركه های محل زیستگاه شان در جنوب استان برای پیدا كردن منابع آبی جدید وارد زمین های كشاورزی و روستاهای نزدیك می شدند.
وی بیان كرد: در جهت كاهش تعارضات تمساح با مردم محلی مجموعه محیط زیست سیستان و بلوچستان قدام به آبرسانی سیار به بركه های تمساح و تغذیه دستی آنها می كرد.
پور مردان اضافه كرد: همینطور تمساح های گرفتار شده در منابع آبی كشاورزی از قبیل آب انبارها و چاه ها توسط محیط بانان و همیاران محیط زیست و مردم بومی منطقه زنده گیری و در بركه های مناسب زیست گونه رهاسازی می شوند.
مدیر كل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان اظهار داشت: حدود 500 تمساح پوزه كوتاه ایرانی با نام محلی «گاندو» امسال در سه حوزه پراكنش آن شامل مسیر رودخانه های سرباز، باهوكلات و كاجو سرشماری شدند.
به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایرنا تمساح پوزه كوتاه ایرانی كه بومیان محلی آنرا گاندو می نامند باقیمانده راسته كروكودیل ها كه خود خزندگانی بوده اند كه 225 تا 265 میلیون سال قبل می زیسته اند است.
این جانور تنها گونه از راسته تمساح ها در ایران است كه پهن ترین پوزه را در مقایسه با سایر تمساح ها دارد، یكی از خصوصیات مهم گاندو پاهای قوی آن است، شاید برای همین علت است كه می تواند تا خانه های مردم روستا برود هرچند دلیل معمول آن وجود سیلاب های فصلی و انتقال گاندوها به نزدیكی خانه ها است.
گاندو جانوری بسیار خجالتی، محتاط و ترسو است و به سختی می توان آنرا مشاهده كرد حداكثر طول آنها چهار تا پنج متر است ولی با طول كمتر و بیشتر هم دیده می شوند و غذای اصلی شان به صورت عمده ماهی، لاك پشت، پرندگان آبزی و لاشخورها است.
كروكودیل‏ها یا به گویش محلی گاندو از هندوستان، سیلان تا پاكستان غربی و بلوچستان جنوبی پراكنده ‏اند و رودخانه سرباز غربی ‏ترین نقطه انتشار كروكودیل در آسیاست و دارای ارزش توام ملی و بین‏ المللی است.
7316**3213


1397/08/08
15:06:58
5.0 / 5
2234
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است