رئیس مركز تحقیقات كنترل دخانیات مطرح كرد؛

اخطار به مادران سیگاری

اخطار به مادران سیگاری

به گزارش حیوان خانگی بگیر رئیس مركز تحقیقات پیشگیری و كنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشكی شهیدبهشتی، نسبت به عوارض خطرناك مصرف مواد دخانی در دوران حاملگی اخطار داد.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از مهر، غلامرضا حیدری، با اشاره به اینکه در خیلی از کشورها به صورت متوسط سن شروع دخانیات زیر ۱۵ سال است، اظهار داشت: متاسفانه آمارها مبین این مهم می باشد که شیوع مصرف دخانیات در میان جوانان بسیار بالا است.
وی اضافه کرد: خطر آلودگی به کرونا ویروس در افراد مصرف کننده مواد دخانی بسیار زیاد است و حتی می تواند منجر به مرگ زودرس در اثر نارسایی تنفسی هم شود.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با تاکید بر اینکه مصرف دخانیات خطر مبتلا شدن به کرونا ویروس را زیاد می کند توضیح داد: علایم بیماری کرونا ویروس در افراد مصرف کننده مواد دخانی بسیار شدید می باشد چون که مصرف مواد دخانی، سبب ضعیف شدن سیستم دفاعی بدن می شود.
حیدری توضیح داد: مصرف کنندگان مواد دخانی که مبتلا به کرونا ویروس هستند، بخصوص ناقلین بدون علامت به علت سرفه مزمن سهم بالایی در انتقال این بیماری دارند.
وی با اشاره به اینکه استنشاق دود حاصل از استعمال مواد دخانی توسط افراد غیر مصرف کننده را دود دست دوم می گویند، توضیح داد: خطر مبتلا شدن به بیماری کرونا هم در خانواده افراد مصرف کننده مواد دخانی به علت مواجهه مستمر و طولانی با دود دست دوم هم به مراتب بیشتر از سایرین است.
رئیس مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، اظهار داشت: تحقیقات نشان داده که مصرف کنندگان مواد دخانی زودتر و بیشتر از دیگران گرفتار استرس می شوند.
وی در توضیح سایر صدماتی که مصرف کنندگان مواد دخانی به افراد غیر مصرف کننده می رسانند اظهار داشت: در تماس بودن افراد غیر مصرف کننده مواد دخانی با ذرات سمی ناشی از مصرف مواد دخانی که بر روی قسمت های مختلف وسایل و سطوح موجود در منزل، خودرو، پوست، مو و لباس افراد می نشیند، را دود دست سوم می گویند.
حیدری تصریح کرد: تنباکو حاوی مواد شیمیایی است که هنگام سوختن بیشتر از ۸ هزار ماده شیمیایی مختلف تولید می کند که حداقل ۷۰ مورد آنها سرطانزا هستند و خیلی از آنها سمی بوده و به بافت های بدن صدمه می رساند.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با اشاره به اینکه نیکوتین ماده ای بسیار سمی و سرطانزا است درباره تنباکوها هم توضیح داد: حدودا تمامی تنباکوها به بدن صدمه رسانده و عدم استفاده از این مواد سمی یکی از اصلی ترین راهکارهای مرگ قابل پیشگیری در جهان است.
وی به بانوان حاملگی که سیگار مصرف می کنند هم سفارش کرد: کشیدن سیگار در طول حاملگی باعث عوارض زیادی می شود که مرده زایی، سقط خود به خود، مرگ جنین، مرگ در دوران نوزادی و مرگ ناگهانی نوزاد همچون این عوارض است.
حیدری اظهار داشت: مهم ترین فواید ترک دخانیات، افزایش قدرت دفاعی بدن برای مقابله با عوامل بیماری زا همچون ویروس کرونا استبنابراینترک دخانیات برای افراد صرفه اقتصادی خواهد داشت که شامل حذف هزینه خرید مواد دخانی، حذف هزینه درمان بیماری های ناشی از عوارض مصرف، افزایش بازدهی و کارایی افراد در انجام فعالیت روزانه است.
رئیس مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات، به افرادی که از قصد ترک دخانیات دارند سفارش کرد: تلاش کنید سیگار و محصولات دخانی همراهتان نباشد تا بدین سان وسوسه مصرف دخانیات در شما کمتر شود، همچنینیکی از ترفند های صنایع دخانی، معرفی محصولات دخانی جدید مانند سیگارهای الکترونیک، سیستم های ایجاد بخار و سیستم های گرم کننده تنباکو بعنوان محصولات بی خطر است.
به گفته حیدری، دود قلیان به همان اندازه دود سیگار حاوی مواد سمی، سرطان زا و مضر است.
وی با تاکید بر اینکه اماکن عمومی عاری از دخانیات حقی برای همه است تصریح کرد: در اماکن عمومی و فضاهای سر بسته که مواد دخانی همچون قلیان مصرف می شود، ویروس های بیماری زا همچون کرونا ویروسبه راحتی منتقل می شود.
حیدری ضمن انتقاد از افرادی که در اماکن عمومی از مواد دخانی استفاده می نمایند، اظهار داشت: محافظت از سلامت مردم و استعمال دخانیات در اماکن عمومی ممنوع می باشد.
وی اضافه کرد: بیشتر از ۸۰ درصد دود دست دوم دخانیات، بی بو و غیر قابل مشاهده می باشد و با باز کردن درها و پنجره های خانه و خودرو، سبب از میان رفتن تأثیر مخرب این دود نمی گردد.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تصریح کرد: برپایه تبصره ۱ ماده ۱۳ قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات استعمال دخانیات در اماکن عمومی و وسایط نقلیه عمومی هم ممنوع می باشد.
وی اظهار داشت: همه در مقابل همنوعانمان مسئول هستیم چون که نوجوانان و جوانان، در تیر رس هدف صنایع دخانی قرار دارند وجوانانی که با گمراهی و ترفندهای صنایع دخانی برای نخستین بار مواد دخانی را تجربه می کنند، به راحتی در آنها وابستگی به نیکوتین بوجود آمده و به یک مصرف کننده دائمی مواد دخانی تبدیل می شوند.
حیدری، یکی از مهم ترین اقدامات و راهکارهای حفاظت جوانان از صدمه ها و صدمات ناشی از مصرف دخانیات را ممنوعیت کامل تبلیغات مواد دخانی دانست و اضافه کرد: متاسفانه بیشتر از ۱ میلیارد نفر در سرتاسر جهان مصرف کننده محصولات دخانی هستند. و سالانه بیشتر از ۸ میلیون نفر هم در اثر مصرف دخانیات یا قرار گرفتن در معرض دود دست دوم آن جان خویش را از دست می دهند.
رئیس مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات دانشگاه با اشاره به این که صنایع دخانی از طرق مختلف همچون تولید محصولات جدید با طعم های متفاوت و متنوع و تبلیغات گسترده در فیلم ها و برنامه های تلویزیونی سبب فریب جوانان و نوجوانان می شوندگفت: بازارهای فروش محصولات دخانی، جوانان و نوجوانان را به دام انداخته و نیمی از مصرف کنندگان این محصولات در نهایت به کام مرگ می روند.
وی افزود: صنایع دخانی هر ساله ده ها میلیارد دلار در سرتاسر دنیا برای تبلیغ و بازار فروش محصولات مرگ بارشان هزینه می کنند و فعالیت ها و اقدامات بازاریابی آنها با هدف جذب جوانان و مصرف کنندگان جدید است.
به گفته حیدری، استفاده از طعم دهنده های جذاب و اسانس های خاص که جهت استفاده جوانان در تنباکو و محصولات نیکوتین دار به کار می رود، مانند طعم گیلاس و لیمو و غیره عاملی برای ترغیب جوانان به شروع مصرف این محصولات است.
رئیس مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات دانشگاه با اشاره به اینکه یکی از ترفند های صنایع دخانی استفاده از طرح ها و محصولات جذابی است که حمل آنها هم بسیار آسان و فریبنده است، توضیح داد: تبلیغ محصولات جایگزین بعنوان «کم خطر و کم آسیب» یا «تمیزتر» به جای سیگارهای معمولی، ترفندی دیگر از صنایع دخانی است.
حمایت های مالی و معنوی صنایع دخانی از برگزاری مسابقات و حمایت افراد مشهور از برندهای خاص، ترفند دیگر از صنایع دخانی بود که حیدری به آن اشاره نمود.
رئیس مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، به صورت کلی در سرفصل هایی مصرف دخانیات را عامل تشدید کننده بیماری کرونا ویروس، شایع ترین علت بروز سرطان ریه، یک عامل خطر برای هر گونه عفونت دستگاه تنفسی تحتانی، عامل خطر برای پیشرفت کووید ۱۹ و انتقال آن از طریق قلیان، بروز علایم شدید بیماری کرونا و احتیاج به بستری درICU یا افزایش ریسک مرگ، وارد کردن صدمه جدی به سیستم دفاعی، قلبی عروقی و تنفسی دانست.
حیدری با اشاره به اینکه محصولات نوپدید دخانی نیز، گمراه کننده و اعتیاد آور هستند تصریح کرد: هیچ نوع تنباکوی بدون دودی، جایگزین ایمنی برای سیگار نیست و مواد منتشره از سیگارهای الکترونیکی، حاوی نیکوتین و مواد سمی هستند همینطور استفاده از سیگارهای الکترونیکی، خطر مبتلا شدن به بیماری های قلبی و ریوی را زیاد می کند.
وی اضافه کرد: مصرف تنباکوهای بدون دود با افزایش تولید بزاق و دفع آن در محیط های عمومی، باعث تشدید انتقال کرونا ویروس می شودو این محصولات نیزحاوی مواد شیمیایی و سرطان زا هستندو استفاده از این محصولات دخانی نوپدید باعث سرطان های دهان، زبان، گونه، لثه، مری و لوزالمعده می شود.

1399/03/10
22:24:14
5.0 / 5
1709
تگهای خبر: بارش , بیماری , پزشك , پیشرفت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است