آیا شیوع كرونا بر بهبود تنوع زیستی تأثیر گذاشته است؟

آیا شیوع كرونا بر بهبود تنوع زیستی تأثیر گذاشته است؟

به گزارش حیوان خانگی بگیر بیست و دوم ماه مه هرسال كه امسال مصادف با اول خرداد ماه است روز جهانی تنوع زیستی نام گذاری شده است، همینطور درپ‍ی شیوع كرونا و ضرورت قرنطینه خانگی گفته می شود كه اوضاع محیط زیست در سرتاسر دنیا وضعیت بهتری ‍ پیدا كرده است. یك كارشناس ارشد تنوع زیستی می گوید: با عنایت به این كه هرساله در ایران بیشترین شوك در روزهای نوروز و بخصوص سیزدهم فروردین به طبیعت وارد می شود سیزدهم فروردین سال جاری در ایران استثنایی بود اما نمی توانیم بگوییم كه شیوع كرونا به صورت عام تأثیر مثبت كاملا مشهودی در وضعیت حیات وحش گذاشته است چونكه این تأثیر تنها مقطعی است.


سید مهدی نبی یان در گفتگو با ایسنا، افزود: یکی از خصوصیت های دوران کرونایی و قرنطینه خانگی همزمان شدن آن با فصل زاداوری حیات وحش در ایران بود. هرساله به خاطر مسافرت های زیادی که از اواخر اسفند ماه تا اواخر فروردین ماه داریم، تعداد تصادفات جاده ای حیات وحش بسیار بالا می رود و سال جاری با وجود اینکه آمار مشخصی از تعداد کشته شده های جاده ای حیات وحش وجود ندارد اما مطمئنا عدم جابه جایی مردم در این مدت در کاهش میزان این تصادفات موثر بوده است.
وی ضمن بیان اینکه شیوع کرونا و ضرورت ماندن در خانه سبب شد خیلی از شهروندان شهرها و شهرستان های بزرگ در خانه بمانند و به عرصه های طبیعی نروند، تصریح کرد: فرآیند رفتن به مناطق طبیعی در روستاها متوقف نشد، کما اینکه شاید حضور مامورین محیط زیست در عرصه های طبیعی و فعالیت دستگاه های اجرایی به علت شیوع کرونا کمتر شد ازاین رو ما اطلاعات دقیقی درمورد کاهش حضور بومیان در مناطق طبیعی و حتی افزایش تعداد شکارچیان نداریم.
وی تصریح کرد: همزمان شدن شیوع کرونا با فصل زادآوری حیات وحش و رشد پوشش گیاهی در ایران حتما در بالا بردن شانس زادآوری و حفظ نوزادان حیات وحش امسال تأثیر مختصری داشته است.
نبی یان در بخش دیگری از صحبت های خود در پاسخ به این پ‍رسش که مردم و نهادهای دولتی برای حفظ تنوع زیستی کشور چه اقداماتی باید انجام دهند، اظهار داشت: مهم ترین سفارش این است که دولتمردان و تصمیم سازان توسعه با پیوست های محیط زیستی و با دیدن موضوعات در رابطه با تنوع زیستی برنامه های کلان توسعه مانند برنامه های افق های چشم انداز و برنامه های پنج ساله را مد نظر قرار دهند چونکه این کار می تواند کمک زیادی در کاهش تهدید تنوع زیستی کند.
ایشان در ادامه تصریح کرد: نمی توانیم جلوی توسعه را بگیریم چونکه ما احتیاج به بندر، ساحل و اسکله داریم اما اگر هم زمان با تصمیم سازی در جانمایی یا مکان یابی سایت های توسعه مطالعات زیست محیطی هم صورت گیرد می تواند کمک شایانی به کاهش تخریب زیستگاه ها کند.
ایشان در ادامه با اشاره به اینکه یکی از تهدیدات عمده تنوع زیستی کشور رهاسازی غیر علمی گونه های غیر بومی در طبیعت است خاطرنشان کرد: برخی افراد که هیچ تخصصی در زمینه محیط زیست و تنوع زیستی ندارند و برپایه عواطف انسانی به مقولات تخصصی ورود می کنند و به اتفاقات بدی برای طبیعت کشور دامن می زنند مانند رها شدن ماهی های قرمز در منابع آبی و رها شدن لاک پشت گوش قرمز در طبیعت که تهدیدی برای اکوسیستم محسوب می شوند. این افراد غیر متخصص تصور می کنند حیوانی که در اسارت است باید در طبیعت رها شود درحالی که برای تمام گونه ها پروتکل های علمی وجود دارد.
این کارشناس ارشد تنوع زیستی افزود: در بعضی از جنگل های شمال کشور میمون «رزوس» دیده شده است؛ میمونی که از راه قاچاق وارد ایران می شود. افرادی که این حیوان را خریداری می کنند بعد از گذشت مدتی نمی توانند از آن نگهداری کنند و به جای آن که این حیوان را به سازمان حفاظت محیط زیست تحویل دهند تا برنامه ای برای میمون در نظر بگیرد که آن برنامه به احتمال زیاد یا تحویل به باغ وحش است یا Euthanize (مرگ آرام) کردن حیوان است، این میمون را در جنگل رها می کنند. در صورتیکه «رزوس» می تواند هزاران انگل و بیماری را منتقل کند و به یک گونه مهاجم در شمال ایران تبدیل گردد.

وی با تاکید بر اینکه از کارهای مهمی که مردم باید برای حفظ تنوع زیستی انجام دهند توجه به گوشزدهای متخصصین حیات وحش است، اظهار نمود: مردم نباید به تصمیمات خودسرانه که بدون آگاهی گرفته می شود توجه نمایند. احترام گذاشتن و پذیرفتن نکات علمی از جانب کارشناسان حیات وحش بسیار مهم می باشد و تا زمانی که این مورد را نپذیریم همان مسئله ای ‍پیش خواهد آمد که درباره ویروس کرونا پیش آمد که متخصصین بهداشت و درمان و پزشکان یکسری موضوعات یا پروتکل ها را مطرح می کردند اما افراد غیر متخصص که هیچ زمینه ای در علم پزشکی ندارند تجویزهای عجیب و غریبی کردند مانند استعمال روغن بنفشه، بخورهای مختلف و استفاده از پاک کننده های عجیب. متاسفانه این گونه افراد پیگیری کننده های مجازی خیلی زیادی در فضاهای سایبری دارند.

وی با اشاره به اینکه حالا با هجمه ای ‍‍‍‍‍نسبت به کارشناسان محیط زیست روبه رو هستیم، اظهار داشت: به نظر متخصصین و سازمان حفاظت محیط زیست باید اتکا کرد اما متاسفانه با شکل گیری رو به ازدیاد افراد غیر متخصص در محیط زیست روبه رو هستیم که خویش را صاحب نظر در این حوزه می دانند و این سبب می شود که نظر کارشناسان گاهی مورد سوء برداشت قرار بگیرد. حالا طیفی از افرادی که طرفدار حیواناتی مانند سگ های ولگرد و حیوانات شهری هستند با غذا رسانی به این حیوانات سبب افزایش جمعیت آنها می شوند در صورتیکه این کار از نظر کارشناسان محیط زیست یک کار غلط و مردود است، چونکه سگ های ولگرد به یکی از تهدیدات اصلی حیات وحش در کشور تبدیل گشته اند.
نبی یان در انتها با اشاره به اینکه یکی از اشکالات قانع کردن مردمی است که قبلا ذهنشان توسط افراد غیر متخصص آلوده شده است، اظهار داشت: این مساله تنها مربوط به ایران نیست بلکه در کل دنیا با بروز چنین پدیده ای روبه رو هستیم و این یکی از مضراتی است که فضای مجازی در جامعه بوجود آورده است ازاین رو اطلاع رسانی باید مدیریت شود تا بتوان اطلاعات را شفاف در اختیار مردم قرار داد و آنان را به استفاده از این اطلاعات تشویق کرد.
1399/03/02
11:08:37
5.0 / 5
2237
تگهای خبر: آب , باغ , بهداشت , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است